Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar ingiliz Bakanın açıklamalarından rahatsız oldu
29 Haziran 2011 Çarşamba Saat 08:25

Rumlar ingiliz Bakanın açıklamalarından rahatsız oldu

İngiltere’nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı David Lidington’ın mülkiyet konusunda yaptığı açıklamaları “talihsizlik” olarak nitelendirerek tepki gösterdiği bildirildi.

“İşgali Kıbrıs Cumhuriyeti İle Eşitledi... Lefkoşa’da İngiliz Bakan Yardımcısından Made In UK Kışkırtmaları... Dışişleri Bakanlığından İğneleyici Yanıt” başlıkları altında verdiği haberinde, Lidington’ın dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Gazete, ilk olarak Lidington’ın,  Kıbrıs’ın kuzey ve güney bölümünden bahsederek, “adanın işgal altındaki bölümünü, Kıbrıs Cumhuriyeti ile eşitlediğini (eşit seviyeye koyduğunu)” yazdı.

Habere göre, ikinci olarak Lidington, “işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum malları ile ilgili yasa dışılığı, özgür bölgelerde çok küçük bir bölümdeki girişimlerden (kaynaklanan) aykırı hareketlerle eşitledi”.

Lidington’ın açıklamalarının, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine sebep olduğunu yazan gazete, bakanlığın yazılı bir açıklama yayımladığını belirtti.

Gazete Lidington’ın, basın toplantısının ardından kendisine yöneltilen “işgal bölgelerinde Kıbrıslı Rumların mallarının İngiliz vatandaşlar tarafından yasadışı olarak satın alınması” konusuyla ilgili soruya, doğrudan yanıt vermemekle kalmayıp, “mülkiyet konusunun sadece adanın kuzey kısmıyla ilgili olmadığını” söyleyerek “kışkırtıcı” bir yanıt verdiğini kaydetti.


Lidington’ın konunun özüyle, yani “Kıbrıslı Rumların mallarının yasadışı olarak İngilizler tarafından satın alınması” ile ilgili açıklama yapmamakta ısrar ettiğini belirten gazete, Lidington’ın “Kuzey Kıbrıs’taki mülkiyet konusunun; sadece, iki toplum arasında mülkiyet konusunda (uzlaşılacak) genel bir çözüm çerçevesinde açıklık kazandırılacak bir konu olduğundan” bahsettiğini aktardı.

Habere göre, “işgal bölgelerinde mülkler satın alan İngilizlerin (bu mülkleri) yasal sahiplerinden almadığının” vurgulanması üzerine Lidington, “bu sorunun alıcılara sorulması gerektiğini” belirtti ve “Ancak, söylediğim gibi, bu sadece adanın kuzey kesimiyle ilgili bir sorun değil. Güney Kıbrıs’taki mülklerle de ilgili milletvekillerinden mektuplar alıyorum” dedi.


RUM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN YANITI

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, Liginton’ın söyledikleri dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; “işgal bölgelerindeki çalınmış Kıbrıs Rum mallarının gasp edilmesinin, özgür bölgelerde muhtemelen taşınmaz malların İngilizler tarafından alınmasından kaynaklanan herhangi bir hukuki ya da diğer sorunlarla karşılaştırılması ve kıyaslanmasını en asgari şekilde talihsizlik” olarak nitelendirdiğini aktardı.

Bu konunun Lidington ile yapılan görüşmelerde gündeme gelmediğinin belirtildiği açıklamada, “Kıbrıs Hükümeti, bunların göğüslenmesi ve çözülmesi için mümkün olan her çabayı gösteriyor” iddiasında bulunuldu.

Alithia gazetesi ise; “Zaman Doluyor, Öncelik Olmayacaksınız... Fırsat... Büyük Gaf” başlıkları altında verdiği haberinde, Lidington’ın önceden iyi bir şekilde hazırlık yapmış olmasına rağmen basın toplantısında “büyük bir gaf yaptığından” bahsetti.

Gazete, Lidington’ın, “İngilizlerin işgal bölgelerinde mülkler aldığı” ile ilgili soru üzerine, “işgal bölgelerindeki yasadışı sahiplikleri, özgür Kıbrıs’ta, tapuların verilmesinde bürokratik sorunların çıkmasının mümkün olduğu yasal alımlarla eşitlediğini” iddia etti.

Habere göre Lidington, “mülkiyet sorununun sadece adanın kuzey kesimiyle sınırlı olmadığına” işaret etti ve “adanın güney kesiminde yaşayan bazı İngiliz vatandaşlarıyla ilgili tapular hakkında da meseleler bulunduğunu” söyledi.

Politis gazetesi de; “Acele Ediniz Please (Lütfen)... Üçlü Görüşme Fırsat... Mülklerle İlgili Faul... Dışişleri Bakanlığı Lidington’ın Açıklamalarına Tepki Gösterdi” başlıklarıyla yansıttığı haberinde, Lidington’ın, müzakere sürecinin başarılı bir şekilde sona ermesine ilişkin var olan zaman payına vurgu yaptığını yazdı.

Habere göre Lidington yaptığı açıklamalarla, BM’nin Kıbrıs sorununa ilişkin ilgisini geri çekme olasılığına işaret etti.

Lidington’ın bu çerçevede; İngiltere’nin, görüşmelerin “Kıbrıs sahipliğinde” gerçekleşmesini destelediğine ilişkin hükümetinin tezini tekrarladığını kaydeden gazete, ayrıca görüşmelerde önemli uzlaşılar ortaya çıkmazsa, Kıbrıs sorununun BM’nin önceliklerinde bulunmaya devam edeceğinin kesin olarak addedilmemesi gerektiğini ifade ettiğini de yazdı.

Simerini gazetesi de haberi; “Buzuki Anlayışı... David Lidington Mülklerin Gasp Edilmesini Tanımıyor... Cenevre’de İlerleme İstiyorum... Dışişleri Bakanlığı Kızgın” başlıklarıyla aktardı.


KİPRİANU - LİDİNGTON GÖRÜŞMESİ

Politis gazetesi, öte yandan Lidington’un dün Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ile görüştüğünü kaydetti.

Habere göre, görüşmede Kıbrıs sorunu, kayıplar meselesi, ikili ilişkiler, Ortadoğu ile ilgili konular, Suriye ve Batı Balkanlar’daki gelişmeler ele alındı.


CAMERON KIBRIS SORUNUNA DEĞİNDİ

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, İngiltere Başbakanı David Cameron’un Avam Kamarası’nda Kıbrıs sorunu ile ilgili yaptığı açıklamalara yer verdi.

Habere göre Cameron, “Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununda en kısa zamanda çözüme ulaşılması gerektiğine inandırılması için ciddi şekilde uğraş vermek durumunda olduklarını” söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın fevkalade bir şekilde çalıştığını kaydeden Cameron, Kıbrıs’taki iki tarafı, en kısa zamanda anlaşmaya varılması gerektiğine ikna etmeleri için daha yapacak çok işleri olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 11446 defa okunmuştur
Rumlar ingiliz Bakanın açıklamalarından rahatsız oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans