Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tdp Kadın Örgütü’nde Yeni Başkan Seval Oyaltan
09 Nisan 2011 Cumartesi Saat 18:11

Tdp Kadın Örgütü’nde Yeni Başkan Seval Oyaltan

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü’nün 1. Olağan Kurultayı gerçekleştirildi. TDP Kadın Örgütü’nün yeni başkanı Seval Oyaltan oldu.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü’nün  1. Olağan Kurultayı gerçekleştirildi. TDP Kadın Örgütü’nün yeni başkanı Seval Oyaltan oldu.

“Kadınsız Katılımcı ve Özgürlükçü Demokrasi Olamaz” sloganıyla gerçekleştirilen kurultayda TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Esat Varoğlu, Lefkoşa İlçe Başkanı Cemal Özyiğit ve MYK üyesi Tahsin Mertekçi ile CTP, DP ve AKEL kadın örgütü temsilcileri hazır bulundu.

Genel Kurulda Divan Gülsen Bozkurt, Alev Denizgil ve Hanife Gümüştekin’den oluştu. Divan Başkanı Gülsen Bozkurt kurultayda ülke ve Kıbrıs kadınları için önemli kararlar üretilmesini diledi.

ERKMEN

TDP Kadın Örgütü Başkanı Gülçin Erkmen yaptığı konuşmada, tüzük gereği parti MYK üyesi olmasından dolayı kadın örgütünde başkanlık yapamayacağını hatırlatarak, bugün bu görevi devredeceğini bildirdi.

Erkmen, TKP zamanında yüzde 15’le başlayan parti içindeki kadın temsiliyetinin bugün yüzde 50’lik kotaya ulaştığının altını çizerek, TDP’de bugün parti meclisinde 8; 9 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK)’da ise 4 kadın bulunduğunu kaydetti.

Kadın sorununun ülkenin bir gerçeği olmaya devam ettiğini kaydeden Erkmen, eşit temsiliyet, eşit statü, toplumda fiili eşitlik ve kanun önünde eşitlik taleplerinin devam ettiğini ve kadının her yerde görünür olması gerektiğini ifade etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da kurultayda yaptığı konuşmada, Gülçin Erkmen ve arkadaşlarının partiyi en iyi şekilde temsil ettiklerini kaydederek, daha öncesinde Kadın Örgütü Başkanlığı yapan Gülsen Bozkurt’un da gerek bu görevinde gerekse bakanlık yaptığı dönemlerde kadınların icraat adına neler yapabileceğini gösterdiğini söyledi.

Partisinin önümüzdeki seçim döneminde yüzde 50’lik kadın kotasını doldurmasını ve diğer partilere de örmek olmasını dileyen Çakıcı, kadın siyasetçilerin sayısının artması ve çok iyi yetişmeleri için adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Kadına karşı şiddet ve kadın ticaretinin önlenmesi adına manifesto hazırlayan tek parti olduklarını da hatırlatan Çakıcı, “Gönül isterdi ki tanınmış bir ülkemiz olsun ve biz de BM’de bu yöndeki kararların altına imzamızı atabilelim” şeklinde konuştu.

Ülkedeki güncel konulara da değinen Çakıcı, 2 büyük mitingin ardından yapılan üçüncü mitingde de halkın “ekonomik pakete karşı olduğunu” ve “kendi evinin efendisi olmak istediğini” bildirdiğini söyledi.

Çakıcı,  “tek günlük mitinglerin artık son bulması ve sonuç alıcı, hükümeti devirecek, sürekliliği olan eylemlere girişilmesi gerektiğini” de kaydetti.

7 Nisan’da mecliste sadece muhalefetin olduğunu, bu nedenle meclise yürümenin yanlış olacağına inandıklarını kaydeden Çakıcı, eyleme CTP ve DP gibi kendilerinin de manevi destek verdiklerini anlattı. Çakıcı, “Herkes yoldaysa biz de mecliste olmayacağız, biz de yolda olacağız...Kendi inandığımız doğrularla yola devam edeceğiz...Hep beraber güçlüyüz, hep beraber kendi ayakları üzerinde durabilen bir Kuzey Kıbrıs yaratacağız” şeklinde konuştu.

Çakıcı umutsuzluk ve ümitsizliğin kendi argümanları olmayacağını da belirterek, söylemlerini Kuzey Kıbrıs’ı değiştirme ve ilerletme yönünde kullanacaklarını bildirdi.

Çözüm ve Avrupa Birliği’nin en büyük idealleri olduğunu kaydeden Çakıcı, 24 Nisan’da bu iradeye sahip çıkacaklarını, çözüm için ümit ve kararlılıkla mücadele edeceklerini, diğer partiler ve Türkiye ile de iyi ilişkileri sürdüreceklerini ekledi.

Çakıcı’nın konuşmasının ardından konukların konuşmalarına yer verildi.

Ardından Faaliyet Raporu aklandı ve karar tasarısı okunup onaylandı

KARAR TASARISI

Karar tasarısında, TDP’nin tüzüğünde yüzde 50 kadın kotası olduğuna dikkat çekilerek, daha çok kadının meclise girmesi gereğine vurgu yapıldı.

Tasarıda ayrıca, Anayasa’nın “kanun önünde eşitlik” maddesinin fiili eşitliği sağlayacak şekilde düzenlenmesi talep edildi.

Kadına yönelik şiddetin engellenmeden eşitlikten söz edilemeyeceği kaydedilen karar tasarısında, eğitilmiş kadınların halen şiddet görmesinin düşündürücü olduğu da vurgulandı.

Tasarının onaylanmasının ardından kadın örgütü başkanlık ve yönetim kurulu seçimleri gerçekleşti.

YENİ YÖNETİM

Seval Oyaltan başkanlığındaki yeni yönetim kurulu Ayhan Eş, Refia Erosal, Mine Egemen, Ebru Öztaş, Esin Karaçete Yeşim Mertli, Umut Ceylan, Gönül Şakir ve Sevilay Kasapoğlu’ndan oluştu.

OYALTAN

TDP Kadın Örgütü Genel Başkanlığına getirilen Seval Oyaltan yaptığı teşekkür konuşmasında, böylesi ulvi bir göreve kendisini layık gören herkese teşekkür etti.

Aldığı bayrağı ekip arkadaşları ile birlikte daha ileri taşıma çabası içinde olacaklarını belirten Oyaltan, kararlı ve inançlı bir şekilde mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Eğitimli, çağdaş, çalışan, sivil toplum ile siyasi partilerde aktif rol alan Kıbrıslı Türk kadınların tek eksiğinin “görünür kılınamaması” olduğuna dikkat çeken Oyaltan, “Biz, kadının lider olduğunu, toplumu peşinden sürükleyebileceğini, önder bir yönü olduğunu görünür kılmak istiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 11684 defa okunmuştur
Tdp Kadın Örgütü’nde Yeni Başkan Seval Oyaltan Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans