Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daü-Sen ve Sendikal Platform Daü de eylem yapacak
19 Haziran 2011 Pazar Saat 12:46

Daü-Sen ve Sendikal Platform Daü de eylem yapacak

Sendikal Platform, DAÜ - SEN’in Salı günü saat 09.30’da Rektörlük Binası önünde yapacağı eylemi destekleme kararı aldığını açıkladı.

Sendikal Platform adına bir açıklama yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, ülkenin tarihi ve ciddi bir süreçten geçtiğini kaydederek, halkın isteklerine ve itirazlarına “kulaklarını tıkayan hükümet ve işbirlikçileri”nin, “özelleştirme” adı altında ülkenin öz varlıklarının gasp edilmesi sürecini hızla işlettiğini savundu.

Gökçebel, Sendikal Platform olarak içinde bulundukları durumu değerlendirdiklerini kaydederek, DAÜ - SEN’in, Doğu Akdeniz İlkokulu, Doğu Akdeniz Koleji ve Doğu Akdeniz Kreşi’nin, “peşkeş çekilmesini” protesto eylemlerinin parçası olarak, Salı günü, DAÜ’de gerçekleştireceği “Halkın Zenginliğini Sattırmayacağız: Direneceğiz” eylemine destek verme kararı aldığını ifade etti.

Gökçebel, tüm halkı “bu haklı kavgada” destek olmak için Salı günü DAÜ Rektörlük Binası önüne davet etti.

Gökçebel, “Tesadüfen bir araya gelmiş bireyler değil halk olduğumuzu; kendi malımıza sahip çıkmaya hazır olduğumuzu göstermek için; birlik, mücadele ve dayanışmanın ne olduğunu ispatlamak için; ‘Bu memleket bizim; biz yöneteceğiz’ demek için tüm halkımızı 21 Haziran Salı günü saat 09:30’da DAÜ’ye bekliyoruz” dedi.

GAZİMAĞUSALI SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DE EYLEME DESTEK VERECEK

Öte yandan, Mağusa İnisiyatifi’nin çağrısıyla MAGEM’de toplanan sivil toplum örgütü başkan ve temsilcileri ile Gazimağusa’lı yüzden fazla vatandaş da, Salı günü yapılacak eyleme destek kararı aldı.

Toplantıda ilk sözü alan Mağusa İnisiyatifi sözcüsü Dr. Okan Dağlı, “uzun yıllar sonra Mağusa şehrinin işçisi, işvereni, memuru, iş insanı, sivil toplumu ile ayağa kalkıp bir bütün olduğunu” söyledi.

Ülkede son dönemlerde “iyice hissedilen” kültüre, kimliğe, kurumlara ve halk iradesine yapılan saldırılara karşı topyekun bir tepki koyacaklarını kaydeden Dağlı, “bir şehrin ayağa kalktığını”, teslimiyetçi anlayışa karşı ortak mücadele edileceğini ve bu konuda tüm kesimlerle diyalogun devam edeceğini belirtti.

ÖZKARAMANLI

Mağusa İnisiyatifi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda söz alarak, “DAİ/DAK’ta hukukun ayaklar altına alınarak Türkiyeli sermaye guruplarına adeta peşkeş çekilmesine” karşı  okul aile birlikleri, öğretmenler ve DAÜ - Sen’in hukuk sürecini başlattıklarını söyleyen DAÜ- SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı, hükümet yetkilileri ile Rektör ve VYK’nın olayları soğutarak Doğa Okullarına devir işlerinin bir an önce tamamlanmasına çalışıldığı izlenimi edindiklerini, bundan dolayı da tepki ve eylemlerine devam edeceklerini ifade etti. Özkaramanlı, sendikanın Salı günü sabah saat 09.30’da DAÜ Rektörlük Binası önünde yapacağı eyleme tüm Mağusalıları davet etti.

KAYALP

Toplantıda söz alan Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp da, DAÜ’nün içişlerine bugüne kadar saygılı ve mesafeli durduğunu, fakat tüm Mağusa halkına mal olmuş DAÜ’nün iki üniversite öncesi kurumunu elden çıkarılmak isteniyorsa, buna da talip olduklarını ve tüm Mağusa ile beraber bu okulları yönetmeye hazır olduklarını söyledi.

ÇELİK

Bir süre DAÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Tahir Çelik ise; eğitimde, kamuya ait okulların özelleştirilmesine karşı olduğunu söyledi.

Çelik, DAÜ’nün özel bir yasa ile kurulan bir kamu vakfı olduğunu söyleyerek bir kamu kuruluşu olduğunu vurguladı.

Eğitim ve sağlıkta devlete ait kurumları özelleştirmenin kabul edilemez olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tahir Çelik, şu ana kadar DAİ/DAK ile yaşanan sürecin tamamen hukuk dışı olduğunu savundu.

ÖZKARDAŞ

Kamu - Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ise, DAÜ’de yaşananların ekonomik sebeplerden kaynaklanmadığını söyledi.

Başbakan’ın, “Doğa Okulları ile görüşmedik” söyleminin doğru olmadığını savunan Özkardaş, bu sözü söyledikleri güne kadar bizzat Başbakan’ın 4 kez bu görüşmeyi gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Özkardaş, DAİ/DAK konusunda diğer sendikalar ile her türlü karşı duruşu sergileyeceklerini de belirtti.

ERSAN DAĞLI

Toplantıda Mağusalı 14 girişimci iş insanı adına Ersan Dağlı da söz aldı. Dağlı, Başbakan İrsen Küçük ile görüştüklerini, DAİ ve DAK’ı yönetmeye talip olduklarını Başbakan’a ilettiklerini ve Pazartesi günü sabah saatlerinde Doğa Okulları’nın sunduğu tekliften çok daha iyi bir teklifle Rektörlüğe gidip başvuracaklarını kaydetti.

GÜRCAFER

“Devletin, birer kamu okulu olan DAİ/DAK’a katkı yerine denk bütçe dayatması yaparken, TC Büyükelçiliği’nin Lefkoşa’da kurulan TED’e geçen yıl 17 milyon aktarmasının ve bu yıl da cari giderleri için 7 milyon TL vermesinin çok anlamlı olduğunu” söyleyen DAK Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer ise, DAİ/DAK’a yapılanların ekonomik değil tamamen siyasi olduğunu öne sürdü.

Mağusa İnisiyatifi sözcüsü ve DAÜ VYK eski üyesi Dr. Cemal Mert de, 2009’a kadar DAİ’de denk bütçeye ulaşıldığını, “DAK’ta ise; bu yıl ulaşılacak bir programı VYK’ya bıraktıkları halde, tam ters uygulamalar ve kötü yönetimle beraber, teslimiyetçi ve işbirlikçi bir anlayışla kamuya ait bu okulların elden çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

09.00 - 12.00 ARASI GREV

Toplantı sonucunda, Salı günü DAÜ - SEN ile Okul Aile birliklerinin sabah saat 09.30’da Rektörlük Binası önünde yapacağı kitlesel eyleme destek kararı alınırken, kamuda ve diğer işyerlerinde örgütlü sendikaların 09.00 – 12.00 saatleri arası grev ilan edip bu eyleme destek vereceği ve esnafın da bu eyleme katılacağı kaydedildi.

Bu haber toplam 11537 defa okunmuştur
Daü-Sen ve Sendikal Platform Daü de eylem yapacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans