Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere de yerel seçimler Liberalleri üzdü
06 Mayıs 2011 Cuma Saat 17:38

İngiltere de yerel seçimler Liberalleri üzdü

İngilterede yapılan yerel seçimin sonuçları, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Partinin yüksek oranda destek kaybettiğini ortaya koydu.

İngiliz halkı, başkent Londra dışında 279 yerel yönetimde 9.500'ten fazla belediye meclisi üyesinin seçilmesi için dün sandık başına gitti.

Şimdiye kadar 279 yerel yönetimden 109'undaki oyların sayımı tamamlandı. Buna göre, 109 yerel yönetimden 55'ini Muhafazakar Parti, 29'unu İşçi Partisi, 4'ünü ise Liberal Demokrat Parti aldı. 21 yerel yönetim de diğer siyasi partilerden seçildi.

Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Nick Clegg'in seçim bölgesi olan Sheffield'de, muhalefetteki İşçi Partisi'nin yerel yönetimi kazanması, basının "Seçmenler Liberal Demokratları sandıkta cezalandırdı" yorumuna neden oldu.

Geçen yıl yapılan genel seçimin ardından koalisyon ortağı Muhafazakar Parti'ye "çok fazla taviz vermekle ve parti programına uymamakla" eleştirilen Clegg, seçmenlerin yapılan kamu kesintileri nedeniyle Liberal Demokratları suçladığını, ancak koalisyon hükümetinin ayakta kalacağını söyledi.

Ülkede geçen yıl yapılan genel seçim sonucu hiçbir siyasi parti çoğunluğu oluşturacak oy oranına ulaşamayınca, Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti koalisyon hükümeti kurmuştu. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ülkede oluşturulan ilk koalisyon hükümetinde zaman zaman yaşanan görüş ayrılıkları, "hükümetin uzun ömürlü olmayacağı" yorumlarına yol açıyor.

İSKOÇYA'DA SNP, GALLER'DE İŞÇİ PARTİSİ

Seçmenler dün İskoçya Parlamentosu için 129, Kuzey İrlanda Parlamentosu için 108, Galler Parlamentosu içinse 60 parlamenter seçmek için de oy kullandı.

Şimdiye kadar açılan sandık ve yapılan sayımlara göre İskoçya Parlamentosunda, İskoçya Ulusal Partisi (SNP) birinci, İşçi Partisi ikinci, Muhafazakar Parti üçüncü, Liberal Demokrat Parti ise dördüncü sırada bulunuyor. SNP'nin, İşçi Partisi'nin 24 koltuğunu kazandığı görülüyor.

İskoçya'da şimdiye kadar 73 seçim bölgesinin 61'inin sayımı tamamlandı.

Galler Parlamentosunda ise İşçi Partisi ilk sırada bulunuyor. İşçi Partisi'ni sırasıyla Muhafazakarlar, Galler Partisi Plaid Cymru ve Liberal Demokrat Parti takip ediyor. Plaid Cymru'nun Galler'de oy kaybı dikkati çekerken, 40 seçim bölgesinin 31'inin sayımı tamamlandı.

Bu sabah sayımına başlanan Kuzey İrlanda'da parlamento seçim sonuçlarının gün içinde belli olması öngörülüyor.

Ülkede seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin yapılan referandumun sayımının ise bugün yerel saatle 16.00'da başlaması bekleniyor.

Bu haber toplam 1791 defa okunmuştur
İngiltere de yerel seçimler Liberalleri üzdü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans