Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ctp, Tdp Ve Dp’den Hükümete Güvensizlik Önergesi
12 Nisan 2011 Salı Saat 18:38

Ctp, Tdp Ve Dp’den Hükümete Güvensizlik Önergesi

Meclis’te temsil edilen 4 muhalefet partisinden 3’ü, perşembe günü hükümete karşı güvensizlik önergesi verme kararı aldı.

Meclis’te temsil edilen 4 muhalefet partisinden 3’ü, perşembe günü hükümete karşı güvensizlik önergesi verme kararı aldı.

Meclis’teki muhalefet partilerinden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP),  Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP), meclisin denetim göreviyle toplanacağı perşembe günü Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetine karşı güvensizlik önergesi verecek.

CTP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, CTP Merkez Yürütme Kurulu ile Parti Meclisi bugünkü ortak toplantısında, perşembe günü DP ve TDP ile birlikte hükümete karşı güvensizlik önergesi verilmesini karara bağladı.

Öte yandan CTP Parti Meclisi’nin bu akşam 19.30’da son siyasal gelişmeler ışığında parti genel merkezinde olağanüstü toplanacağı da belirtildi.

İktidar partisi UBP’nin Meclis’te 27 sandalyesi bulunuyor. Toplam 50 milletvekili bulunan Meclis’te anamuhalefet CTP 15, TDP 3, DP ve ÖRP de 2’şer sandalye ile temsil ediliyor. Meclis’te 1 de bağımsız milletvekili var.

GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ NEDİR…

KKTC Anayasası’nın (109)’uncu maddesinin (3)’üncü fıkrasına göre, “Başbakan’a karşı güvensizlik önergesi, en az dokuz milletvekili tarafından verilebilir.  Bir güvensizlik önergesinin reddedilmesi tarihinden üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemez. Güvensizlik önergesinin gündeme alınıp alınmayacağı, verilişinden sonraki ikinci birleşimde karara bağlanır.  Güvensizlik önergesi üzerine yapılan genel görüşmeler bittikten sonra, aradan bir tam gün geçmedikçe güvensizlik önergesi oylanamaz.”

Anayasa’nın aynı maddesinin (6)’ıncı fıkrasına göre  ise, “Güvenoyu alamayan veya güven istemi reddedilen veya hakkında verilen güvensizlik önergesi üye tamsayısının salt çoğunluğu ile kabul edilen Başbakan, istifasını Cumhurbaşkanına sunar.”

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
Ctp, Tdp Ve Dp’den Hükümete Güvensizlik Önergesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans