Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi
08 Nisan 2011 Cuma Saat 13:52

Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi

ÇEKOVA dört şeride çıkarılması gündemde olan yolun güzergahı konusundaki görüşlerinin dikkate alınması için Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi.

İskele ilçesine bağlı Boğaz, Boğaztepe ve Yarköy muhtarları ile Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), dört şeride çıkarılması gündemde olan yolun güzergahı konusundaki görüşlerinin dikkate alınması için Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi.

Mevcut yol güzergahının genişletilmesi yerine; turistik Boğaz bölgesinin korunmasını ve yolun ekonomik kalkınmalarına da katkı sağlayacağı düşüncesiyle Boğaztepe ve Yarköy arasından geçmesini isteyen köylüler, TC Karayolları yetkililerinden yanıt alamamaktan yakındı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ÇEKOVA Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkerim Karamanoğlu ile Boğaz, Boğaztepe ve Yarköy muhtarlarını kabul etti.

KARAMANOĞLU

Görüşmede konuşan Abdülkerim Karamanoğlu, bölge halkının, Dokuz Evler - Boğaz güzergahından geçeceğini öğrendikleri yolun, Yarköy ve Boğaztepe’den geçmesini istediğini kaydederek, Cumhurbaşkanı’nın bu mücadelelerine desteğine bölge halkı ve ÇEKOVA adına teşekkür etti.

Karamanoğlu, temmuzdan beri TC Karayolları görevlileri ve diğer ilgililerle görüşmelerinden tatmin edici sonuç alamadıklarını kaydederek, turistik bölge olduğu için yolun Boğaz’dan geçmesi ısrarının sürdüğünü öğrendiklerini belirtti.

Bunun, turizm bölgesi Boğaz’daki olumsuzlukları artıracağını ifade eden Abdülkerim Karamanoğlu, ses ve egzoz gazlarının yol açacağı hava kirliliği yüzünden sorunlar yaşanacağını dile getirdi.

Abdülkerim Karamanoğlu, mevcut yoldan günde 12 bin araç geçtiğini bildirerek, halk sağlığını ve turizm menfaatlerini korumak için, yolun Dokuz Evlere girmeden, mevcut köyler arası yollar da kullanılarak Yarköy-Boğaztepe arasından geçmesini istediklerini anlattı. Bunun, Yarköy’ün ve bölgesini planlı kalkınmasını sağlayacağını belirten Karamanoğlu, İskele Belediye Başkanı Halil Orun’un Çukurova Üniversite’nin yapılacağı yerin önünden ve Boğazköy ve Yarköy’den geçecek bir güzergah önerdiğini bildirdi.

İskele bölgesi milletvekilleri ile belediye başkanlarının halkın talebini desteklediğini kaydeden Karamanoğlu, önümüzdeki hafta toplanarak, alternatif yol çizelgesini TC Lefkoşa Büyükelçisi Akça dahil ilgililerle görüşeceklerini açıkladı.

Karamanoğlu, yolun Boğaz’dan geçmemesi, Dokuz Evlerin korunması üzerinde titizlikle durduklarını kaydederek, Cumhurbaşkanı’na verdiği desteğe teşekkür etti ancak; Karayolları Dairesi ile ilgili bakanlıktan bugüne dek cevap alamadıklarını söyledi.

EROĞLU: “HASSASİYETİNİZİ HÜKÜMETE AKTARACAĞIM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, konuyu ilgili bakanla ve Başbakan’la görüşeceğini açıkladı.

Karamanoğlu’nun dile getirdiği görüşlerin doğru olduğunu belirterek çevreye hassasiyetleri nedeniyle teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Yarköy’ün gelişmesi, Boğaztepe’nin kuzeyindeki arazilerin arsa niteliği kazanması bakımından yolun oradan geçmesinin yararlı olacağını belirtti.

Eroğlu, hükümetle konuyu görüşeceğini kaydetti ve yapılacak yolun daha sonra değişmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, hassasiyeti hükümete aktaracağını, mutlaka bir çıkış yolu bulunacağını söyledi.

PROJE HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

Öte yandan TAK muhabirinin Karayolları Dairesi’nden aldığı bilgiye göre, söz konusu bölgede genişletilecek yolun güzergahı konusundaki çalışmalar devam ediyor; ancak güzergahın ne olacağı henüz kesinleşmedi.

İskele ilçesinde yapılacak dört şeritli yol, İskele kavşağı-Boğaztepe-Yarköy ve Çayırova bölgesinde yer alacak.

Bu haber toplam 1703 defa okunmuştur
Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans