Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğancılarda 19 çeşit patates üretilecek
24 Haziran 2011 Cuma Saat 16:57

Doğancılarda 19 çeşit patates üretilecek

“Farklı Patates Çeşitlerinin KKTC Koşullarında Verim Potansiyellerinin Araştırılması” çalışmaları sürüyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği’nin birlikte yürüttüğü “Farklı Patates Çeşitlerinin KKTC Koşullarında Verim Potansiyellerinin Araştırılması” konulu çalışmanın “Tarla Günü Bilgilendirme Toplantısı” bugün Doğancı’da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ve ilgili kesimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.


DEĞİRMENCİ

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) adına projeyi yürüten Dr. Reşat Değirmenci, TAE olarak, ülke ihtiyaçları ve tarım sorunlarını çözmeye yönelik TAGEM, Çukurova Üniversitesi ve AB Bitkisel Üretim Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar bulunduğunu, son dönemlerde ürünlerde nematodlarda sıkıntılar olduğunu, KKTC’nin her yerinden toprak analizleri çalışmaları yapıldığını ve ıslah etme çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

Değirmenci, nematod hastalığının insan sağlığına zarar vermediğini, sadece toprakta verim düşüşüne sebebiyet verdiğini de kaydetti.

Değirmenci ayrıca, sanayiye ve yemeklik kullanıma uygun olarak 19 farklı patates çeşidinin incelendiğini, ürünü satabilme olanağı, çeşitli pazarlarda değerlendirilmesi açısından projenin önem taşıdığını, çok yakında üreticilere ücretsiz olarak dağıtılacak olan Patates Tarımı Kitapçığı’nın hazırlandığını söyledi.


BİCEN

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen, dünyanın en güzel ürününü üretmenin zor olamadığını, önemli olanın pazara uygun olan patates üretimi olduğunu söyleyerek, üreticilerin dış pazarda kaynaklanan sıkıntılarının çözülmesi gerektiğini, projenin bu anlamda büyük önem taşıdığını belirtti.

Bicen, zor şartlarda çaba sarf ettiklerini, girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi için destek beklediklerini de kaydetti.

Bicen, 2 yıl önce meydana gelen mildiyö hastalığı nedeniyle üreticinin sıkıntı yaşadığını, zarar ve ziyanların Bakanlar Kurulu kararı çıkmasına rağmen üreticiye ödenmediğini ve KKTC’de donanımlı laboratuarın eksikliği nedeniyle analizlerin Kuzey Kıbrıs’ta yapılamadığını belirtti.


AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da, TAE ve Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği’nin birlikte yaptığı çalışmayı yerinde görmenin ve bilgi almanın kendisini mutlu ettiğini, 19 çeşit üzerine yapılan çalışmanın patates üretiminin satış garantisi, verimliliği ve kalitesini arttırabilmek adına önem arz ettiğini söyledi.

Amcaoğlu, araştırmadaki patates tohumunun temini ve bakımına yönelik Bicen’in çabalarını bildiğini söyleyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak bundan sonraki adımlara destek vermeye hazır olduklarını, ürünlerin pazarlanması ve değerlendirilmesi adına mücadelenin devam edeceğini kaydeden Amcaoğlu, geçmişe yönelik zararların ödenmesi konusunda devlet imkânlarına bakıldığında ihmal ve ayırımcılık olmadığını gördüğünü, zarar edenlerin ödenmesi için olağanüstü çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Girdi maliyetlerini düşürmenin rekabet açısından önem taşıdığını bildiğini söyleyen Amcaoğlu, girdi maliyetlerini düşürmek ve laboratuar çalışmalarının ülkede yapılması için çalışıldığını, Başbakan İrsen Küçük’ün de sektörde yaşanan sorunları bilmesi nedeniyle sorunların aşılacağını kaydetti.

Bu haber toplam 11786 defa okunmuştur
Doğancılarda 19 çeşit patates üretilecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans