Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MECLİS GENEL KURULU 2.Cİ KEZ TOPLANDI!
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 12:49

MECLİS GENEL KURULU 2.Cİ KEZ TOPLANDI!

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak CTP-BG, TDP ve DP’ye bağlı tüm milletvekillerinin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınıp alınmaması konusu ele alındı.

3 MUHALEFET PARTİSİNİN GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ İSTEMİNİN GÜNDEME ALINIP ALINMAMASI GÖRÜŞÜLÜRKEN ÇIKAN TARTIŞMA ÜZERİNE OTURUMA ARA VERİLDİ

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak CTP-BG, TDP ve DP’ye bağlı tüm milletvekillerinin birlikte sundukları Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik önergesi isteminin gündeme alınıp alınmaması konusu ele alındı.

Bu sırada çıkan tartışma üzerine oturuma ara verildi.

Lehte söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bu görüşmeyi talep etmenin meşru, demokratik olduğunu, anayasal olarak da hak olduğunu söyledi.

“Bu ülkede fırsatçı, başkaları arasındaki kaostan medet uman bir anlayış kimseye yarar sağlamaz” diyen Soyer, kendilerine yönelik eleştirilerin asılsız olduğunu ifade etti ve hiçbir partinin başka partinin dağılmasına, yok olmasına sevinemeyeceğini, ancak hiçbir partinin de ülke gündemini kilitlemeye hakkı olmadığını söyledi.

Kabine değişikliğinin ardından UBP’de ortaya çıkan dargınlıkların bittiği şeklindeki haberlere atıfta bulunan Soyer, bazı gelişmelerin bu birlikteliğin “sözde” olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Hükümetin son zamanlardaki bazı icraatlarını da eleştiren Soyer, “İşsizliğin bu kadar ciddi boyutta olduğu bir ülkede kaçak işçiliğin ve yasa dışılığın önünün açılması kabul edilemez” dedi.

Soyer, eski KTHY çalışanlarının durumuna da değinerek “700’e yakın insanın belirsizliğinin sürmesi kimsenin vicdanının kaldıracağı bir hadise değil” şeklinde konuştu. Bu konuda Başbakanlıkta, diğer partilerle yaptıkları toplantıların sonuçsuz kalmasını eleştiren Soyer, bunun da güvensizliği artırdığını söyledi.

Vatandaşlık, muhaceret gibi konularda hazırlanmakta olan yasaların bakanlık değişikliğiyle ne olacağını da soran Soyer, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın da bir an önce gündeme gelmesi için Başbakana çağrı yaptı.

KTHY’yle ilgili yaptıkları toplantılarda ortaya çıkan sonuçların artık gün ışığına çıkarılması için de Başbakan’a çağrıda bulunan Soyer, “Biz de ona göre tavrımızı belirleyip kimseye boş yere ümit vermeyelim” dedi.

ÇAKICI

Daha sonra söz alana TDP başkanı Mehmet Çakıcı da, UBP’nin “vaat ettiğinin aksine, kötü günler getirmede, ülkeyi kaosa sürüklemede başarılı olduğunu, ancak uyguladığı ekonomik pakette başarısız olduğunu” savunarak, hükümetin KTHY ve çeşitli konulardaki icraatlarını eleştirdi.

TONLAR YÜKSELDİ... ORTAM GERİLDİ... OTURUMA ARA VERİLDİ

Çakıcı’nın Başbakan’ın yaptığı icraatların tarihteki soy ismiyle bağdaşmadığı görüşünü savunması üzerine yerinden “buna sen karar veremezsin” diye seslenen başbakana “ülkeyi mahvettiniz” diye karşılık vermesinin ardından Küçük elini masaya vurarak “Haddini bileceksin ona göre konuşacaksın… Gündemi saptırıyorsun” diye bağırdı. Çakıcı da “gündemimiz 8 milletvekilin Patrona Halil isyanıdır” dedi.

Karşılıklı konuşmalarda tonların yükselmesi ve ortamın gerilmesi üzerine Bozer, oturuma 10 dakika ara verdi.

ALKIŞLI PROTESTO YAPTILAR, SALONDAN ÇIKARILDILAR

Bu arada oturumu izleyen ve aralarında eski KTHY çalışanlarının da bulunduğu konuklar, alkışlı protestoları üzerine Bozer’in talimatıyla salondan çıkarıldılar.

Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur
MECLİS GENEL KURULU 2.Cİ KEZ TOPLANDI! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans