Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmenler Bakanlık önünde eylem yaptı
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 17:20

Öğretmenler Bakanlık önünde eylem yaptı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), yine Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Ek ders ödenekleri, sorumlu öğretmen ödenekleri, Karpaz’da eğitim veren öğretmenlerin tahsisatları, geçici öğretmenin maaşları ve sene başında verilmesi gereken ders hazırlık ödeneklerinin yarısı verilmediği” ayrıca öğretmenlerin yasalara aykırı şekilde “angarya çalıştırıldığı” gerekçesiyle Bakanlık önüne giden sendikaların yetkilileri ve öğretmenler, Bakanlık önünde “Öğretmen Boyun Eğmez” pankartını açıp basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri ve öğretmenler, daha sonra Bakanlık binasının üst katına çıkarak konuşacak yetkili arayışına girdi.

Burada Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mustafa Ziyaettin aracılığıyla Müsteşar Ali Yönel’le ayaküstü bir sohbet yapan sendikacılar, “Eğitim ve Maliye Bakanlıklarının bahse konu sorunları çözmesi için gelen Perşembe’ye kadar süre verdiklerini” ileri sürdüler.

ELCİL: “3. HAFTA OLUYOR, YİNE BAKANLIĞIN ÖNÜNDEYİZ”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı konuşmada, Bakanlık önünde 3. haftadır eylem gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, öğretmenin artık sabrının zorlandığını ve bardağı taşıracak noktaya gelindiğini savundu.

Artık farklı eylemlerin gündeme geleceğini belirten Elcil, öğretmeni yasalar çerçevesinde ödeyemeyen, ekonomik paketlerle verilen talimatları halkına dayatan hükümet yetkililerinin bir taraftan da “israf yaparak” dış gezilere gittiğini öne sürdü.

Elcil, “seslerinin yine duyulmaması halinde bugünkü gibi bakanlık önüne gelip masum masum  ayrılmayacaklarını, eylemleri artırarak devam ettireceklerini” bildirdi.

GÖKÇEBEL: “SORUNLARDAN KAÇMAK OLMAZ”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, “eylem olacağını bilerek Bakanlığa gelmeyen bir anlayışla sorunların çözümünün mümkün olmadığını” dile getirdi ve sürekli yurtdışına giden ve ülke içinde rahatça dolaşıp istediği açıklamayı yapan hükümet yetkililerinin artık bu kadar rahat olamayacaklarını savundu.

Öğretmenlerin 19 Mayıs, müsamere, sergi, öğleden sonra çalışması v.b ek mesai gerektiren görevlerde özveriyle çalıştığını söyleyen Gökçebel, ek mesai derdinde olmadıklarını sadece yasaların öngördüğü uygulamaların yapılmasını istediklerini bildirdi.

Gökçebel, Bakan Dürüst’ün makamına gelerek sorunları çözmesini beklediklerini, öğretmeni sorunlar yumağı içinde bırakarak veya sürekli kaçarak başka yerlerde demeçler vermenin doğru olmadığını ileri sürdü.

Konuşmaların ardından öğretmenler Bakan Kemal Dürüst’ü beklemeye başladı. Bu arada sendika yetkilileri Şener Elcil, Tahir Gökçebel ve Güven Varoğlu Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mustafa Ziyaettin vasıtasıyla Müsteşar Ali Yönel’le ayaküstü bir sohbet yaptı.

Bu haber toplam 1713 defa okunmuştur
Öğretmenler Bakanlık önünde eylem yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans