Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Müzakerelere zaman limiti konmalı
15 Mart 2011 Salı Saat 16:04

Eroğlu, Müzakerelere zaman limiti konmalı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin sürdürdükleri müzakerelerde bugüne kadar çok fazla ilerleme olmadığını kaydederek, müzakerelere artık bir zaman limiti k

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakerelerde Hristofyas’ın gündeme getirdiği vatandaşlık konusuyla ilgili olarak, KKTC Devleti ve bu devletin, hükümeti ve parlamentosu bulunduğunu vurgulayarak, tüm vatandaşlıkların KKTC Anayasası’nın koruması altında olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Kendi vatandaşlarımızı bu ülkeden ihraç etme gibi bir düşüncemiz yoktur, olamaz da…” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gazimağusa’daki Maraş Semt Polikliniği açılış töreninde yaptığı konuşmada, müzakerelere ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Hristofyas’ın “göçmenler” diye gündeme getirdiği konunun KKTC’ye göre vatandaşları olduğunu belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

“Ben açıkça şunu söyledim; KKTC Devleti vardır, Devletin de icraat yapan hükümeti vardır, parlamentosu vardır. Dolayısıyla bir anlaşma oluncaya kadar (kalıcı ve yaşayabilir olacağına inandığımız) da hükümetler icraat yapmaya devam edecektir, etmelidir. Ancak bir anlaşma olduktan sonra yeni vatandaş yapılacaksa yeni ortaklığın şartlarına göre vatandaş yapılır. Bizim yapmış olduğumuz vatandaşlıklar KKTC Anayasası’nın koruması altındadır. Kendi vatandaşlarımızı bu ülkeden ihraç etme gibi bir düşüncemiz yoktur, olamaz da…”

Eroğlu, vatandaşlık konusunun hassas bir konu olduğunu kaydetti ve “Sizler huzur içerisinde ülkemizde çalışmalarınızı sürdürün, mümkün olursa yapacağımız bir anlaşma sizleri tedirgin etmeyecek” dedi.

Bugüne kadarki müzakerelerin çok fazla ilerlemediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bizim niyetimiz, zaman limiti içerisinde bu müzakereleri şöyle veya böyle bitirmektir” dedi.

Kendisinin bir anlaşma olmasından yana olduğunu kaydeden Eroğlu, anlaşmanın; sadece Türk tarafına bağlı olmadığını, bunun ancak karşı tarafın da aynı anlayış içerisinde olmasıyla mümkün olabileceğini, aksi takdirde yıllardır süren müzakerelerin daha uzun yıllar süreceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri’ne verdikleri pratik planda zaman limiti koyduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak Rum tarafının zamana oynamaya devam ettiğine işaret etti.

Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bir durum değerlendirmesi yapmasını ve müzakerelerde zaman limiti konmasını temenni ettiklerini söyledi.

“ENDİŞEYE GEREK YOK”

Endişeye gerek olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kıbrıs’ta aradığımız anlaşma; yaşayabilir, kalıcı, Kıbrıs Türk halkını tekrar göçmenlik noktasına düşürmeyecek, huzur içerisinde kendi topraklarında, kendi aile fertleriyle birlikte yaşamasını sağlayacak bir anlaşmadır. Bulur muyuz bulamaz mıyız, onu zaman içerisinde göreceğiz” dedi.

“EKONOMİK SIKINTILAR DİYALOGLA…”

Müzakereler devam ederken hayatın da devam ettiğini kaydeden Eroğlu, ülkedeki ekonomik sıkıntıların aşılması için hükümetlerin tedbir alması gerektiğini, sorunların aşılması için hak arayan kesimlerle diyalog gerekliyse bunun da yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 11062 defa okunmuştur
Eroğlu, Müzakerelere zaman limiti konmalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans