Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişim Teknolojileri Ve Sektörel Etkileşim Semineri
08 Nisan 2011 Cuma Saat 17:40

Bilişim Teknolojileri Ve Sektörel Etkileşim Semineri

Başbakan İrsen Küçük, Meclis alt komitesindeki “Elektronik Haberleşme” Yasa Tasarısı’nın yakında yasallaşmasıyla liberalleşme hedefinin tam olarak gerçekleşeceğini vurguladı.

Başbakan İrsen Küçük, Meclis alt komitesindeki “Elektronik Haberleşme” Yasa Tasarısı’nın yakında yasallaşmasıyla liberalleşme hedefinin tam olarak gerçekleşeceğini vurguladı.

Bilişim alanında gelişmenin önemini vurgulayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de, “Yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandırmak, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, ulusal ve uluslararası projeleri mümkün hale getirmek bizlerin ana hedefleri arasındadır” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) TC Ulaştırma Bakanlığı ile Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun katkılarıyla düzenlediği “Bilişim Teknolojileri ve Sektörel Etkileşim Semineri” Acapulco Resort & Convention Center’de başladı.

Turkcell’in ana sponsorluğunda, derneğin bilgi işlem merkezi yöneticilerine yönelik  sektörde meydana gelen gelişmelerin irdeleneceği seminer, bilişim alanında yapılacak panel ve oturumlarla 2 gün sürecek.

Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, Turkcell Kurumsal Strateji ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) Başkanı Tayfun Acarer’in açılış konuşmalarıyla start alan seminerde, konuşmaların ardından panel ve oturumlara geçildi.

Seminerin ilk gününde TBD başkanı Turhan Menteş’in yönettiği “Bilişim Teknolojilerinin Sektöre Etkisi ve Gelecek Öngörüleri” adı panelde, Vestel Şirketler Grubu Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Tübisad Başkanı Tugut Gürsoy, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Tübisad temsilcisi Orhan Göksal sunum gerçekleştirirken; eşzamanlı olarak yapılan diğer panelde ise IBM Yazılım Uzmanı Taha Ermiş “Kamu Kurumlarında Performans Yönetimi” konusunda konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra seminere konuk konuşmacı olarak katılan Mehmet Auf da “Bu malzeme Yeter mi? Yaşamda Kalite…” konulu sunum yaptı.

Seminerin ilk günü Oracle Teknoloji Satış Yöneticisi Faruk Özer’in “Bilişime Yön Veren Çözümler” konusunda yaptığı sunumun ardından, TC Radyo Televizyon Üst Kurul Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın yönettiği “Sosyal Paylaşı Ağlarının Gücü ve Yeni İş Moddelleri” adlı panelde de Marmara Ünversitesi’nden Öğretim Görevlisi Prof. Mehmet Sungur, İnternet Strateli Uzmanı Atıf Ünaldı, Groupon Genel Müdürü Emre Ekmekçi ve Sosyal Ağ Servisleri Ürün Yöneticisi Sertaç Pıçakçı birer konuşma yaptı.

Yarın saat 09:00’da konuk konuşmacı mSolve Partners LLC’den  Dr. Mehmet Ünsoy’un “Mobil Teknolojisindeki Son Gelişmeler ve Bilişim Yöneticilerine Etkileri” adlı sunumunun ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan’ın yöneteceği  “Ipv6 Geçişine Ne Kadar Hazırız” adlı panelde BTİK  Daire Başkanı Mustafa Ünver, Turcell Altyapı Operasyon Planlama Bölüm Başkanı Eyüp Dilaverler, ULAKBİM Müdür Yadımcısı Serkan Orcan ve ODTÜ Ağ Yöneticisi Hüsnü Demir   konuşacak.

Konuk Konuşmacı Said Nurhan’ın saat 14:00’te “Türkiye Küresel Pazardan Pay Alabilecek Mi? Yazılım Mühendisliğinde En Son Gelişmeler” konusunda yapacağı konuşmayla devam edecek seminer, TPAO Daire Başkanı Levent Özkaban’ın yöneteceği  “”İzleyin, Ölçün, Düzeltin, Yükselin:  Standartlar” adlı panelle sona erecek. Burada da Savunma Sanayi Dış İlişkiler Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, TSE İhtisas Komisyonu Başkanı Gökhan Şengül, Key Danışmanlık Genel Müdürü Serdar Bilecen, BT Hizmet Yönetişim Derneği Başkanı Yalçın Gerek ve Miron Yazılım Proje Yöneticisi Mehmet Çakır sunum yapacak.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük seminerin açılşında yaptığı konuşmada, sektörün gelişimi amacıyla yaklaşık 40 yldan bugüne bilişim alanında çalışmalar yürütmekte olan Türkiye Bilişim Derneği’nin yöneticilere yönelik seminerini KKTC’de düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Hükümet olarak bilişim sektörünün gelişmesinin ülke gelişimine önemli katma değerler sağlayacağının  bilincinde olduklarını ifade eden Küçük, bu alanda attıkları  adımların en büyük destekçisinin Türkiye ile Türk bilişim sektörünün yöneticileri olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin global rekabette güçlü bir oyuncu olarak yer almasından gurur duyduklarını belirten Küçük, KKTC’nin her alanda olduğu gibi teknolojik altyapıları ve mevzuat konularında da Anavatan Türkiye’den destek aldığını  vurguladı.

Türk Telekom’un katkıları ile İskele-Samandağ arasına çekilen yeni deniz fiber optik hattın karadaki bölümünün iki ay içerisinde tamamlanarak diğer hatla bağlanarak yedekli çalışmasının sağlanacağını belirten Başbakan Küçük, bunun yanında telekomünikasyon altyapısının da yeni nesil şebeke altyapısına uygun olarak kurulmaya başlandığını aktardı.

Şu an meclis alt komitesinde bekleyen “elektronik haberleşme” yasa tasarısının yakında yasallaşacağını, Mobil (GSM) ve İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) lisanslarının ise  verildiğini kaydeden Başbakan Küçük, hükümetin yakında çıkacak yeni yasanın ardından liberalleşme hedefini tam olarak gerçekleştirmiş olacağını vurguladı.

Kamu görevlilerinin bu süreçten olumsuz etkilenmeyeceğini, bu bağlamda bir bağımsız düzenleyici kurul oluşturmayı planladıklarını ifade eden Küçük, böylelikle yeni yatırımları teşvik ederek  rekabet ortamını geliştireceklerini söyledi.

“Genç, nitelikli ve teknolojiye yatkın bir nüfusumuz, yüzölçümü nedeniyle laboratuar olmaya müsait alanlarımız var” diyen Başbakan Küçük,  yatırımcıları ülkeye yatırım yapmaya davet ederek, KKTC’nin “ar-ge ve innovasyon” yatırımları açısından  önemli avantajlara sahip olduğunu kaydetti.

Hükümetin istihdam olanaklarıyla alanlarının artırılması ve beyin göçünün tersine çevrilmesi yönünde çalıştığını da ifade eden Başbakan Küçük, bu çerçevede KKTC’de  bilişim sektörünün geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ekledi.

Bu haber toplam 1995 defa okunmuştur
Bilişim Teknolojileri Ve Sektörel Etkileşim Semineri Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans