Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Talat çözemedi çünkü
08 Ocak 2012 Pazar Saat 12:53

Eroğlu, Talat çözemedi çünkü

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın Kıbrıs meselesini çözemediğini belirterek, “Kendisinin çözmek için attığı bütün adımlar, sizin büyük tepkinize yol açan çapraz oy da dâhil, sonuç getirmemiştir.

Çünkü çözümsüzlüğün nedeni Rum uzlaşmazlığıdır. Çözümsüzlüğün temelinde 2004 yılında tezahür etmiş Rum demokratik iradesi bulunmaktadır; Rumlar, Rum halkı çözümü reddetmiştir. Bunu görmezden gelenleri anlamakta güçlük çektiğimi ifade etmek mecburiyetindeyim” dedi.


Rum tarafının uzlaşmazlığını elbirliğiyle anlatmaları gerektiğini kaydeden Eroğlu, halktan aldığı görevin nasıl olursa olsun bir anlaşma olmadığını; görevini bu bilinçle sürdürdüğünü belirtti ve artık herkesin birbirini suçlamaktan vazgeçmesini, gerçek uzlaşmazın Rum tarafı olduğunun görülmesini istedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafını çözüm olmadan AB üyeliğine aldığı için AB yetkililerini de eleştirdi ve bu gerçeği artık düşünmeleri gerektiğini söyledi.


Eroğlu, “Dolayısıyla birbirimizi suçlayarak bir yere varmamız mümkün değildir. Aynı vücudun sol yumruğunun, sağ gözüne vurması, sol ayağının sağ ayağına bayda atması bize bir şey kazandırmaz… Düşen, Kıbrıs Türk halkı olur, insanımız olur; bundan insanımız zarar görür” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunun Türkiye, hükümet,i partiler ve meclisin birlikte ele aldığı ulusal bir mesele olduğunu kaydederek, Türkiye’yle ilişkilerin önemini vurguladı ve Türkiye sayesinde ayakta durabildiklerini belirtti.


“Tüm partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin bu bilinçle hareket ederek karşılıklı sevgi-saygı ve kardeşlik anlayışı çerçevesinde ilişkilerin daha da iyiye gitmesi için çalışmasında büyük yarar vardır” diyen Eroğlu, KKTC vatandaşlığı ve topraklara bağlılığın ortak noktaları olduğunu; birlik beraberliğin muhakkak korunması, tüm tartışmaların ana hedefini bireysel veya zümresel çıkarlar değil toplumsal menfaatler olarak konması gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Siyaseti güzellik yaratmak için, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakmak için yapmalıyız. Fitne-fesattan uzat durmalı, aramıza fitne-fesat sokmaya çalışanlara karşı duyarlılık göstermeliyiz” diye konuştu.


Eroğlu, konuşmasının sonunda Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’a sağlıklı bir yaşam, kurultaya da başarı diledi. Eroğlu kurultayda başkanlığa tek aday olan Serdar Denktaş’ı yürekten kutladığını da belirterek, yeni dönemde de başarılı olması dileğinde bulundu.

Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
Eroğlu, Talat çözemedi çünkü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans