Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Zirveyi değerlendirdi
01 Kasım 2011 Salı Saat 23:49

Eroğlu, Zirveyi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ocak 2012’de yapılacak üçlü zirvenin ardından çok taraflı bir zirvenin yer almasının müzakerelerde son anlamı taşıdığını söyledi.

Bugün 16:30 itibarıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un basın açıklamasıyla sonlanan New York’taki 4’üncü üçlü zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu iki günlük görüşmeleri ve Genel Sekreterin basın açıklamasını BRT’ye değerlendirdi.


Zirvenin bekledikleri oranda iyi geçtiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmelerde iki lider olarak görüşlerini ayrı ayrı masaya koyduklarını belirtti.


MEMNUNİYETLER

Görüşmelerden memnun olduğunu vurgulayan Eroğlu, özelikle Genel Sekreter Ban’nın yaptığı açıklamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Eroğlu, “Sürecin sonuna doğru geldiğimizi belirleyen açıklama özelliği taşıyan sözleri bizi memnun etmiştir” dedi.


Bu görüşmeden sonra Kıbrıs’ta hem liderlerin baş başa görüşmesi hem de mekik diplomasisinin devam edecek olmasının kendilerini memnun eden bir diğer gelişme olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ortaya koydukları önerilerin Genel Sekreter ve ekibi tarafında iyi değerlendirdiğini ifade etti.


“SONA YAKLAŞABİLİRİZ”


“Kıbrıs’ta yapacağımız görüşmelerde Rum tarafının da bazı yakınlaştırıcı, köprü kurucu öneriler ortaya koymasıyla sona yaklaşabileceğimizi düşünüyorum” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının anlaşma arzusu içinde olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu da vurguladı.


“GÖRÜŞMELERDE OCAK AYI SON MU?”


“Görüşmelerde Ocak ayı son mu?” şeklindeki soruya karşılık Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle dedi:


“Genel Sekreter okuduğu açıklamada, bir uluslararası konferanstan, yani 4’lü veya 5’li bir zirveden bahsetti. Ocak görüşmesinden sonra bir zirvenin gerçekleşecek olması, bir son anlamına gelir. Biliyorsunuz Haziran’dan itibaren Güney Kıbrıs, AB dönem başkanı olacak, bu dönemde de görüşmelerin olması çok zor. Ban kesin bir tavır ortaya koydu; önce Ocak zirvesi, sonra 4’lü-5’li zirve gerçekleşecek ve artık bir anlaşma olacak ya da olmayacak, ortaya çıkacak.”


Rum Lider Hristofyas’ın görüşmeyle ilgili fazla bir açıklama yapmadığına da dikkat çeken Eroğlu, “Biz birbirimizi suçlamayı bir kenara bıraktığımızı bir kez daha teyit ettik. Mühim olan Ocak görüşmesinde sonuç almak” dedi.


Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs’ta anlaşma isteyen taraf olduğunu sorunların çözümlenebilmesi için ortaya koyduğu önerilerle gösterdiğini ifade eden Eroğlu, “tavrımızın olumlu karşılanması bizi memnun emiştir” diye konuştu.


Eroğlu, konuşmasının sonunda Ban’ın iki lideri Ocak 2012’de tekrardan üçlü bir görüşmeye davet etmesine atıfta bulunarak “4’üncü zirve çok anlamlı olmuştur, umudumuz 5’inci zirvede Kıbrıs Türk halkını da memnun edecek bir sonuç alıp referandum tarihine ulaşabilmek” dedi.

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
Eroğlu, Zirveyi değerlendirdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans