Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin en zengin 100 ailesi
20 Kasım 2011 Pazar Saat 11:59

Türkiyenin en zengin 100 ailesi

Borsa ve kurlar eritti, ‘En Zengin 100’ün serveti 216 milyar dolara indi..

Ekonomist dergisinin 2004 yılından bu yana düzenlediği 'En Zengin 100 Araştırması'na göre Türkiye'nin en zengin aileleri ve kişilerinin servetlerinin toplamı 161.9 milyar dolar ile 216.7 milyar dolar aralığına indi.


ZİRVEDE KOÇ AİLESİ VAR


2008 ve 2009 yılında global krizin etkileri nedeniyle servetlerinde erime olan zenginler, geçtiğimiz yıl krizden güçlü çıkarak servetlerini 176.4-227 milyar dolar arasına oturtmuşlardı. Ancak, bu yıl borsadaki düşüş, artan döviz kurları TL bazlı servetlerin biraz erimesine ve pek çok ismin yer değiştirmesine yol açtı. Listede ilk 3 de değişmedi. Zirveyi 8 milyar dolar üstü servete sahip olan Koç Ailesi bırakmazken, Koç Ailesi'nin ardından Doğuş Grubu'nun sahibi Ferit Şahenk 6-8 milyar dolar aralığındaki servetiyle 2'nci sırada geldi. Şahenk ailesini yine 6-8 milyar dolarlık servetiyle Erol Sabancı ve Ailesi izledi.


İMKB  ERİDİ, KUR ARTTI

Ekonomist'in servet yönetim uzmanları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verileri ve özel bankacılık hizmeti veren yetkililerden aldığı bilgilere dayanarak derlediği rakamlara göre, bu yılki İMKB verileri incelendiğinde 'en zenginlerin' servetleri değer kaybetti. Ancak bunda İMKB Ulusal 100 Endeksi'nin geçen yıla göre yüzde 18 geride olması ve dolar kurlarının yüzde 20'nin üzerinde artması etkili oldu. Bu nedenle listede geçen yıl 10 milyar dolar ve üstü olan 'En Zengin 100'ün üst basamağı, bu yıl 8 milyar dolara indi.


LİSTEYE İLK KEZ GİRENLER


Koç Ailesi'nin 7 yıldır birinci sırada olduğu listede, ikinci sırada 6-8 milyar dolar servetiyle Şahenk ailesi, Erol Türkan ve Şevket Sabancı Aileleri ve Ülker Ailesi yer aldı. Onları 5-6 milyar dolarlık servetle Şarık Tara ve Eczacıbaşı Ailesi izledi. Bu yıl listeye ilk defa giren aileler ve kişiler de oldu. Fettah Temince, Yalçın Sabancı, Küçük Ailesi, Mehmet Sepil, Süleyman Varlıbaş ve Güral Ailesi. Abdi İbrahim'in diğer ortağı Esitgen Ailesi ile Limak Holding'in diğer ortağı Sezai Bacaksız da listede yer aldı. Türkiye'nin en zenginleri bu 100 kişi ve aileden oluşmuyor. 'En zengin'i temsil eden nüfus ise 9 bin civarında.


YALI ALANLARDA ARTIŞ GÖRÜLÜYOR


Türkiye'nin en zengin 100 ismi arasında yer alan pek çok kişi ve aile, ağırlıklı Bebek, Tarabya, Yeniköy, Vaniköy, Kanlıca gibi semtlerde yer alan yalı ve köşklerde oturuyor. 2010'in ikinci yarısından itibaren yalı satın alan işadamlarının sayısındaki artış da dikkati çekiyor.


Türkiye'nin en zengin isimleri gerek yurtiçi gerekse yurtdışı seyahatlerinde bir havayolu şirketine bağlı kalmadan kendi uçaklarıyla seyahati tercih ediyor.

Ensonhaber.com

Bu haber toplam 11354 defa okunmuştur
Türkiyenin en zengin 100 ailesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans