Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Çalışma Yemeğinden Ayrıntılar
15 Nisan 2011 Cuma Saat 00:50

İşte Çalışma Yemeğinden Ayrıntılar

Eroğlu, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşma bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelerde KKTC halkının onuruyla yaşayacağı, kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya ulaşmak için her imkânı değerlendirdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşma bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelerde KKTC halkının onuruyla yaşayacağı, kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya ulaşmak için her yolu ve imkânı değerlendirdiklerini vurguladı.

Eroğlu, Haziran ayının ikinci yarısında yapılması planlanan üçüncü 3’lü zirveden; Kıbrıs Türk tarafının artık önünü göreceği bir sonuç almak istediklerini de kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu akşam ara bölgede özel temsilcilerin de katılımıyla çalışma yemeğinde bir araya geldiği Rum Lider Dimitris Hristofyas ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın açıklaması yaptı.

Eroğlu, çok samimi bir atmosferde geçen yemekte Haziran’a kadar yapılması gereken konuları görüştüklerini ve Haziran ayının ikinci yarısı yapılması öngörülen görüşmeyle ilgili görüşlerini ortaya koyduklarını ifade etti.

ZAMANLAMA GEREKTİĞİ GERÇEĞİ KENDİNİ HİSSETTİRİYOR

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra müzakereleri ısrarla ve anlaşma niyetini samimi bir şekilde ortaya koyarak devam ettirdiklerine vurgu yapan Eroğlu, amaçlarının; KKTC halkının onuruyla yaşayacağı, kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya varabilmek olduğunu kaydetti. Eroğlu, bu yüzden her türlü imkânı değerlendirdiklerini, ilki New York’ta yapılan sonra Cenevre’de süren 3’lü zirvede ortaya Mart ayı sonunda anlaşmaya ulaşabilecek pratik bir plan ortaya koyduklarını ancak Rum tarafınca ret edildiğini anlatarak, bu geçen zaman içinde müzakerelerde artık bir zamanlama gerektiği gerçeğinin kendini hissettirmeye başladığına dikkat çekti.

ANLAŞMA İNANCI ZAMAN GEÇTİKÇE AZALIYOR

Müzakerelerin uzun yıllardır sürdüğünü, bu zaman uzadıkça da adanın her iki tarafında müzakerelerin bir anlaşmayla sonuçlanacağı inancının her geçen gün azaldığını, bunun anketlerde de görüldüğünü ifade eden Eroğlu, bu yüzden Haziran ayında yapılacak zirveyi en iyi şekilde değerlendireceklerini kaydetti.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KONUSUNDA “HEMEN HEMEN” ANLAŞMAYA VARILDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün özel temsilcilerin yaptığı toplantıda uluslararası anlaşmalar konusunda varılan mutabakata da değinerek, temsilcilerin bu konuda hemen hemen anlaşmaya vardıklarını bunu değerlendireceklerini belirtti.

Eroğlu, her davet edildikleri toplantıya katılıp bir anlaşmaya varılması için kararlılıkla çalıştıklarını ifade etti, ancak şimdi Rum kesiminde yapılacak seçimler olduğunu ve bunun müzakereleri etkileyeceğini kaydetti.

HAZİRAN’A KADAR BAŞLIKLARDA YAKINLAŞMA SAĞLANMASINA ÇALIŞILACAK

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu arada müzakerelerin devam edeceğini ve Haziran’dan sonra daha fazla mesafe kat edilebileceğinden o güne kadar başlıklarda yakınlaşma sağlamaya çalışacaklarını, ancak yakınlaşma olsa da olmasa da toplantıya katılıp önlerini ve Genel Sekreterin tavrını göreceklerini söyledi.

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
İşte Çalışma Yemeğinden Ayrıntılar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans