Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis Genel Kurulu Toplandı
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 12:22

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Üç muhalefet partisi CTP, DP ve TDP, nisabın sağlanmasına katkıda bulundukları Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, hükümeti eleştiren konuşmalar yaptıktan sonra toplantıyı terk etti.

Hükümet hakkında güvensizlik önergesi veren üç muhalefet partisi CTP, DP ve TDP, nisabın sağlanmasına katkıda bulundukları Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, hükümeti eleştiren konuşmalar yaptıktan sonra toplantıyı terk etti.

Pazartesi günü nisap sağlanamadığı için düne ertelenen ancak dün de nisap sorunu yaşayan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu,  bugün saat 11.00’de toplandı. Toplantıya, Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlık etti.

Toplantıya, bazı UBP’li milletvekilleri katılmazken, muhalefet milletvekillerinin katılımıyla nisabın sağlandığı gözlendi.

Toplantıda ilk olarak sunuşlar yapıldı ve Berlin’de 17-21 Nisan’da yapılacak AKPA toplantısına CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami’nin katılımıyla ilgili karar onaylandı.

CTP Meclis Grubu ile TDP ve DP milletvekillerinin sunduğu güvensizlik önergesi tezkeresi de milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

SOYER: “TENCEREYE KURT SİNEĞİ GİRDİ”

Bu sırada söz alan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, toplantıya bazı UBP’li milletvekillerinin katılmamasının kabul edilemeyeceğini söyledi. “Artık açık ve seçiktir ki tencereye kurt sineği, şaraba su katılmıştır” diyen Soyer, bu aşamada gündem dışı konuşma yapmayacaklarını ve toplantıdan çıkacaklarını açıkladı. Soyer, mecliste çoğunluğu sağlama görevinin UBP’nin olduğunu söyledi.

ÇAKICI: “UBP İKİYE BÖLÜNDÜ”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, isyancı milletvekilleriyle UBP’nin 26’yı tamamlayamadığını belirterek, UBP’nin  kabine oluşumu nedeniyle ikiye bölündüğünü söyledi. Güvensizlik önergesini verdiklerini çünkü bir tarafta isyancı vekillerin olağanüstü kurultay, öte yandan başbakanın erken seçim çağrısı yaptığını belirten Çakıcı, kendilerinin de gündem dışı konuşmalara geçmeden toplantıyı terk edeceklerini açıkladı.

DENKTAŞ: “HALKTAKİ GÜVENSİZLİĞİ MECLİSE TAŞIDIK”

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, halkta var olan güvensizliği, güvensizlik önergesiyle  meclise taşıdıklarını belirtti.

Denktaş, toplantıya gelmeyen milletvekillerinin bugün güvensizlik önergesinin oylanacağını sanarak gelmediğini, meclisin işleyişini bile bilmediklerini savundu.

Denktaş, bakanların ve milletvekillerinin yanlış  yerlerde oturmasını da eleştirdi.

Kendilerinin de meclisten çıkacağını belirten Serdar Denktaş, toplumdaki güvensizliğin giderilemeyeceğini kaydetti.

AVCI: “SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER YASALARI DEĞİŞMELİ”

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, KKTC Meclisi’nin ülkenin şerefi, namusu, en yüce organı olduğunu; halkı temsil ettiğini ancak gelinen noktada sıkıntılar bulunduğunu söyledi. Avcı, bir an önce Seçim ve Halkoylaması ile Siyasal Partiler yasalarının değişikliği için hemen masaya oturulması gerektiğini; sonra gerekirse erken seçime gidilebileceğini kaydetti.

Bu yapıyla bir yere gidilemeyeceğini ifade eden Avcı, dar bölge seçim sisteminin değiştirilmesi, milletvekillerinin seçim dönemlerine sınırlama getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bunu yapmadıktan sonra seçim olursa yine aynı kafalar ve yasalarla bu ülke hiçbir yere gitmez” dedi.

Turgay Avcı, hükümetin nisabı sağlama zorunluluğu bulunduğunu belirterek, tepkili vekillerin halktan meclis çatısında olmak için oy aldığını; tepki için meclise gelmemelerinin kabul edilemeyeceğini, sorunun parti içinde çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

ÖRP Genel Başkanı Avcı, “Ülkede herkes konuşuyor ama kimse icraata gitmiyor. Meclisin görevi bu yasaları bir an önce değiştirmektir” diye konuştu.

KÜÇÜK: “TOLERANSLI KARŞILAMAK LAZIM”

Başbakan İrsen Küçük de, mecliste bazı sıkıntıların ilk kez yaşanmadığını, hükümet değişikliklerinin her zaman sancılı olduğunu söyledi.

Tepki ve kırgınlıkların uzun sürmemesi gerektiğini belirten Küçük, “Kısa süreli kırgınlık ve küskünlükleri toleransla karşılamak gerektiği kanısındayım, çünkü benzer örnekler yaşanmıştır” dedi.

Partisinde ikiye bölünme diye bir şey olmadığını kaydeden Başbakan Küçük, “Biraz toleranslı davranmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

Başbakan Küçük, tepkili arkadaşlarının toplantılara katılmaması halinde ne olacağına dair bir soru üzerine, nisap için koalisyon arayışına girebileceğini ya da erken seçime gidilebileceğini yineleyerek, “Farklı yöntemler de olabilir ama bana göre en makul ve demokratik yöntem bu olur” ifadelerini kullandı.

Seçim ve Halkoylaması Yasası konusunu, 4 parti başkanıyla geçen gün Başbakanlıkta yaptığı KTHY konulu toplantıda ele aldıklarını ifade eden Küçük, daha önce de ortak değişiklikler için girişimler yapıldığını ama yeterli destek bulamadıklarını kaydetti. Bugün bu desteğin sağlanabileceğinin görüldüğünü belirten Başbakan Küçük, gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Başbakan’ın konuşmasından sonra muhalefet milletvekilleri salondan çıktı. CTP Genel Başkanı Soyer, çıkarken gruplar arası mutabakatla toplantının kapatılabileceğini söyledi.

Oturumu yöneten Mustafa Yektaoğlu, gruplar arası mutabakatla oturum kapattı. Gelecek toplantı Pazartesi günü yapılacak.

Bu haber toplam 1557 defa okunmuştur
Meclis Genel Kurulu Toplandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans