Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özersay-Yakovu Görüşmesi
14 Nisan 2011 Perşembe Saat 20:52

Özersay-Yakovu Görüşmesi

Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Hristofyas’ın Özel Temsilcisi Yorgo Yakovu’nun bugün yaptıkları görüşmede, “uluslararası anlaşmalar” konusunda tam bir uzlaşmaya vardıkları öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın Özel Temsilcisi Yorgo Yakovu’nun bugün yaptıkları görüşmede, “uluslararası anlaşmalar” konusunda tam bir uzlaşmaya vardıkları öğrenildi.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre Özersay ile Yakovu’nun bugün saat 14:30’da yapılan ve iki saat süren görüşmesine BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile Kıbrıs’taki Misyon Şefi Lisa Buttenheim de katıldı.

TAM BİR MUTABAKAT SAĞLANDI

Tarafların bugün sadece “Uluslararası Anlaşmalar” başlığı üzerinde durdukları ve bu konuda tam bir mutabakat sağladıkları bildirildi.

ÇÖZÜM ANLAŞMASINA TERS OLMAMASI HALİNDE GEÇERLİ OLACAK

TAK muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre varılan uzlaşma çerçevesinde kapsamlı çözümün yürürlüğe girmesi öncesinde gerek Rum tarafının gerek KKTC’nin üçüncü ülkelerle yaptıkları uluslararası anlaşmalar, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacak ve bu anlaşmalar yürürlükte kalarak Birleşik Kıbrıs için bağlayıcı olacak.  Bu anlaşmalar adanın tamamında uygulanacak.

KAPSAMLI BİR BELGE

Anlaşmalar konusunda bugün üzerinde uzlaşmaya varılan yakınlaşma kâğıdının 3-4 sayfalık kapsamlı bir kâğıt olduğu da bildirildi.

ÖZERSAY “İLERLEMEDEN MEMNUNUZ”

Öte yandan haberi doğrulaması istenen Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, “İlerleme olduğu doğru... İlerleme sağlanmasından memnunuz” demekle yetindi.

Özersay, başka bir soru üzerine bugünkü toplantıda “polis” konusunun ele alınmadığını ve bu konun önümüzdeki hafta Salı günü saat 15:00’te değerlendirileceğini açıkladı. Kudret Özersay, söz konusu toplantıda polis konusunda Türk ve Rum önerilerinin müzakere edilmesini bugünkü toplantıda kararlaştırdıklarını da kaydetti.

Bu haber toplam 1926 defa okunmuştur
Özersay-Yakovu Görüşmesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans