Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzonlu işadamlarından Kktc ye yatırım sözü
01 Haziran 2011 Çarşamba Saat 17:21

Trabzonlu işadamlarından Kktc ye yatırım sözü

Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi (KIBRISTİAK) KKTC ekonomisini canlandırmak için Türkiyedeki yatırımcıları KKTCye çekmeye çalışıyor.

Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi (KIBRISTİAK) KKTC ekonomisini canlandırmak için Türkiye'deki yatırımcıları KKTC'ye çekmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Trabzonlu sanayiciler ve iş adamları ile bir araya gelen KIBRISTİAK Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Yankın, KKTC ekonomisine yatırım için söz aldıklarını söyledi. Ambargolar altında ezilen KKTC'yi dış ülkelere yolunu açmak ve tıkanan ekonomik şatların daha iyiye gitmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden KIBRISTİAK Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Yankın, KKTC'deki hantal bürokrasiyi kamuoyuyla sıkı bir ilişki içerisinde bulunarak onarmayı amaçladıklarını belirtti.


Bu doğrultuda Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyeleri ile görüşenve son olarak Trabzonlu iş adamları ile bir araya geldiklerini dile getiren Yankın, "Trabzon'a bir ziyaretimiz oldu. Bizi oradaki sanayiciler ve iş adamlarıyla bir araya getirmek için büyük bir çaba sarf ettiler. Bu çerçevede biz bir heyetle oraya gittik. Bir takım yakın temaslarımız oldu. Bu temaslarımızla Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret ettik. Orada Başkan Vekili Coşkun Kahraman başta olmak üzere Genel Sekreter Hakan Gürhan ve diğer yönetim kurulu üyeleri ile görüştük. Her iki kesimle sıkı bir işbirliği yaptık. Kendilerini Kıbrıs'a yatırım yapmaya çağırdık. Buradaki yerli üretimimizi Karadeniz bölgesinde pazarlama çalışmalarımızı yapmak üzere bir prensip kararı aldık. Kendileri de en kısa zamanda bizleri ziyaret edecekler." şeklinde konuştu.

En kısa zaman Trabzon'dan iş adamlarının yatırım için KKTC'ye geleceklerini aktaran Yankın, Cihan Haber Ajansı'na verdiği özel demeçte Trabzon Valisi Recap Kızılcık tarafından KIBRISTİAK olarak kabul gördüklerini ve kendileriyle fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Trabzon ziyaretlerinin ardından bir sonraki ziyaretlerinin Gaziantep'e gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden Yankın, "Kıbrıs'a sanayiyi çekmeyi hedefliyoruz. Ambargo altında olmamıza rağmen Türkiye bağlantılarımızla bu sorunu aşacağımıza inanıyoruz. Bir takım serbest bölgeler var, bu serbest bölgeler aracılığıyla diğer alanlara da yayılmamız mümkündür." açıklamalarında bulundu.
Bu arada KIBRISTİAK Yönetim Kurulu Başkanı Yankın, KKTC'deki ithalatın kaldırılması için birtakım çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yankın, "KKTC'de ithalatın kaldırılması için çalışmalarımız var. Burada eğitim sektörü, turizm sektörü, hizmet sektöründe gelişme göstermemi son derece önemli. Özellikle hizmetler sektöründe ve lojistik sektörde bizim çok mesafe kaydetmemiz gerektiği kanaatindeyim. Ülkemizde bu konuda taşlar tam olarak yerine oturmamış bir durumdadır. Bu konularda yerli firmaları teşvik etmek amacındayız. Kamuoyunun da bilinçlendirmesi gerekmektedir." ifadelerine yer verdi.
Öte yandan hükümete bir çağrıda bulunan Yankın, "Biz burada ekonominin şartlarının düzeltilmesi için geniş kapsamlı bir ekonomik şuranın yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu şurada ekonomi sektörünün kamu sektörü ve var olan üniversitelerin durumunun iyileştirilmesi açısından yapılacak olanların masaya yatırılması gerektiği çağrısında bulunuyorum." dedi.

Bu haber toplam 12801 defa okunmuştur
Trabzonlu işadamlarından Kktc ye yatırım sözü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans