Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UBPDE TARİHİ TOPLANTI BAŞLADI
19 Nisan 2011 Salı Saat 15:51

UBPDE TARİHİ TOPLANTI BAŞLADI

UBPDE tarihi toplantı başladı. Başbakan İrsen Küçük toplantı öncesinde önemli açıklamalar yaptı.

Hükümetteki bakan değişikliklerinden rahatsızlık duyan bir grup milletvekilinin tepkisi üzerine dün genel yönetim kurulunu, bugün ise parti meclisini toplayan Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, halkın kendilerinden hizmet beklediğine işaret ederek, partinin de birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Saat 15.20'de başlayan toplantı öncesinde açıklama yapan Başbakan, seçim yenilgilerini hazmedemeyenlerin kendilerini birçok şeyden alıkoymaya çalıştığını ancak güvensizlik önergesinin sonuçsuz kalacağını belirterek, Kıbrıs sorununun halkın birlik beraberlik ve dayanışmasını gerektiren bir süreçten geçtiğini söyledi.

Kabinede 3 arkadaşının nöbet değişimiyle yaşanan kızgınlık ve tepkileri, halka hizmet aşkına bağladığını; bu tepkilerden zor durumda kalsalar da üzerine düşeni aldığını kaydeden İrsen Küçük, “Halkın milletvekillerinden beklentisi hizmettir, hizmetin yeri de meclistir” diyerek, meclise girmeyen milletvekillerine mesaj verdi.

Başbakan Küçük, duygularla hareket edilemeyeceğini belirterek, partinin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu; halkın da kendilerinden bunu beklediğini ifade etti.

Küçük, bakanlık değişimlerini parti tüzüğü ve anayasal haklarını kullanarak takdiriyle yaptığını belirterek, “bazı arkadaşlarının üzüntü, kızgınlık ve tepkilerini, tabanlarına, halka duydukları hizmet aşkına verdiğini” söyledi. Küçük, “Tepki biçimi, süresi, partimizi zor durumda bırakmışsa da, bu gelişme hepimize, çok duyarlı, dinamik  hizmet aşkıyla yanan çalışma arkadaşlarımızın olduğunu hatırlatmıştır. Şık olmasa da, son gelişmelerden ben payıma düşeni aldım” dedi.

Küçük, “benim, başaramasam da, ‘buradayım’ deme hakkım olmadığı gibi, kimsenin de ‘ya beni tercih et, ya da git’ deme hakkı olmadığını düşünüyorum”  şeklinde konuşarak, makamların kendilerine babalarından kalmadığını, milletin verdiğini vurguladı ve milletin hizmetinde olduklarının asla unutulmamasını istedi.

Ülke için, gelecek için, KKTC için birlik anlayışını koruyup geri adım atmayacağını belirten Başbakan Küçük, UBP’nin temelinin de buna dayandığını kaydetti. 36 yıldır aynı sevdayla halkın karşısında olduklarını dile getiren İrsen Küçük, teşkilatların desteğiyle başarılı olacaklarını, yarınlara yemin ve sözleri olduğunu ifade etti.

“Birlikte üzülen, sevilen, cesaret ve kararlılıkla önce vatan, önce KKTC diyen bizleri kimse sözümüzden çeviremez” diyen İrsen Küçük, halktan aldıkları güçle tek başlarına iktidar olduklarını, Anavatan’ın maddi ve manevi katkılarıyla aydınlığa yürüyüşü sürdürdüklerini belirtti.

Kararlılıkla aldıkları önlemler ve bu yıl artış bekleyen turizm gelirlerinin kendilerini hedefe yaklaştıracağından şüpheleri olmadığını dile getiren Başbakan Küçük, 3 yıl sonra Türkiye’den gelecek barış suyunun ülke ekonomisinde yaratacağı devrim nitelikli gelişmeleri heyecanla beklediklerini söyledi.

“Anavatan Türkiye bizim için her şeydir. Son yıllarda her alanda çok önemli ve olumlu yol alanların deneyim ve tecrübelerinden maddi ve manevi katkılarından yararlanmak KKTC için bir şanstır” diyen Küçük, şöyle devam etti:

“Üst üste aldığı seçim yenilgilerini hazmedemeyenlerin bizi demokrasi, ilerleme, kalkınma yolunda alıkoymak adına tahriklerle, provokasyonlarla hatta kirli senaryolarla tehlikeli eylemler sergilediklerini hayretle izliyoruz.

Hükümetimizce kaçınılmaz olarak alınan tedbirleri bahane ederek, mitinglere katılımlardan nemalanmak isteyenlerin gerçek niyetlerinin UBP’yi istifaya zorlamak olduğu bilinmektedir. Bu fırsatçılığı sendikalar bile reddetmiş, ülkemizin içine düşürüldüğü bu zor günlerin mimarlarına en sert yanıtı verdikleri gözlenmiştir. Sendikal platformun başını çekenlerin ’Anavatan’a saldırmak’, muhalefet partilerinin de halkın iradesi ile iktidara taşınan UBP’nin hükümetten etmek amacını taşıdığı aşikar olan bu mitingler, halkımızca geç de olsa anlaşılmıştır.

Anavatan Türkiye’nin Büyükelçi atadığı kişiyi istenmeyen kişi ilan ederek çadır kuranlarla, yaklaşan kurultaylarında başkanlık kavgaları sergileyenlerin hizmet bekleyen halkımızın umudu olamadıkları ortada dururken, UBP’yi hükümetten götürme rüyaları da hep rüya kalmaya mahkumdur. Bu amaçla verdikleri güvensizlik önergesi girişimi de sonuçsuz kalacaktır haberleri olsun.”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs konusundaki görüşmelerin önemine işaret ederek, bugünlerde, dünden çok daha fazla birlik, beraberlik, dayanışma, istikrar ve huzura ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Sağlıklı düşünmek, sağduyulu olmak, doğruya sarılmak ve hizmete yoğunlaşmak en önemlisi hedefe kilitlenmeliyiz” diyen Küçük, halkı düşürüldüğü umutsuzluk ortamından, güven bunalımından kurtarmaları, Cumhurbaşkanı’na görüşme masasında güç veren bir duruş sergilemeleri gerektiğini belirtti.

Küçük, halkın kendilerini tek başına iktidara taşırken, KKTC’yi ileriye taşıyacak UBP kadrolarına güveni esas aldığını kaydederek, kurultayda başkan olurken her milletvekilinin başkanlığa layık olduğunu söylediğini hatırlattı ve “Bugün de, 26 milletvekilimin Bakanlığa layık olduğunu söyledim, söylemekteyim” dedi.

Başkanın, kurultay delegelerince seçildiğine işaret eden İrsen Küçük, 3 bakanın görev değişimini nöbet değişimi diye niteleyerek, bunu parti tüzüğü ve anayasa çerçevesinde kullandığı takdiriyle yaptığını söyledi.

Başbakan Küçük, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kimse, görevi devreden bakan arkadaşlarımın yetersizliğini iddia etmediği, edemediği gibi, yeni görev alanların da yetersiz olduğunu söylememeli, söyletmemelidir. Beklenti içinde olan arkadaşlarımın bu dönem görev almamaları veya görev devreden arkadaşların üzüntülerini hatta kızgınlıklarıyla tepkilerini, tabanımıza, halkımıza duydukları hizmet aşkına veriyorum.

Tepki biçimi, süresi partimizi zor durumda bırakmışsa da, bu gelişme hepimize, çok duyarlı, dinamik hizmet aşkıyla yanan çalışma arkadaşlarımızın olduğunu hatırlatmıştır. Şık olmasa da, son gelişmelerden ben payıma düşeni aldım. Herkesin, herkesimin ‘ateşten gömlek’ dediği, altı ay önce aldığım Başbakanlığı bırakmamı isteyen muhalefet liderleri ve sendika başkanlarının istismarına açık arkadaşlarımın bu çıkışlarına üzüldüğüm kadar, kamuoyunda bu arkadaşlarıma karşı yapılan olumsuz yakıştırmalara da aynı oranda üzüldüğümü belirtmek isterim.

Sergilenenleri partimizin ülke sorunlarına karşı çok daha duyarlı olması ve çözüm getirici hizmet verebilmesi adına bir uyarı ve motivasyon olarak değerlendiriyorum. Aksini düşünmek, ülkemizin en eski, en köklü en büyük partisi olan UBP’yi bu tür gereksiz, anlamsız huzursuzluklarla meşgul etmek, ülkemize, insanımıza hizmette geri bırakmakla eş anlam kazanır. Kaldı ki, partimizi iktidara taşıyan halkımızın milletvekillerinden beklentisi hizmettir. Hizmetin esas yeri de yüce Meclis’tir. Kişiler vekil de olsalar halkın iradesi hilafına hareket etmemelidirler.”

İrsen Küçük, “siyasette hizmet etme imkanı ve makamların kendilerine babalarından kalmadığını” milletin verdiğini dile getirerek, milletin hizmetinde olduklarının asla unutulmamasını istedi.

“Duygularımızla hareket etmemeli, duygularımızı aklın, bilginin, sağduyunun ve tecrübenin önüne koymamalıyız” diyen Küçük, partisindeki birçok arkadaşının her makama layık olduğunu; onları selamladığını kaydetti ve konuşmasını “Ancak, bugün partimizin birlik beraberlik ve istikrara ihtiyacı vardır. Halkımız bizden hizmet bekliyor. Bunun için birlik, beraberlik çağrımı yineler, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” diyerek tamamladı.

UBP Parti Meclisi toplantısı, Başbakan Küçük’ün konuşmasından sonra basına kapalı devam ediyor. Küçük, toplantından sonra da basına açıklama yapacağını söyledi.

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
UBPDE TARİHİ TOPLANTI BAŞLADI Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans