Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mağusa belediyesi DAİ ve DAK a talip
17 Haziran 2011 Cuma Saat 16:09

Mağusa belediyesi DAİ ve DAK a talip

Gazimağusa Belediyesi, özelleştirilmek için ön protokol imzalanan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin yüksek öğrenim öncesi bölümleri Doğu Akdeniz Koleji ve Doğu Akdeniz İlkokulu’na talip olduğunu açıkladı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yazılı açıklamasında, “DAİ ve DAK’ı Gazimağusa Belediyesi olarak mevcut yapısını büyük oranda koruyarak devralmaya hazırız” dedi.

Özelleştirmenin, kurumların etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması hedefiyle; iş barışının korunması, şeffaflık ve adil rekabet kurallarının gözetilmesi koşuluyla yaygın olarak kullanıldığını belirten Kayalp, “Ancak DAİ ve DAK’ta bugün yaşanan süreç özelleştirme değildir. Ne ihaleye, ne de konuya ilgi duyan tarafların bilgisine başvurma gereksinimi duymadan, bu kurumları Türkiye’den gelen birilerine devretme girişimi, bizde ve tüm çevrelerde derin kuşkular yaratmaktadır. Hükümetin, iddia ettiği gibi bilgi ve onayı olmadan, böylesi bir girişimin üniversite rektörü ya da yöneticileri tarafından sonuçlandırılması kabul edilemez” dedi.

TEKLİF İHALE İÇİN DE GEÇERLİ

DAÜ’nün bütünlüğü ve güvenilirliğinin Gazimağusa için çok büyük önemi bulunduğunu kaydeden Kayalp, şunları kaydetti:

“Elden çıkarılması için türlü manevra yapılan DAİ ve DAK’ı Gazimağusa Belediyesi olarak mevcut yapısını büyük oranda koruyarak devralmaya hazırız. Bu kurumlarımızı devralarak güvenli yarınlara ulaştırmaya hazırız. Bu teklifimiz, bugün gerçekleştirilmesi için uğraşılan yöntem için de, rekabet kurallarını ve şeffaflığı gözeten bir anlayışla düzenlenecek herhangi bir ihale için de aynen geçerlidir.”


DAİ ve DAK’ı ya tek başına Gazimağusa Belediyesi olarak, ya da kentin iş insanlarıyla işbirliği veya ortaklık çerçevesinde korumaya hazır olduklarını belirten Oktay Kayalp, söz konusu kurumların sahip oldukları prestije uygun biçimde faaliyetlerini sürdürmeleri için gereken her türlü özveride bulunacaklarını kaydetti.

Bu haber toplam 11041 defa okunmuştur
Mağusa belediyesi DAİ ve DAK a talip Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans