Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1’İnci Hisarköy Orkide Festivali
08 Mayıs 2011 Pazar Saat 02:21

1’İnci Hisarköy Orkide Festivali

Lapta Belediyesi, Hisarköy Muhtarlığı ile Hisarköy Kültür ve Spor Derneği işbirliğinde Hisarköy’de orkide festivali düzenlendi.

“1’inci Hisarköy Orkide Festivali” adı altında bu yıl ilk kez gerçekleştirlen festival bugün saat 16:00’da Sanatçı Bahire Korol, Hülya ve Ceylan Dimilliler’in yaptığı “Benli  Orkide “ heykelinin köy merkezinde açılışıyla start aldı.

Orkide heykeli açılışının ardından açılış konuşmalarıyla  devam eden festivalde daha sonra Lapta Belediyesi Halk Danslar ekibi ile Kıbrıs Liners Dans Grubu gösteri sundu. Sanatçı Arif Edizer de  konser v erdi.

Ziyaretçilere orkide ve çeşitli türde çiçek, resim,  el  işi, takı, yiyecek ve içecek satışı yapılan festivale, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara, UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Kıbrıs Türk Vakıflat İdaresi Genel Başkanı Mustafa Kemal Kaymakamzade,  Otelciler Birliği Başkanı  Mehmet Dolmacı, Hisarköy Muhtarı Canpolat Şemi ile yerli ve yabancılardan oluşan kalablık bir halk grubu katıldı.

TATAR

Malie Bakanı Ersin Tatar açılışta yaptığı konuşmada,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuryeti’nin kültürel ve turistik yönden tanıtımını yapan  anlamlı festivali düzenleyen Lapta Belediyesi, Hısarköy Muhtarlığı ve Hisarköy Kültür Spor Derneği’ni kutladı.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçekten cennetten bir parça” diyen Tatar, her yönüyle güzel bir vatana sahip olan Kıbrıs Türkü’nün  ülkeye sahip çıkarak onu yaşatması, kalkındırması ve tanıtımına katkı koymasını istedi.

Bu tür organzasyonların ülke geneline yaygınlaştırılmasını da isteyen Tatar,  ülke tanıtımı ve kalkınmasına katkı koyan  festivallere hükümetin katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy  da, belediye, Hısarköy Muhtarlığı ile Hisarköy Kültür ve Spor Derneği’nin işbirliğinde  bu yıl ilkini düzenledikleri Orkide Festivali’nin gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniiyeti belirterek, katkıda bulunanlara teşekkür etti..

İleride Hisarköy’ün simgesi haline gelecek “Benli Orkide” heykelini yapan sanatçılara da teşekkür eden Namsoy, sözkonusu orkidenin Kuzey Kıbrıs’ta yetişen 32 orkide türünden bir tanesi olduğunu kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’taki orkide türlerinin büyük çoğunluğunun Hisarköy ve civarında yetiştiğini belirten Lapta Belediye Başkan Fuat Namsoy, kendine özgü karakteriyle  sevecen insana sahip Hisarköy’ün turistlerin ilgisini çeken bir yöre olduğunu vurguladı.

Festivali, orkideleri koruma bilincinin yerleştirilmesi için düzenlediklerini belirten Namsoy, kültürel zenginliklerin yaşama kazandırılması yanında, bölge halkının yetiştirdiği ürün ve sanat becerilerinin yansıtılması açısından da festivalin önemli olduğunu söyledi.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, bu tür organizasyonlara destek vererek belediye sınırlarındaki diğer köylere de yaymak suretiyle bölge tanıtımını hedeflediklerini ekledi.

ŞEMİ

Hisarköy Muhtarı Canpolat Şemi de, Lapta Belediyesi ile Hisarköy Kültür ve Spor Derneği ile birlilte bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri festivalden duyduğu mutluluğu ifade ederek, katkı koyanlara teşekkür etti.

Bu haber toplam 12237 defa okunmuştur
1’İnci Hisarköy Orkide Festivali Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans