Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUMLAR ÜYELİKTEN ATILDI
30 Nisan 2011 Cumartesi Saat 10:30

RUMLAR ÜYELİKTEN ATILDI

Güney Kıbrıs’taki ‘University of Nicosia’, Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne bağlı Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün Uluslararası Grafik Birlikleri Konseyi’ne (ICOGRADA) üye olmasına se

MERKEZİ Kanada’da bulunan Uluslararası Grafik Tasarım Birlikleri Konseyi (ICOGRADA), Güney Kıbrıs’ın en büyük ve en eski üniversitesi olan ‘University of Nicosia’yı üyelikten attı. Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi’ne bağlı Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün ICOGRADA’ya yaptığı üyelik başvurusuna şiddetle karşı çıkan ve üyeliğin kabul edilmesi halinde tüm uluslararası kurumları harekete geçirerek ‘gayrı meşru’ üyeliği şikayet edeceğini belirten Rumlar, ICOGRADA’nın beklenmedik şekilde hışmına uğradılar ve üyelikten atıldılar.


DAÜ Görsel Sanatlar Bölümü, Kasım 2010’da ICOGRADA’ya üyelik için başvurmuş ve bu başvuru Mart 2011’de kabul edilmişti. Üyelik anından itibaren ICOGRADA nezdinde çeşitli girişimlerde bulunan Güney Lefkoşa’daki ‘University of Nicosia’, yetkilileri, bu üyeliğin yasal olmadığını belirterek, şikayette bulunulacağını belirtmiş ve ICOGRADA’yı ‘üyelikten ayrılma’ ile tehdit etmişti.

Sanata aykırı

ICOGRADA ise, bilimsel davranışa ve sanatın evrenselliğine etik açıdan ters düşen bu tür davranışları benimsemediğini, dünyanın her tarafından kaliteli grafik tasarım içerikli kurumları bünyesinde bulundurmaya devam edeceğini belirterek, “University of Nicosia’nın üyeliğine son verilmiştir” açıklamasını yaptı.

Rumlar tepkili

Üniversitenin ismi, ICOGRADA resmi internet sitesinden de çıkarıldı. ICOGRADA’ya Rum kesiminden üye olan diğer okul Limasol’daki ‘University of Tecnology’nin ise üyeliği devam ediyor. Ancak ‘atılan’ üniversitenin, ülkenin en köklü ve en büyük okulu olması ve siyasetçilerin bu karara tepki göstermesi, ‘ülke olarak tepki gösterilmesi’ni gündeme getirdi. Bu nedenle, ICOGRADA’da üye kalan diğer Rum üniversitesinin de karar verme aşamasında olduğu, üniversitede, ICOGRADA’nın davranışının bir üniversiteye değil, bir ülkeye yapılmış olduğunu düşünenlerin sayısının yüksek olduğu belirtildi.
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Görsel Sanatlar Bölümü hocaları Senih Çavuşoğlu ve Ümit İnatçı, siyasi bir takım manevralarla sanatın ve kültürün uluslararası arenada engellenemeyeceğini, Rumların girişimlerinin rahatsız edici boyutlara ulaştığını belirterek, tüm yaşananlara rağmen Lefkoşa Üniversitesi’nin üyelikten çıkarılmasına üzüldüklerini belirttiler.

HURRİYET

Bu haber toplam 11139 defa okunmuştur
RUMLAR ÜYELİKTEN ATILDI Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans