Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kıbrıs a geçiş köyü!
29 Haziran 2011 Çarşamba Saat 06:21

Güney Kıbrıs a geçiş köyü!

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Bostancı yakınlarından kaçak olarak geçmenin, adeta bir bardak su içmek kadar kolay olduğu öne sürülüyor.

Bostancı’da kontrol edilmeyen kaçak bir yoldan, bazı Kıbrıslı Türklerin güneye kaçtığı ve Peristerona köyünde tamir edilen eski Türk evlerine yerleştirildiği öne sürüldü.


Bostancı (Astomerit) sınır kapısı yakınlarında kontrol edilmeyen bir yoldan kaçak geçişler olduğu, ayrıca yakındaki Peristerona köyünde bulunan Kıbrıslı Türk evlerinin onarılarak, Güney Kıbrıs’a daimi olarak yerleşen başka Kıbrıslı Türklere verildikleri iddiası Rum basınında yer aldı.
Fileleftheros gazetesi konuya ilişkin haberinde, Peristerona köyü sakinlerinin gazeteye ulaşarak, köydeki Kıbrıslı Türklere ait evlerin onarımının yapıldığı ve Bostancı sınır kapısı yakınlarından, kontrolsüz bir şekilde kaçak geçişlerin olduğu ihbarında bulunduklarını yazdı.


Gazete, haberinin ilk kısmında, Peristerona bölgesindeki sakinlerin gazeteye ulaşarak, bölgedeki bazı Kıbrıslı Türk evlerinin tamir edilerek, bu evlerin eskiden sahipleri olan Kıbrıslı Türklere değil, Güney Kıbrıs’a daimi olarak yerleşen başka Kıbrıslı Türklere tahsis edildiği ihbarında bulunduklarını yazdı.


Köy sakinleri, köydeki iki evin Rum Lefkoşa Kaymakamlığı tarafından onarılarak, Rum göçmenler ya da evin gerçek sahipleri Kıbrıslı Türklere değil de başka Kıbrıslı Türklere verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, “getto oluşmasından korktuklarını” vurguladılar.


Ağır ve ırkçı suçlama!

Bazı köylüler ise, Rum yetkililerin gelip kendilerinden Kıbrıslı Türk evlerini boşaltmalarını istediklerini belirtirlerken, evlerin verildiği kişilerin çingene olduklarını, farklı kültüre sahip olan bu insanların hırsızlık da yaptıklarını iddia ettiler.
Gazete, durumu yerinde gidip gördüklerini ve köylülerin doğruyu söylediğini tespit ettiklerini belirtirken, konu hakkında açıklamada bulunan Rum Lefkoşa Kaymakamı Argiris Papanastasiu’nun da olayı doğruladığını yazdı.

Bu haber toplam 15284 defa okunmuştur
Güney Kıbrıs a geçiş köyü! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans