Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Disi Önde, Diko Yükselişte
12 Nisan 2011 Salı Saat 10:09

Disi Önde, Diko Yükselişte

Rum Radyo Televizyon Kurumu (RİK) tarafından Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen seçim anketinde DİSİ’nin birinci parti oluğu, DİKO’nun da oylarının yükseldiği gözlemlendi.

Rum Radyo Televizyon Kurumu (RİK) tarafından Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen seçim anketinde DİSİ’nin birinci parti oluğu, DİKO’nun da oylarının yükseldiği gözlemlendi.

Politis ve diğere gazeteler, RİK tarafından “Cymar ve Public Issue” şirketlerine 23 Mayıs-4 Nisan tarihlerini kapsayacak şekilde yaptırılan ve 1200 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına yer verdiler.

RİK tarafından gerçekleştirilen bu ikinci anketin sonuçlarına göre DİSİ yüzde 30, AKEL ise yüzde 28 oranında oy alıyor. DİKO’nun oylarında, bir önceki ankete göre yüzde 0,5 oranında bir artış gözlemlendiği ve DİKO’nun yüzde 13,5 oranıyla üçüncü sırada yer aldığı belirtilirken, KS EDEK’in oy oranı ise yüzde 1’lik bir düşüşle yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

Ankette ortaya çıkan diğer sonuçlar ise şöyle sıralanıyor: 
EURO.KO yüzde 2.5; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi yüzde 2.5; Boş oy yüzde 6; Katılmayacak olanlar yüzde 1, Kararsızlar yüzde 3 ve Yanıt vermeyenler yüzde 8.

“SEÇİMLER İÇİN YANIP TUTUŞMUYORLAR”

Öte yandan gazete, yukarıdaki başlık altında verdiği haberinde, Rum halkının milletvekilliği seçim sürecine ilgisinin çok yoğun olmadığını, ankete göre katılımcıların yüzde 69’unun “takip etmiyorum” dediğini, sadece yüzde 31’lik bir kesimin “ilgilendiğini” söylediğini yazdı.

Ankete göre katılımcılardan sadece yüzde 52’si kesin olarak oy kullanacağını açıklarken, yüzde 26’sı “belki oy kullanacağını”, yüzde 8’i “belki oy kullanmayacağını” ve yüzde 9’u da “kesinlikle oy kullanmayacağını” ifade etti.

Habere göre katılımcıların yüzde 56’si ise seçimleri DİSİ’nin, yüzde 20’si ise AKEL’in kazanacağını düşünüyor. Yüzde 20’lik bir kesim ise bu soruya yanıt vermedi.

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
Disi Önde, Diko Yükselişte Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans