Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşama EngelSİZ Tutundular
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 14:14

Yaşama EngelSİZ Tutundular

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin “Yaşama EngelSİZ Tutunmak” isimli Avrupa Birliği projesi çalışmalar devam ediyor.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin “Yaşama EngelSİZ Tutunmak” isimli Avrupa Birliği projesi kapsmamında  Akdoğan, Vadili ve Beyarmudu Belediyeleri dahilinde yürütmekte olduğu çalışmalar çerçevesindeki engellilere araç-gereç sağlandı.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Kırsal Kalkınma Sektör Programı kapsamında Kıbrıs Türk Özürlüler Derneği’nin de katkılarıyla sağlanan 75 bin euro tutarındaki 24 tekerlekli sandalye, 22 scooter tipi akülü sandalye, 10 yürüteç ve 12 çeşitli tipte baston Akdoğan, Beyarmudu ve Vadili Belediyelerinde düzenlenen temsili törenlerin ardından dernek yetkilileri tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

ÇELİK

Kıbrıs Türk Ortopedik Özrülüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik, Akdoğan Beldiyesi’nde düzenlenen tören sırasından yaptığı açıklamada,  Akdoğan, Beyarmudu ve Vadili bölgelerinde 6 ay önce başlattıkları projenin temel hedefinin engellilerin toplumsal yaşama tam ve eksiksiz olarak katılmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında söz konusu yerleşim birimlerinde  belediye çalışanları ve engelli ailelerinin eğitildiğini,  bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapıldığını söyleyen Çelik, bölgede yapılan ölçümler sonucunda ihtiyaç sahiplerine tıbbi malzeme sağlanması aşamasına gelindiğini kaydetti.
Projenin geniş kapsamlı ve önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Çelik, beldede yaşayan engellilerin kendi başlarına toplumsal hayatın içine girmekte zorlandıklarını; engellilerin, yakınlarının düğün törenlerine dahi başkalarının yardımı olmadan katılmakta zorluklar çektiklerine dikkat çekti.

Çelik, engellilerin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla belediyelerle işbirliğinde başlattıkları çalışmalaların devam ettiğini, engellilerin temel ihtiyaçlarına cevap verebilecek mekanların yaratılması için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Mustafa Çelik, bu amaçlar doğrultusunda Akdoğan Belediyesi’nde asansör yapımı aşamasında sona yaklaşıldığını ve  Akdoğan bölgesinde yaşayan engellilerin asansör sayesinde belediyenin her alanından yararlanabileceklerini ifade etti.

Yürüttükleri projenin toplum için olduğunu belirten Çelik, engellilerin de toplumun bir parçası olduğunu, daha farklı toplumsal alanlarda engellilerin eksik kalmamaları ve ihtiyaçlarını kendi başlarına yapabilmeleri için çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
Yaşama EngelSİZ Tutundular Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans