Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nalbantoğlu Hastanesinden 250 Kalp ameliyatı
08 Mart 2011 Salı Saat 18:24

Nalbantoğlu Hastanesinden 250 Kalp ameliyatı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde iki hastaya daha operasyon yapıldı. Hastanede son 3 yılda yapılan açık kalp emeliyatlarının sayısının 250ye yaklaştığı da bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde beyine giden ana şah damarında (karotis arter) yüzde 80 oranında daralma olan 63 yaşındaki bir kadın hastaya, anjiyo yöntemiyle stent (CAS-Carotid Artery Stenting) uygulandı ve darlık ortadan kaldırıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde gerçekleştirilen bir başka operasyonda ise,  karındaki ana aort damarında genişleme (abdominal aort anevrizması) olan 75 yaşındaki bir erkek hastaya anjiyo yöntemi ile stent-greft  (EVAR-Endovasküler Aort Repair) yapıldı.

Abdominal aort anevrizması ve atipik karın ve sırt ağrıları bulunana 75 yaşındaki hastanın, EVAR yöntemiyle karnındaki anevrizma ameliyatsız olarak kontrol altına alındı.

2007’DEN BUGÜNE KALP AMELIYATLARI

Açıklamaya göre, Haziran 2007’den bu yana yapılmaya başlanan kalp ameliyatları çerçevesinde bugüne kadar toplam 244 kişiye açık kalp ameliyatı, 3 hastaya EVAR yöntemiyle anevrizmaya stent-greft uygulaması, 6 hastaya beyine giden ana şah damara açık cerrahi yöntemle karotis endarterektomi ve patch plasy (şah damarı genişletme ameliyatı), 1 hastaya karotis tümör ameliyatı, 1 hastaya açık cerrahi yöntemle abdominal  aort  anevrizma ameliyatı ve 25 hastaya da periferlik stent operasyonu yapıldı.

Bu haber toplam 11047 defa okunmuştur
Nalbantoğlu Hastanesinden 250 Kalp ameliyatı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans