Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskele ve Mağusa 20 Temmuz kutlamaları
20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 13:50

İskele ve Mağusa 20 Temmuz kutlamaları

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 37. yıldönümü Gazimağusa ile İskele’de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Gazimağusa’da iki ayrı törenle kutlanan Barış ve Özgürlük Bayramı için ilk tören Zafer Anıtı önünde saat 08.30’da protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başladı. Tören; saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sona erdi.


Gazimağusa’daki ikinci tören Polatpaşa Bulvarı’nda yer aldı. Tören, Gazimağusa Kaymakam Vekili Mehmet Nurettin, GKK 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Ercan Barsakcıoğlu ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın halkın ve tören birliklerinin bayramını kutlamasıyla başladı.


İstiklal Marşı’nın okunması eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden tören, Gazimağusa Merkez Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Gökhan Kızıldağ’ın konuşması ve Gazimağusa Meslek Lisesi öğrencisinin okuduğu şiirle sürdü.

Tören, Gazimağusa Meslek Lisesi öğretmeni Nurcan Dalkılıç Erbulak’ın yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından resmigeçit töreniyle tamamlandı.


Kutlama törenlerine rahatsız olan ve törene katılamayan Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ’un vekili Mehmet Nurettin, KTBK adına Gazimağusa Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan İpek, GKK adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ercan Barsakcıoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bazı milletvekilleri, siyasi parti, üniversite, kurum kuruluş ve derneklerin yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.


KONUŞMALAR

Törende konuşan Gazimağusa Merkez Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Gökhan Kızıldağ, 20 Temmuz’un Kıbrıslı Türkler için, uzun yıllar çektiği acılara son verilen, özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve hürriyetine kavuştuğu, onurlu ve haklı mücadelesi sonrası yaşadığı toprakları vatan yaptığı, adaya huzur ve barışın geldiği gün olduğuna vurgu yaptı.


Kızıldağ, bu günü bugün büyük bir coşkuyla ve mutlulukla kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, 20 Temmuz’un en büyük önemlerinden birinin de Kıbrıs Türk halkının imhasının önlendiği tarih olması olduğuna dikkat çekti.

Haksız ambargolara maruz kalan KKTC’nin güçlenmesi ve halkının refahının artması için çalışmanın görevleri olduğunu ifade eden Kızıldağ, şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andı, tüm halkın bayramını kutladı.


Gazimağusa Meslek Lisesi öğretmeni Nurcan Dalkılıç Erbulak da konuşmasında, Kıbrıs’ın tarih boyunca tüm ulusların ilgisini çektiğini ve adada birçok dönemin izi bulunduğunu kaydetti.

Kıbrıs için bir dönüm noktası olan 20 Temmuz 1974 tarihine kadar yaşanan tarihsel süreç hakkında bilgi veren Erbulak, 1974 Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkına barış huzur ve bağımsızlık getirdiğini kaydetti.


Erbulak, o günden beridir adada bulunan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin huzurun, barışın ve Kıbrıs Türk halkının garantisi olduğunu belirterek, Anavatan Türkiye’nin kardeş halkı Kıbrıs Türk halkı için her şeyi yapabileceğinin göstergesi olduğunu vurguladı.


İSKELE’DEKİ TÖREN

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İskele’de de düzenlenen iki ayrı törenle kutlandı. İlk tören İskele Ecevit Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde düzenlendi.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı marşı saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlandı.


İkinci tören, İskele tören alanında yer aldı. İskele Kaymakam Vekili Mustafa Ürüncüoğlu, GKK adına Eğitim Merkez Komutanı Piyade Binbaşı İsmail Yaşar ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun’un halkın bayramını kutlamasıyla başlayan törende şiirler okundu, 28. Mekanize Piyade Tümeni’nden bir subay günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.


Tören, resmigeçit ve İskele Belediyesi’nin düzenlediği kokteylle tamamlandı.

Törenlere, rahatsızlığı dolayısıyla katılamayan İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz’in vekili Mustafa Ürüncüoğlu, KTBK adına Orduevi Müdürü Piyade Albay Mehmet Gürbüz Koşar, GKK adına Eğitim Merkez Komutanı Piyade Binbaşı İsmail Yaşar, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, bazı milletvekilleri, siyasi parti, kurum kuruluş dernek ve okulların yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Bu haber toplam 15855 defa okunmuştur
İskele ve Mağusa 20 Temmuz kutlamaları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans