Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nükleer Santral Karşıtı eylem yapıldı
20 Mart 2011 Pazar Saat 15:59

Nükleer Santral Karşıtı eylem yapıldı

Türkiye’de Silifke ilçesi yakınlarında kuruluş çalışması başlatılan Akkuyu Nükleer Santralı’na karşı ortak hareket kararı alan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ile Kıbrıs (Rum) Yeşiller Partisi, Ledra Caddesi’nde eylem yaptı.

Ortak açıklamada, Kıbrıs’ın karşı kıyısında, Akkuyu’da nükleer santral inşa edilmesine karşı mücadelenin süreceği belirtildi.

“Türkiye hükümetince işlenen bu ekoloji suça karşı birlikte mücadele” çağrısına yer verilen ortak açıklamada, Japonya’da yaşanan trajediye ve  hasar gören nükleer santralden sızan radyasyonun yarattığı tehlikeye dikkat çekildi.

Akkuyu’ya inşa edilecek bir santralin normal çalışması sırasında veya ciddi bir kaza sonucu yayılacak radyasyonun, yakında yaşayan insanlar dâhil tüm canlıların yaşam kalitesini tahrip edeceği ifade edilen açıklamada, Ecemiş fay hattı üzerinde bulunan Akkuyu’da bir radyasyon sızıntısı olması durumunda santralin çevresindeki onlarca kilometrelik bir alanın zarara uğrayacağı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

“İnsanlığın temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmekten başka bir çaresi bulunmamaktadır. Çok miktarda ve zararsız olan güneş enerjisinin ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı avantajla enerji kullanımının giderek azaltılması, enerji gereksinimlerimizi karşılamada tek güvenli ve kesin yöntemdir.

Bizim için çare nükleer enerji değildir.

Bizler, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve Türkiyeli ve Yunanistanlı Yeşiller olarak birlikte, temiz enerji kaynaklarıyla temiz bir çevre için mücadele edeceğiz. Kıbrıs’ın karşı kıyısında, Akkuyu’da nükleer santral inşa edilmesine karşı mücadele vereceğiz. Ekolojimizin müşterek kaderinin farkındayız ve Kıbrıslı, Türkiyeli ve Yunanistanlı nükleer karşıtlarını Türkiye hükümetince işlenen bu ekoloji suçuna karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Bu haber toplam 1967 defa okunmuştur
Nükleer Santral Karşıtı eylem yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans