Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Rum Yönetiminin Emrivakisi Sürerse...
18 Eylül 2011 Pazar Saat 07:19

Davutoğlu: Rum Yönetiminin Emrivakisi Sürerse...

Ahmet Davutoğlu, Türkiyenin Libya ziyareti, MİT-PKK ses kaydı ve Rum Kesiminin petrol arama çalışmaları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konya'da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Sayın Obama'nın görüşmesi biraz arabuluculuk gibi olacaktır. Fakat Türkiye'nin niyeti bellidir ve istekleri de bellidir kimse bizim niyetimizi geri adım attırmaya kalkmasın. ABD benim görüşmemden bu yana atılan bazı adımlar konusunda da yardımcı olmuştur ama bundan sonraki adımlarda gerekenleri biz açıkladık bundan sonra atılacak adımlar önemli yapılacak yorumlar değil.

PKK-MIT SES KAYDI

İstihbarat teşkilatının ise görevleri bellidir, bir sınırlama yoktur ve ülkenin bekaası önemlidir. Hükümetimizin herhangi bir şekilde veremeyeceği bir hesap ya da durum yoktur. Terörü engellemek için ne gerekiyorsa, harekat dahil ne gerekiyorsa yapılacak ve terörün bütünüyle dağıtılması için diğer alanlarda da yapılacaktır. Bu konuda da müsteşarımız görevini yapmıştır ve yapacaktır.

SURİYE KRİZİ

Biz gelenek olarak bize sığınanı karşılığı ne olursa olsun pazarlık yapmak söz konusu olmamıştır, bakarsanız Osmanlı'nın son dönemine bize krallar bile sığınmıştır ve sahip çıkmışızdır. Biz, Suriye'de olaylar devam ederken ve malesef Suriye yönetimi zalimlerce yöntemlerle davranıp Suriye'li kardeşlerimizin bize sığınmasından sonra Hatay'da çadırkentler yaptık ve burası bir mülteci kampı demedik, burası sizin bir misafirhaneniz istediğiniz kadar kalabilirsiniz, dedik ve bununla beraber hiç bir kısıtlama yapmadık. İsteyen istediği gibi gider ya da gelir, Suriyeli kardeşlerimizin kaderi bizim kaderimizdir. Biz Suriye'den gelen kardeşlerimizi en iyi şekilde ağırladık, ağırlamaya devam edeceğiz. Takas söz konusu değildir, olmayacaktır. Suriye'deki bu zülme karşı artık Türkiye'de sesini daha fazla yükseltecek ve adımları daha hızlı atacağız.

LİBYA ZİYARETİ

Ortadoğu'da yapılan ziyaretlerde de niyetimizi belirttik, Libya'da basınımıza da yansımıştır muhteşem bir karşılama oldu. Sadece Trablus'ta değil, Misrata'da ve diğer yerlerde milyonlarca insanlar ellerinde Türk bayraklarıyla sokaktaydı. Bu sene Şubat ayında ben bir çağrıda bulunmuştum. Sakın bizi yanlış anlamayın Libya'yı terk etmedik, etmiyoruz çünkü Libya bizim kendi diyarımızdır, terk edilecek bir diyar değildir. Önümüzde ki hafta yapılacak konseyde UGC'nin yapacağı konuşma bizim için çok önemlidir, ayrıca Libya'nın ay yıldızlı bayrağı da çok önemlidir ve BM gönderine de bu bayrak çekilecektir bu da son gelen haberlerden biri.

SONDAJ ÇALIŞMASI

Kıbrıs'ta müzakereler devam ederken Rum yönetimi böyle bir sondaj ve arama çalışması yaparsa bu açıkçası provokasyondur, hani tek devlet deniliyordu o zaman ayrı ayrı bu bizim şu sizin deniliyorsa demek ki iki ayrı devlet var burada. Eğer bu emrivaki devam ederse atılacak adımlar var bunlardan birtanesi kıta sahanlığı anlaşmasıdır. Hiçbir emrivaki kabul etmeyiz bunu bütün uluslararası çevreler kabul etmelidir."

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur
Davutoğlu: Rum Yönetiminin Emrivakisi Sürerse... Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans