Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'den Yunanistan'a Kınama
12 Ağustos 2017 Cumartesi Saat 12:51

Türkiye'den Yunanistan'a Kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) sağladığı desteğe ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 8 Ağustos

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: "KIBRIS TÜRKÜ'NÜN 1964 YILINDA KIBRISLI RUMLAR VE YUNANİSTAN'IN ORTAK ENOSİS EMELLERİNE VE ETNİK TEMİZLİK GİRİŞİMLERİNE KARŞI VERDİĞİ BU CESUR VE ONURLU MÜCADELEYE ANAVATAN VE GARANTÖR TÜRKİYE TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEĞE İLİŞKİN OLARAK SÖZ KONUSU YUNAN AÇIKLAMASINDA YER ALAN, HER TÜRLÜ DAYANAKTAN YOKSUN VE GERÇEK DIŞI İDDİALARI ESEFLE KINIYORUZ"

Ankara, 9 Temmuz 17 : Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sağladığı desteğe ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 8 Ağustos'ta Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıl dönümünün KKTC’de anıldığı belirtilerek, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan açıklamaların "talihsiz" olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kıbrıs Türkü’nün 1964 yılında Kıbrıslı Rumlar ve Yunanistan’ın ortak Enosis emellerine ve etnik temizlik girişimlerine karşı verdiği bu cesur ve onurlu mücadeleye anavatan ve garantör Türkiye tarafından sağlanan desteğe ilişkin olarak söz konusu Yunan açıklamasında yer alan, her türlü dayanaktan yoksun ve gerçek dışı iddiaları esefle kınıyoruz.

Rum-Yunan ikilisi Kıbrıs Adası’ndan Türkleri etnik temizlik uygulayarak ihraç etmek amacıyla, uzun yıllar boyunca her türlü korku ve şiddet yöntemine başvurmuştur. Yapılan açıklama da herhalde bundan dolayı duydukları suçluluk duygusundan kaynaklanmaktadır."

Bu haber toplam 1227 defa okunmuştur
Türkiye'den Yunanistan'a Kınama Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans