Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Nisan Çocuk Festivali Basın Toplantısıyla Başladı
19 Nisan 2011 Salı Saat 11:26

23 Nisan Çocuk Festivali Basın Toplantısıyla Başladı

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği 13. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün basın toplantısıyla başladı.

25 Nisan’a kadar sürecek festival için gelen konuk çocuklar ile eğitmenlerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Dürüst, 23 Nisan’ın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi vurgulamak amacıyla Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayram olduğuna işaret ederek, “bizler de bu mutlu günü dünya çocuklarıyla kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

farklı milletten çocukların dostluk ve kardeşlik duygularıyla birbirlerine bağlanmasının önemini vurgulayan Bakan, çocuklara şöyle seslendi:

“KKTC sevgi, barış ve dostluğun egemen olduğu bir ülke. Sizleri adamızda ve buradaki çocuklarla bir arada görmekten mutluyuz.  Sizler, KKTC’de 13. kez düzenlenen bu festival aracılığıyla kardeşlik, dostluk ve  barış içinde yaşayabileceğinizin mesajını vereceksiniz. Hepiniz hoş geldiniz.”

Çocuklara KKTC’de bulunacakları sürede edinecekleri dostluk bağlarını hiç koparmamalarını da öğütleyen Dürüst, gerek konuk ekiplere gerekse KKTC’de bu festivalin organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

TÜRKER ÇAKICI: “ATATÜRK TÜM DÜNYA ÇOCUKLARININ BABASI”

Londra Türk Okulları’ndan gelen Türker Çakıcı da konuk ekipler adına yaptığı konuşmada, Atatürk’ün sadece Türk çocuklarının değil tüm dünya çocuklarının babası olduğunu ifade ederek, “Çocuklar O’nu bilmeli” dedi.

Bu imkanın kendilerine sağlanmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek tüm yetkililere teşekkür eden Çakıcı,  Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk çocuklarının selam ve sevgilerini getirdiklerini kaydetti.

FESTİVAL PROGRAMI

Milli Eğitim Gençlik ve Spor  Bakanı Kemal Dürüst’ün basın toplantısıyla başlayan Festival çerçevesinde  bugün İskele’de, 20 Nisan’da ise Gazimağusa’da kortej yürüyüşü ve gösteriler  gerçekleştirilecek.

Festivale katılan öğrenciler 21 Nisan’da da Lefkoşa’da protokol ziyaretleri yapacak ve gece İskele’de Kıbrıs Gecesi’ne katılacak.

Konuk heyetler, cuma günü İskele’de ziyaretler yapıp, Barış- Dostluk - Kardeşlik Dünya Çocuk Koruluğu’nda fidan dikecek. Öğrenciler aynı gün öğleden sonra Lefkoşa Kuğulu Park’da kortej yürüyüşü ve Lokmacı Kapısı’nda gösteri yapacak. Konuk heyetler gece de İskele Belediyesi Boğaz Parkı’nda ülkelerini tanıtıcı etkinlikler gerçekleştirecek.

13. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ne katılan heyetler, 23 Nisan’da Lefkoşa’daki devlet törenindeki korteje katılacak.

Festivalin Galası 23 Nisan’da Salamis Antik Tiyatro’da gerçekleşecek. Gala 16.00’da başlayacak.

Festivale bu yıl, Türkiye, Ukrayna, Porto Riko, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Rusya, Romanya , Gürcistan, Londra Türk Okulu ile KKTC’den ekipler katılıyor.

Konuk heyetler 25 Nisan Pazartesi adadan ayrılacak.

Bu haber toplam 1559 defa okunmuştur
23 Nisan Çocuk Festivali Basın Toplantısıyla Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans