Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalp Nakli Bekleyen Ali İzel İçin yürüyüş
09 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:09

Kalp Nakli Bekleyen Ali İzel İçin yürüyüş

Yaşama dönme şansı sadece kalp nakline bağlı olan 21 yaşındaki Göçmenköylü Ali İzel için ve organ bağışı yasasının meclisten geçirilmesi için bugün öğleden sonra başkent Lefkoşa’da eylem ve yürüyüş düzenlendi.

zmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda bulunan Ali İzel’in ailesi, yakınları ve sevenlerinin destek verdiği eylem Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde başladı.

“İzmir Ege Üniversitesi Canımız Sana Feda”, “Göçmenköy Organ Bağışını Destekliyor”, “TC’de 30 Bin Kişi Organ Bekliyor. KKTC’de Organlar Harcanıyor. Ali İzel Kalp Bekliyor” yazılı dövizler yanında “Ali İzel ve binlercesi için el eleyiz”, “Ben öleceğim ama organlarım ölmeyecek”, “Sayın Erdoğan binlercesi gülecek. 30 bin hasta hayata dönecek”, “Ali yalnız değilsin. Binlerce kalp seninle”, “Bir organ bin göz yaşını dindirir”, “Hepimiz bir kalp olmaya geldik” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler bir süre Atatürk Anıtı önünde bekledikten sonra seslerini duyurmak amacıyla Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçtiler.

Polisin barikatı nedeniyle Şehitler Abidesi’nin önüne kadar gelen eylemciler burada ellerinde tuttukları yürek şeklindeki kırmızı balonları Ali’ye umut için havaya bıraktılar.

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Meclis’ten çıkarak Şehitler Abidesi önündeki eylemcilerin yanına gelerek onlara destek belirtti.

BÜYÜKELÇİ TÜRKMEN

Ali İzel’in yakınları, amaçlarını anlatmak ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere hazırlanan mektubu Büyükelçi Kaya Türkmen’e vermek için randevu talep ettiler.

Büyükelçi Kaya Türkmen Ali İzel’in anneannesi Zehra Kebapçıoğlu ve diğer yakınlarından oluşan 4 kişilik bir grubu saat kabul etti.

Yaklaşık 15 dakika süren görüşme sonrası açıklama yapan Zehra Kebapçıoğlu, Büyükelçi Türkmen’in kendilerini çok iyi karşıladığını, kendilerine taleplerini derhal ilgili yerlere ileteceğini ve elinden geleni yapacağını söylediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’a çağrıda bulunan Kebapçıoğlu “Sen büyük ve merhametli adamsın. İzel’i ben elimde besledim, büyüttüm. Lütfen sesimizi duy torunuma yardım et ve onu kurtar” dedi.

Zehra Kebapçıoğlu’nun eylemcilerin yanına gelmesinden kısa süre sonra Büyükelçi Kaya Türkmen de Büyükelçilikten çıkarak eylemcilerin yanına geldi. Büyükelçi’nin bu tavrını büyük sevinçle karşılayan eylemciler Kaya Türkmen’i alkışladılar.

Tekerlekli sandalyede oturan Zehra Kebapçıoğlu’nun ellerine sarılan Büyükelçi Kaya Türkmen, “Sen hiç üzülme ağlama. Elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Büyükelçi Türkmen, organ nakliyle ilgili talebi gerekli yerlere iletileceğinden de emin olunmasını istedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da gösterdiği duyarlılıktan dolayı Büyükelçi Türkmen’e teşekkür etti.

Kısa konuşmasının ardından yeniden Büyükelçiliğe dönmek için yürüyen Büyükelçi Türkmen’e tüm eylemciler alkışlarla “I love you Türkmen” diye tezahüratta bulundular.

Yeniden eylemcileri selamlayan Türkmen, ardından Büyükelçiliğe döndü.

Büyükelçinin ayrılmasının ardından buradaki eylem de sona erdi.

Bu haber toplam 11861 defa okunmuştur
Kalp Nakli Bekleyen Ali İzel İçin yürüyüş Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans