Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney de oy kullacaklar Kktc de oy kullanmamalı
20 Mayıs 2011 Cuma Saat 12:22

Güney de oy kullacaklar Kktc de oy kullanmamalı

“KKTC seçmen kütüklerinden düşürülmesi gerektiği” görüşünü belirtti ve bu açıklamalarının Yüksek Seçim Kurulu’nca ihbar kabul edilerek bu doğrultudaki işlemlere başlanmasını istedi.

Güney Kıbrıs seçimlerinde oy kullanacak olan Kıbrıslı Türklerin isimleri yayınlandığına atıfta bulunarak, bu vatandaşların Rum tarafında ikamet ettikleri için oy kullanma hakkı kazanmış olduklarının görüldüğünü ifade ederek “Devletin elinde olmayan, ancak bir yerel gazetemiz tarafından yayınlanmış olan bu isimlerin KKTC seçmen kütüklerinde yer alıp almadıkları araştırılmalıdır” dedi.

DAİMİ İKAMETGAH ŞARTI

Anayasa’ya göre seçme ve seçilme hakkı kazanabilmek için daimi ikametgâhın son üç yıl süresince KKTC’de olma zorunluluğu bulunduğuna, bu nedenle Türkiye’de yaşamakta olan KKTC vatandaşı birçok kişinin seçme ve seçilme hakkından mahrum edildiğine dikkat çeken Denktaş şunları kaydetti:

“Rum tarafında da seçme hakkına sahip olabilmek için daimi ikametgah şartı aranmaktadır. İsimleri yayınlanmış olan bu kişilerin daimi ikametgahları Rum tarafında olduğuna göre KKTC seçmen kütüklerinde yer alamamaları gerekmektedir.

İsimleri yayınlanmış olan bu kişilerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından incelenerek seçmen kütüklerinden düşürülmesi gerekmektedir. Bu bildirimiz Yüksek Seçim Kurulu’nca ihbar kabul edilerek bu doğrultudaki işlemlere başlanmalıdır. Bu isimlerin bir kısmının KKTC seçimlerinde de oy kullandıkları bilinen bir gerçektir.

Konunun kendi demokrasimiz ve Anayasamız açısından önemine vurgu yaparken, aynı zamanda bu insanlarımızın Rum tarafında ikamet etme zorunda kalmalarının nedenlerinin çoğunlukla KKTC hükümetlerinin yanlış ve eksiklerinden de kaynaklanmakta olduğunu göz ardı etmemekteyiz. Ancak ‘daimi ikametgah’ şartı başka vatandaşlarımızdan aranıyorsa daimi ikametgahlarını Rum kesimine taşımış olan bu vatandaşlarımızı ayrı bir kategoriye koyma yanlışlığına da düşemeyiz.”

“GKRY’NİN 1960 ANAYASASINA AYKIRI BİR İCRAATI DAHA”

Denktaş, bu durumun aynı zamanda GKRY’nin 1960 Anayasası’na aykırı bir icraatını da su yüzüne çıkardığı görüşünü ifade ederek 1960 Anayasasına göre Kıbrıslı Türklerin oylarını Türk adaylar için kullanabildiğini; İbrahim Aziz’in açmış olduğu bir dava nedeniyle AB Mahkemelerinin kararına bağlı olarak bu seçimlerde hayata geçirilecek olan bu uygulamanın, aslında Rum kesiminin “tek demokrasi” hedefine uygun bir uygulama olduğunu kaydetti.

“EKSİĞİMİZ BU VATANDAŞLARA YETERİNCE BİLGİLENDİRME YAPMAMAMIZ”

Denktaş açıklamasında şunları da kaydetti:

“KKTC tarafı olarak bizim eksikliğimiz, çeşitli nedenlerle (aynen Türkiye, İngiltere, Avustralya’ya olduğu gibi) Rum tarafına göç ederek oraya yerleşen bu vatandaşlarımıza yeterli bilgilendirme yapmamış olmamızdır. Ülkemizden çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalanları vatandaşımız değilmiş gibi görmek ve sadece bir şey istediğimizde hatırlamak yerine, onları bilgilendirerek ve kucaklayarak hareket etmemiz halinde bu tür durumlarla karşı karşıya kalmayacağımız gerçeğini de yeniden hatırlatmak isteriz.

AB Mahkeme kararları doğrultusunda seçmen kütüğünde yer alan bu vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun, doğru bilgilendirme yapılması halinde bu oyuna gelmeyeceklerine inanarak, konunun kamuoyunda doğru tartışılmasını sağlamak üzere bu bildiriyi kaleme alarak, ‘Tek Egemenlik, Tek Demokrasi’ konusundaki hassasiyetimizin giderek daha da hak kazanmakta olduğunu da hatırlatmak ihtiyacını hissettik.”,

Bu haber toplam 12242 defa okunmuştur
Güney de oy kullacaklar Kktc de oy kullanmamalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans