Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ Öğrencileri Eylem Yaptı
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 12:23

YDÜ Öğrencileri Eylem Yaptı

Yakin Doğu Üniversitesi (YDÜ)’de öğrenim gören bazı öğrenciler bugün Lefkoşa’da eylem yaparak, önceki gün çıkan olayların ardından 16 öğrencinin okulla ilişkilerinin kesilerek sınır dışı edilmesini kınadı.

Eylemci öğrenciler, ilgili kararın geri çekilmemesi halinde 581 öğrencinin öğrenimini durdurmak için YDÜ’ye dilekçe sunacağını bildirdi.


Kuğulu Park’ta toplanan ve Meclis önüne yürüyerek Şehitler Abidesi önünde eylem yapan öğrencilere KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-Bir-Sen, YKP, BKP, Baraka Kültür Merkezi, Gelecek Gazetesi ve Barikat Gazetesi destek verdi.


Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem sırasında Meclis ve Türkiye Büyükelçiliği önüne geçmelerine izin verilmeyen öğrenciler, Şehitler Abidesi önünde oturma eylemi yaptı ve kararı alkışlarla protesto etti.


Öğrenciler yarın da saat 12.00’de Lefkoşa Fuar Alanı önünde toplanarak, YDÜ’ye “Sessiz Yürüyüş” yapacaklarını açıkladılar.


Öğrenciler adına ortak basın açıklamasını okuyan Mustafa Kuzu, 21 Ekim tarihinde şehitleri anmak amacıyla yapılan etkinlik sırasında meydana gelen olayda ülkücü öğrencilerin Kürt öğrencilere küfür ettiğini savunarak, olayların okul yönetiminin gerekli tedbirleri alamamasından çıktığını kaydetti.


Kuzu, sonrasında bilinen olayların yaşandığını, ancak cezalandırılan tarafın sadece kendileri olduğunu, 16 arkadaşlarının “usulsüz” şekilde sınırdışı edildiğini, diğer tarafınsa cezalandırılmadığını savunarak, olayın siyasi olduğunu iddia etti.


Bu çerçevede YDÜ Disiplin Kurulu’nun verdiği kararı geri çekmemesi halinde 581 öğrencinin öğrenimini durdurmak için dilekçelerini hazırladığını söyleyen Kuzu, bu dilekçeleri YDÜ Rektörlüğü’ne sunacaklarını kaydetti.


Destek veren örgütler adına hazırlanan “Sınırdışıları Durdurun” başlıklı ortak basın bildirisini ise BKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı okudu. Kanatlı, YDÜ’de yaşanan olaylar ile sonrasında yaşanan sınırdışıları eleştirerek, sınırdışı edilen öğrencilerin sayısının artacağı endişesinde olduklarını söyledi.


Kanatlı, üniversitelerin demokrasi ve bilim yuvası olduğunu, şiddet içeren hareketlere taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı.


Kanatlı, yargılanmadan sınır dışı edilen öğrencilerin ülkeye geri dönmesini ve eğitim haklarının engellenmemesini, ayrıca başka sınırdışıların yapılmamasını istedi.

Bu haber toplam 13932 defa okunmuştur
YDÜ Öğrencileri Eylem Yaptı Haberi

YORUMLAR
ydü-
16 az 500 kişi okulda terör estirdi diğer suçlularda bulunsun !!
aileleri yüzlerini görmesin diye habercilere bile saldıran tipler okul bırakacaklarmış öyle mi ailelerin bu durumdan haberi bile yok geçmişler blöf yapıyorlar adamsanız bırakın hadi! elinde sopa taş yol kesip öğrenci döven teröristlerin adı ne zaman öğrenci oldu! küfür bile edilmedi video kayıtları var.nezmn adam olup doğru oldunuz ki..ülkücülerede iftirayı atın hmn biz chplisiyle de akplisiyle de ülkücüsüyle de burdayız BİZ ATATÜRKÜN GENÇLERİYİZ!! ka
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 19:36
Kartalhan
Bunlar öğrenci değildir!
Bunlar öğrenci değil, terör sempatizanlarıdır. Kesinlikle YDU öğrencisinin iradesini yansıtmamaktadırlar. Bunlarla işbirliği yapan tüm parti ve sendikaları kınıyorum! Daha düne kadar bu teröristler, taş ve bıçaklarla öğrencilere saldırmış, insan hayatına kast etmiş kimselerdir. Yıllardır korku ve gözdağıyla okul öğrencileri üzerinden terör estirmektedirler. YDU öğrencisi Serdar ve terörst tayfasını istemiyor. Şayet bu teröre devam edilerise binlerce ki
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 12:20
seyit sarı
Bu kadar olmaz
Gözlerimizle gördüğüm olayların bu kadar çarpıtılması hayret verici... bu şahıs pkk yandaşlarını organize etti ve öğrenciler namazdan çıkıp sadece Şehitler ölmez vatan bölünmez dediler. Bunu söyleyenlerin sonuysa öldüresiye dayak oldu...Kimse kimseyi kandırmasın kendini mağdur duruma sokmasın... Yakın Doğu Üniversitesinde Türk olduğumuzu dahi söyleyemez durumdayız...
27 Ekim 2011 Perşembe Saat 12:10
murat kocabasak
ya o pkk yandaşları gider yada tüm okul gider !!!
cuma günü cuma namazından sonra yaklaşık 700 kişilik bir pkk grubu 30 kişi olan ve şehitler ölmez vatan bölünmez diye bağıran arkadaşlara dakika geçmeden saldırdılar ! bununlada kalmadılar YAKIN DOĞU OVASI PKK YUVASI diye bağırdılar... bu 700 kişilik pkk yandaşı önceden sözlenmiş planlanmış bir saldırı gerçekleştirdiler. bunu geçen sene şenlikte de yapmışlardı. NEDEN ADADA, TÜRKİYEDE UNİVERSİTELERDE BUKADAR ÇOK PKK YANLISI BİR ARADA
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 20:40
ankara
yine mi tehdit...
okulumuzun kirlenen ismi bu şekilde temizlendi, en doğru karar verildi. ayrıca o imza veren 581 kişinin de aileleri bu durumu eminim ki bilmiyorlar.. çünkü kendileri her türlü ortamda aileleri tarafından böyle şeylere karışmamaları için sert bir dille uyarıldıklarını sıkça dile getiriyorlar..hibirisi okulu bırakmaya cesaret edemez.. tehditlerinden de kendilerinden de bıktık!
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 17:18
Aydın Doğmaz
Bir başlık
Küfür yedikleri iddia ediliyorda, şehitlerin anıldığı sırada 300 kişi ne arıyormuş orada? Öyle geçerken mi rastgelmişler :))
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 16:41
karar degısmeyecek
karar degısmeyecek
geri donerlerse de 581 ogrencının kat kat fazlası okuldan ayrılacaktır,suat beyın bılgısı olsun.bu ıs kurt meselesı degıldır,bende kurdum hemde allahına kadar.okulda huzur bırakmadı bu terorıstler.defolsunlar
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 15:02
Rizeli
Sakın ha
Eğer ki sınırdışı edilen PKK yandaşları olurda geri dönerse bu okulu bırakırım! Yeter artık okulda rahat gezemez olduk. Kahrolsun PKK
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 13:51
YDÜden
Hizaya gelin
Elebaşları ve yardakçılarının fişi çekilince taşlı sopalı eylemlerin yerini sessiz eylem almış:) YDÜde ve tüm KKTCde terörist yandaşı istemiyoruz. Rektörlüğü ve hükümeti kararından dolayı kutluyoruz. Gönlümüze su serptiniz.
26 Ekim 2011 Çarşamba Saat 13:23

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans