Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanı Kaşif in Tıp bayramı mesajı
13 Mart 2011 Pazar Saat 14:17

Sağlık Bakanı Kaşif in Tıp bayramı mesajı

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, sağlıkta yaşanan gelişmelere değinerek, tüm tıp camiasının gününü kutladı.

İnsana ve insan yaşamına saygıyı da ifade eden Tıp Bayramı çerçevesinde, sağlık alanında yaşanan olumlu ve olumsuzlukların bir kez daha dile getirileceğini belirten Kâşif, enine boyuna her şeyin tartışılacağını ve önümüzdeki dönemlerde daha kaliteli bir sağlık sisteminin hayat bulması adına hep beraber çözüm önerileri ortaya koyacaklarını söyledi.

ASLOLAN İNSAN HAYATI

Her şeyden önemli olanın sağlık ve sağlıklı bireyler yetiştirmek olduğuna işaret eden Kâşif, göreve geldiği ilk andan itibaren insan odaklı bir felsefeyle elden geldiğince hizmet vermeye çalıştığını kaydetti.

Kâşif, “Hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören Hipokrat’tan bu yana, hekimler insan sağlığının güvencesi olmak için yetiştirilirler. İnsanoğlu  sağlığı ile  varlığını sürdürebilir, yani aslolan insan hayatıdır” dedi.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Açıklamasında, başta alt yapı çalışmaları olmak üzere, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve günün koşullarına uygun hale getirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmekte olduklarını anlatan Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan hastane ve sağlık merkezlerinde çağdaş, kolay ulaşılabilir, kaliteli sağlık hizmeti sunulması için tüm imkânlarını seferber ettiklerini söyledi.

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN HASTALIKLAR

Ülkedeki halk sağlığını tehdit eden hastalıklarla etkin şekilde mücadele etmek ve bu amaçla risk faktörlerini azaltmanın son derece önemli bir konu olduğuna işaret eden Kaşif “Dolayısıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen ödevleri en iyi bir şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğiz” dedi.

Kâşif, çevre sağlığını korumak konusunda da çok hassas olduklarını kaydettiği açıklamasında, “Özelde yaşlı ve engellilerimiz ile genelde tüm yurttaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile saydam, demokratik ve katılımcı bir anlayışla görevimizin başındayız” şeklinde konuştu.

SAĞLIK’TA YENİDEN YAPILANMA

Açıklamasında devamla “Dünyadaki birçok ülkede sağlık alanında hayata geçirilen türlü reformlar, bizlere de ilham vermekte ve zaman kaybetmeden ülkemizin dokusuna uygun reform çalışmalarını yapmamız yönünde bizleri yüreklendirmektedir” diyen Bakan Kaşif, sağlıkta yeniden yapılanmanın gerekliliğine de vurgu yaptı.

AB STANDARTLARINDA SAĞLIK HİZMETİ

Ülkenin birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da kendisini AB standartlarına göre organize etmekte olduğunu belirten Kâşif sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımız, en kısa süreçte tamamlanması tasarlanan ‘Sağlıkta Yeniden Yapılanma’ ve AB Standartlarında Sağlık Hizmeti ile ilgili yasal altyapının oluşturulması için gerekli olan ve geçmiş hükümetler döneminde hazırlanan bazı yasa tasarılarının yeniden gözden geçirilerek günün koşullarına uygun hale getirilmesi için bir çalışma grubu oluşturulmuştur”

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARININ ROLÜ

KKTC’de özel sağlık kuruluşlarının hızla yaygınlaştığını ve gelişim kat ettiğini büyük bir memnuniyetle görmekte olduklarını dile getirerek, bu alandaki yeni oluşumların bir yandan tatlı bir rekabeti getirirken, diğer yandan da devlet hastaneleri üzerindeki yükün azalmasına ve vatandaşların sağlığının yurt içinde sağlanmasına büyük katkı sağlamakta olduğuna da işaret eden Sağlık Bakanı Kaşif, rekabetin artmasının hizmet kalitesinin artmasıyla doğru orantılı olduğunu vurguladı.

“Hastaların da sağlık hizmeti alacağı kurum ve hekimleri tercih etme hakkı vardır” diyen Kâşif, “Bu anlamda hastaların, özel ya da devlet hastanelerinde istediği hekimden hizmet alma ve tedavi olma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI

Kâşif, açıklamasının sonunda şöyle dedi:

“Anayasa mahkemesinin almış olduğu kararın ardından yaşanan yeni gelişmeler tıp mesleği mensuplarını bir karmaşaya sokuyormuş gibi görünse de, ülkemiz doktorlarının mesleki memnuniyetlerini artırmak adına gerekli her türlü düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz olacaktır.

İnsan sağlığında en önemli rolü oynayan hekimlerin çalışma koşullarına dair memnuniyetini artırarak, huzurlu bir meslek ortamının sağlanması ve hekimlik sanatının en iyi şekilde icra edilebilmesi için Bakanlık olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluk bilinciyle hareket edileceğinin bilinmesi gerekmektedir.”

Bu haber toplam 14454 defa okunmuştur
Sağlık Bakanı Kaşif in Tıp bayramı mesajı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans