Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LYSde Polat Alemdar sorusu
20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 05:43

LYSde Polat Alemdar sorusu

Dün LYSde sorulan bazı soruların gündemi yakından ilgilendiren konularla alakalı olması öğrencileri şaşırttı.

LYS'de Felsefe testinin 8. sorusu, Muhteşem Yüzyıl dizisinde yer alan Nebahat Çehre ile Kurtlar Vadisi'nin yıldızı Necati Şaşmaz'ı akıllara getirdi.

POLAT ALEMDAR'LI REKLAM FİLMİ

Sosyal paylaşım sitelerinde üzerine en çok yorum yapılan soru, tarih testindeki Vietnam Savaşı'na ilişkin 32. soru oldu. Soruda "Vietkonglar (Kuzey Vietnamlılar) bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyen kişinin söylenmesi istendi. Felsefe, tarih ve coğrafya sorularından oluşan LYS 4'ün ardından adaylar sınav sorularını sosyal paylaşım sitelerinde paylaştı. Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre, felsefe testinde yer alan bir sorunun dizi yıldızlarının yer aldığı TV reklamlarına ilişkin olduğu görüldü. Felsefe testinin 8. sorusu Muhteşem Yüzyıl dizisinde yer alan Nebahat Çehre ile Kurtlar Vadisi dizisinin yıldızı Necati Şaşmaz'ı akıllara getirdi. Soruda şöyle denildi: "TV'de konuşma yapan bir inşaat firmasının halkla ilişkiler temsilcisi, hedef kitlelerinin izledikleri dizileri araştırdıklarını, o bilgilerdeki kahramanların yüzlerine reklamlarda yer verdiklerini söyler, bu tür reklamlardan sonra da evlerin satışlarında anlamlı bir artış olduğunu gözlediklerini dile getirir. Bu parçadaki reklamın başarılı olması dizi izleyicilerinin aşağıdaki özelliklerinden hangisi ile açıklanabilir?" sorusunun doğru yanıtı A şıkkındaki "dizi kahramanları ile özdeşim kurma" olarak verildi. Nebahat Çehre ve Polat Alemdar karakteriyle bilinen Necati Şaşmaz, farklı inşaat firmalarının reklam filmlerinde rol alıyor.

SLM VE K.İ.B SORUSU

Felsefe testinin 15. sorusunda ise teknoloji kullanımında iletişimi kolaylaştırmak amacıyla internet kullanıcılarının ve özellikle de gençlerin kullandığı çeşitli kısaltmalara yer verildi. Soruda şu ifadeler yer aldı: "Günümüzde gelişen teknoloji iletişimi kolaylaştırmak ve karmaşayı önlemek için birtakım yöntemler kullanmakta, böylece ortaya 'www', 'web', 'net' gibi kısaltmalar çıkmaktadır. Bu durum teknolojiyi kullananların gündelik iletişimini de etkilemekte, özellikle de gençlerin benzer şekilde 'slm', 'k.i.b', 'nbr?' gibi kısaltmalarla işlevsel sözcükler kullanmalarına neden olmaktadır. Oysa çok daha zengin olması gereken duygu ve anlam dünyaları tersine bir takım kodlarla daralmaktadır. Samimiyet, içtenlik, sevgi gösterisi gibi görünen duygu ifadeleri aslında standart kalıplardır. Binlerce yılın birikimiyle oluşan dil yavanlaşmakta, konuşma ise giderek gerek inan gerek makine tarafından uygulanabilecek bir dizi talimat haline gelmektedir. Bu parçada anlatılanlar aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?" sorusunun doğru yanıtı, C şıkkında bulunan "kültürel yozlaşma" olarak verildi.

SAVAŞA GİTMEYEN BOKSÖR BULUNDU

Suriye'deki çatışmalarda Türkiye'ye kaçan 10 bin Suriyelinin Türk kamuoyunda tartışıldığı bugünlerde LYS'de yer alan bir savaş sorusu da dikkati çekti. Soruda "Vietnam savaşı en şiddetli dönemindeyken askere çağırılan ancak 'Vietkonglar (Kuzey Vietnamlılar) bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım' diyerek savaş karşıtı tutum sergileyen ve bu nedenle dünya şampiyonluğu elinden alınan, boks lisansı iptal edilen ve hapis cezasına çarptırılan ünlü ABD'li boksör aşağıdakilerden hangisidir?" denildi. Doğru cevap, A şıkkındaki Muhammed Ali Clay olarak verildi.

Bu haber toplam 13157 defa okunmuştur
LYSde Polat Alemdar sorusu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans