Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgürgün  Eylemleri Kınıyorum
09 Nisan 2011 Cumartesi Saat 10:20

Özgürgün Eylemleri Kınıyorum

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Meclis önünde yapılan eylemde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Büyükelçiliği’ne yönelik davranışları şiddetle kınadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Meclis önünde yapılan eylemde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Büyükelçiliği’ne yönelik davranışları şiddetle kınadığını belirtti.

Özgürgün, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükeliği’ne Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı asılmaya çalışılmasını lanetlediğini, bu davranışın hiç bir şekilde kabul göremeyeceğini de vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Anavatan Türkiye’ye yönelik davranışların hiçbir şekilde kabul görmeyeceğini kaydeden Özgürgün, “Bunları yapanlar, Rum tarafı ve Hristofyas’ın ekmeğine yağ sürerek çözümsüzlüğü daha fazla körüklüyor. Oysa böyle davranılmasa, birlik olunsa,  Rum tarafı  belki Kıbrıs Türk halkı ile anlaşması gerektiğini anlayabilir” dedi.

Özgürgün, Sendikal Platform’un Meclis önündeki eyleminde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik söylemler ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne “Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı” asılmaya çalışılmasının kendilerini derinden üzdüğünü söyledi.

Özgürgün, “Kıbrıs’a barış getiren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Rum Lider Hristofyas ve Rum Başpiskoposu Hrisostomos’un ağzıyla seslenilmesini büyük bir nefretle karşıladığını” belirtti.

“BAZI DEĞERLER ÖZENLE KORUNSUN”

Özgürgün, hükümete karşı hertürlü eylemin yapılabileceğini, bunun demokratik bir hak olduğunu fakat bazı değerlerin özenle korunması gerektiğini belirtti.

Meclis önündeki eylemde yaşananların bir kez daha tekrarlanmamasının en büyük dileği olduğunu ifade eden Özgürgün, Rum tarafında bir Rum’un, Yunanistan Elçiliğine KKTC bayrağı asmasını kimsenin aklının ucundan bile geçirmediğini belirtti.

Özgürgün, “Bizde de böyle olmalı. Birkaç kişinin yapmaya çalıştığı çirkin eylemler önlenmelidir” ifadelerini kullandı.

BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI

Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının görüşme masasında hakkını ararken birlikte ve beraber hareket etmesi gerektiğine de dikkati çekerek, “iktidar veya muhalefette kimin olduğuna bakmadan birlik-beraberlik içinde olunması; Hristofyas, Hrisostomos ve Rum tarafının ekmeğine yağ sürülmemesi” gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı şöyle konuştu:

“Bunu yapanlar, onların ekmeğine yağ sürerek onların politikalarını destekliyor. Yani Kıbrıs’ta çözümsüzlüğü daha fazla körüklüyor. Oysa böyle davranılmasa, Rum Tarafı belki Kıbrıs Türk halkı ile anlaşması gerektiğini anlayabilir.”

Eylemde bu tür davranışları sergileyenlerin Kıbrıs’ta anlaşma istemediklerini belirten Özgürgün, “Anlaşma isteseler Hristofyas’ı bu kadar cesaretlendirerek, uzlaşmaz bir tutum içine girmesini sağlamazlar” dedi.

Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
Özgürgün Eylemleri Kınıyorum Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans