Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE - AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ KKTCDE!
20 Nisan 2011 Çarşamba Saat 15:32

TÜRKİYE - AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ KKTCDE!

Türkiye - AB ilişkileri çerçevesinde 1996 yılında işveren ve işçi örgütleri tarafından oluşturulan Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi’nin, yılda dört kez yaptığı kendi içindeki toplantılardan birini yapmak üzere geldiği Kuzey

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET MECLİS’TE TEMSİL EDİLEN 4 SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANIYLA BİRARAYA GELDİ

Lefkoşa, 20 Nisan 11 (T.A.K): Türkiye - AB ilişkileri çerçevesinde 1996 yılında işveren ve işçi örgütleri tarafından oluşturulan Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi’nin, yılda dört kez yaptığı kendi içindeki toplantılardan birini yapmak üzere geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Meclis’te temsil edilen dört siyasi parti başkanıyla biraraya geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi heyeti, bugün, Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı ile Meclis Şeref Salonu’nda görüştü.

Görüşmede, komiteyi oluşturan işçi ve işveren örgütleri başkanlarıyla Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez da hazır bulundu.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu görüşmede yaptığı konuşmada, Komite’nin,  Türkiye - AB arasında hükümetler ve parlamentolar arasındaki komiteler dışında kalan üçüncü komiteyi oluşturduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Komite’nin kurulmasıyla hem AB’deki muhataplarıyla hem de kendi aralarında süreç açısından öğretici bir dönem yaşadıklarına ve yaşamaya devam ettiklerine işaret ederek, ilk olarak çıkarları çatışan gruplar olarak aynı masa etrafında toplanarak konuşabilmeyi öğrendiklerini belirtti.

Komite’nin işveren ve sendika temsilcilerinden oluştuğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, KKTC’de yapılacak toplantı nedeniyle buradaki son durumla ilgili olarak yetkililerden bilgi alma olanağı bulacaklarını kaydetti.

SOYER

Anamuhalefet CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, TOBB başkanlığındaki heyeti görmekten mutluluk duyduğuna işaret ederek, AB ile diyalogda önemli bir devinim yaratan Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi’nin çalışmalarında başarı dileğinde bulundu.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, “hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında, Komite’nin AB ile sürdürülen görüşme sürecinde önemli olduğunu belirterek, Türkiye - AB arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Kıbrıs Türk halkı dahil herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise konuşmasında, farklı yaklaşım ve çözüm önerileri olsa da burada 4 siyasi partinin bir araya gelerek ortak konularda birlikte hareket edebildiklerini anlatarak, bunun Türkiye’deki siyasi partiler tarafından da örnek alınmasını diledi.

Denktaş, işveren ve işçi örgütlerinin biraraya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, Kıbrıs’ta da benzer biraraya gelişlerin önemli olduğunu kaydetti.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise kabuldeki konuşmasında, Türkiye’nin değil, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, büyüyen bölgesinde güç olan, ekonomisi gelişen Türkiye’nin KKTC için de önemli olduğunu belirtti.

Avcı, AB’nin Kıbrıs Türkü’ne verdiği sözleri yerine getirmediğini anlatarak, Türkiye’nin bu nedenle de Kıbrıs Türkü için önemli olduğunu, onun desteğiyle KKTC’nin yoluna güvenle devam edeceğini kaydetti.

Bu haber toplam 12239 defa okunmuştur
TÜRKİYE - AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ KKTCDE! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans