Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ctp, Lefkoşa Eminyet Müdürlüğü önünde eylem düzenledi
25 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 08:27

Ctp, Lefkoşa Eminyet Müdürlüğü önünde eylem düzenledi

CTP-BG, Protesto eylemi düzenlemek isteyen göstericilere “şiddet uygulandığı gerekçesiyle bu sabah Polis Genel Müdürlüğü önünde bir eylem düzenledi.

CTP yetkilileri,  "şiddet uygulayan polislerle ilgili soruşturma başlatılması ve soruşturma tamamlanıncaya kadar da görevden el çektirilmelerini" talep etti.


Eyleme, Parti Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı milletvekilleri ve parti yetkilileriyle üyeleri, parti bayraklarıyla katıldı. Yorgancıoğlu’nun basına açıklamasının ardından eylem olaysız sona erdi.


YORGANCIOĞLU: “ORTANTISIZ GÜÇ KULLANILDI”

CTP-BG Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde ülkede alışık olunmayan olaylar yaşandığını belirterek , yasalara göre gösteri ve yürüyüş hakkının var olduğunu,  ancak "UBP iktidarının sırf birilerine şirin görünecek hesabıyla yasaları hiçe sayarak eylem yapan insanlara orantısız güç kullandığını" savundu.


“POLİSE KUŞKU…”

Bunun için de polis örgütünün kullanıldığını savunan Yorgancıoğlu, “Polisin yasalara göre suç işleyenleri mahkemeye sevk etmesi olağandır.  Ama yalnızca eylem yaptıkları için hem de herhangi bir saldırı yapmadan, saldırıya uğratılmaları kabul edilmezdir. Bu aslında Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamakla görevli polisin kuşkuyla karşılanmasına yol açmıştır” dedi.


“ENDİŞE EDİYORUZ…”

"Fiilen herhangi bir karşı duruş sergilemedikleri halde insanları darp edenlerin bir an önce soruşturmaya alınmasını istediklerini" ifade eden Yorgancıoğlu şöyle konuştu:


“Adaletin yerini bulabilmesi, yasaların üstünlüğünün ortaya çıkabilmesi ve aslında polis örgütüne de güvenin tazelenmesi adına da bunun kaçınılmaz bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Aksi taktirde hem polis örgütüne güven ortadan kalkacak, hem de haksız yere saldırıya uğrayan insanlar, aslında kendi adaletlerini yaratma adına da bir başka yanlışa düşme gibi bir durumda olabilirler diye endişe ediyoruz.”


CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, polisin basına yansıyan fotoğraf ve görüntüleri de alarak kendi iç soruşturmasını başlatmasında yarar olduğunu vurguladı.


TDP ve DP ile birlikte Başbakan’ı da ziyaret ederek aynı talepte bulunacaklarını açıklayan Özkan Yorgancıoğlu, bu olmadan yasaların üstünlüğünden, insanların demokratik haklarından ve eylem yapma hakkından bahsetmenin mümkün olmayacağını söyledi.


CTP-BG, saat 11.30’da da TDP ve DP ile birlikte Başbakanlık önünde eylem yapacak.

Bu haber toplam 12712 defa okunmuştur
Ctp, Lefkoşa Eminyet Müdürlüğü önünde eylem düzenledi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans