Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Gençlere resepsiyon verdi
19 Mayıs 2011 Perşembe Saat 21:13

Eroğlu, Gençlere resepsiyon verdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle eşi Meral Eroğlu ile birlikte Cumhurbaşkanlığı’nda gençlere resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanlığı bahçesinde saat 18.30’da başlayan resepsiyona, ülke genelindeki ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra başarılı gençler ve Meclis’te temsil edilen 5 siyasi partinin gençlik kolları temsilcileri katıldı.

Resepsiyona Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da katılırken, Cumhurbaşkanlığı yetkileri hazır bulundu.

Konukları eşi Meral Eroğlu ile kapıda karşılayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, masaları gezerek gençlerle sohbet etti ve anı fotoğrafları çektirdi.

Gençlerin öğretmenleriyle yoğun bir ilgi gösterdiği resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, öncelikle gençlerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığını kaydetti.

Eroğlu, eşi Meral Eroğlu ile bu akşam gençlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, gençleri babalarının, annelerinin, dedelerinin, ninelerinin, Anavatan Türkiye’nin katkıları ve mücadelesiyle kurulan KKTC devletinin Cumhurbaşkanlığı’nda görmenin kendilerini sevindirdiğini kaydetti.

“Cumhurbaşkanlığı’nı halka açacağız demiştik, açtık. Cumhurbaşkanlığı’nda halk olacak, fark olacak demiştik, zannederim öyle de oluyor. Her görüşten, her kesimden gençlerimiz bizim için aynı değerdedir. Burası herkesin Cumhurbaşkanlığıdır” diyen Eroğlu, farklı görüşlerin, farklı önerilerin halk ve devlet için bir zenginlik olduğunu vurguladı.

Eroğlu, şöyle devam etti:

“19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç günüdür. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk esir edilmek istenen Türk Ulusu’na özgürlük yolunu açmak için Samsun’a çıkmıştı. Büyük Önderimiz Atatürk, Sevr antlaşması ile Türk Ulusu’na dayatılan esaret koşullarını yıkmak için  halkıyla birlikte mücadele etmiş ve saltanatı kaldırarak Cumhuriyeti kurmuştur.

Ve işte o Atatürk, o çok değerli komutan ve devlet adamı şu sözlerle Cumhuriyeti gençlere emanet etmiş, gençlere güvenini şöyle ifade etmişti:

Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz… Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz... “

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gençlere, dedelerinin, ninelerinin ve kendilerinin bugünlere gelmesi için yoğun bir mücadele verdiğini anımsatarak, “Bizler sizlerin yaşındayken Kıbrıs Türk halkı can güvenliğine sahip değildi. Geleceğe umutla bakamıyordu. Bugün özgürüz, egemeniz. Türk Ordusu ve Güvenlik Kuvvetlerimiz sayesinde güven içindeyiz” dedi.

“BENİ EN ÇOK DÜŞÜNDÜREN KONU…”

KKTC’nin şu anda 6 üniversiteye, çok sayıda sanayi tesisine, çok sayıda iş adamına, birçok turistik tesise sahip olduğunu, henüz tam istedikleri noktada olmasa da kişi başına düşen gelirle pek çok bölge ülkesinden daha iyi olunduğunu belirten Eroğlu, kendisini en çok düşündüren konunun gençlerin istihdam sorunu olduğunu vurguladı.

Eroğlu, bu sorunun sadece KKTC’de değil pek çok gelişmiş ülkede bulunduğunu belirterek, sıkıntılar var diye devletten vazgeçilemeyeceğini, bu yüzden herkesin ve özellikle gençlerin devletine sahip çıkmasını istedi ve şöyle devam etti:

“İnşallah hep birlikte çalışarak kısa sürede yeni bir ekonomik yükseliş süreci yaşayacak ve bu sorunu kabul edilebilir sınırlara çekmeyi başaracağız.

Benim sizlere önerim, bir büyüğünüz olarak sizden ricam, hiç bir koşulda ulusunuzdan, devletinizden, vatanınızdan, ailenizden, egemenliğimizden, özgürlüğünüzden ödün vermeyiniz.”

KIBRIS KONUSU… RUM KOMŞULARIMIZ HAZIRSA BİZ DE VARIZ…

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusundaki görüşme sürecini samimi bir şekilde Rum komşularıyla  bir anlaşma yapmak için sürdürdüğünü, Rumlar adada var olan gerçekleri göz ardı etmeden bir antlaşmaya hazırlarsa kendilerinin de hazır olduğunu belirterek, “Ama niyetleri bizi 1974 öncesine götürmek, egemenliğimizi elimizden almak ise Atatürkçü Kıbrıs Türk halkı buna asla izin vermez” şeklinde konuştu.

GENÇLERE…

Eroğlu gençlerden, gelecek adına Mustafa Kemal Atatürk’ün “rica ile merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz, korunamaz” şeklindeki sözlerini daima akıllarında tutmasını isteyerek, şöyle dedi:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi anlayınız. Atatürk’ü iyi anlarsanız, dünyayı daha iyi anlayacak, yaşanmakta olanları çok daha doğru analiz etme olanağını bulacak, geleceğe emin adımlarla yürüyebileceksiniz.

Ve bunlara ek olarak çağdaş birer genç olabilmek, devletinize ve halkınıza yararlı olabilmek adına demokrasiye inanınız. İstikrarlı, kararlı ve azimli olunuz. Gelişen bilim ve teknolojiyi takip ediniz.

Hoşgörülü, dostluktan yana, arkadaş canlısı olunuz. Sanata önem veriniz. Spor mutlaka yaşamınızda olsun.”

Bu haber toplam 1799 defa okunmuştur
Eroğlu, Gençlere resepsiyon verdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans