Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“SU TASARRUFUNA YÖNELİK FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI PROJESİ”
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 15:12

“SU TASARRUFUNA YÖNELİK FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI PROJESİ”

Su, dünyanın en değerli kaynaklarından birisi. Dünya yüzeyinin yüzde 70’inin su olmasına karşın, içilebilir nitelikte suyun yüzde 1’lerde olması bu kaynağın önemini açıkça ortaya koyuyor.

PROJE KAPSAMINDA BEYARMUDU’NDA ÖĞRENCİLERE VE ÇİFTÇİLERE BİLGİLENDİRME YAPILDI

UYGUN MUSLUK BAŞLIKLARI İLE YÜZDE 60’LARA VARAN TASARRUF MÜMKÜN

Su, dünyanın en değerli kaynaklarından birisi. Dünya yüzeyinin yüzde 70’inin su olmasına karşın, içilebilir nitelikte suyun yüzde 1’lerde olması bu kaynağın önemini açıkça ortaya koyuyor.

KKTC gibi ada ülkelerinde ise, kısıtlı su kaynakları nedeniyle mevcut suyun rasyonel bir şekilde ve tasarruflu kullanılması daha da önem kazanıyor.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Güney Kıbrıs’taki Araştırma ve Eğitim Merkezi’yle (AKTI) birlikte UNDP ve USAID desteği ve Çevre Destek Komitesi himayesinde suyun tasarruflu kullanılmasını teşvik ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla ada genelinde “Su Tasarrufuna Yönelik Farkındalığın Artırılması Projesi” yürütüyor.

Projenin, KKTC ayağını üstlenen ÇMO, su tasarrufu sağlayan teknolojileri toplumun çeşitli kesimleriyle buluşturarak, bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri gerçekleştiriyor.

ÇMO, bu çerçevede bugün Beyarmudu’nda çevredeki 6 köyü de kapsayan bir etkinlik düzenledi.

Beyarmudu Belediye Restoranı’nda yer alan etkinlikte ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik sunum gerçekleştirilerek su tasarrufunun önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Daha sonra da Belediye Parkı’nda açılan sergi ile su tasarrufu sağlayan aksamlar öğrencilere, ev hanımlarına ve çiftçilere uygulamalı olarak tanıtıldı.

ZAİM

Proje Koordinatörü Funda Zaim, uygulamalı olarak yaptığı açıklamada, projenin 18 aylık bir süreyi kapsadığını ve Haziran ayında tamamlanacağını ifade ederek, proje kapsamında su tasarrufu sağlayan cihazları halka tanıttıklarını ve suyun önemi hakkında öğrencileri bilgilendirdiklerini kaydetti.

Projenin tanıtımıyla ilgili 10 pilot bölge hedeflediklerini kaydeden Zaim, Lefkoşa dışındaki ilk etkinliklerini bugün Beyarmudu’nda gerçekleştirdiklerini ifade etti.

MUSLUK BAŞLIKLARI

Zaim, klasik musluklar ile ihtiyaç fazlası suyun boşa aktığına dikkat çekerek, tasarruf sağlayan yeni teknoloji musluk başlıklarıyla yüzde 50, hatta yüzde 60’lara varan su tasarrufu sağlandığını vurguladı.

Söz konusu musluk başlıklarının fiyatlarının uygun olduğunu kaydeden Zaim, kullanıcının hem su hem de enerji tüketiminde tasarruf sağlayacağının altını çizdi.

Zaim, yeni teknoloji başlıklarla akan su miktarının azaldığını, ancak fazla suyun akmasını engelleyerek amaca ulaştığını, hayat kalitesini de hiç bir şekilde düşürmediğini söyledi.

DUŞ AHİZELERİ

Duşun, evsel kullanımın yüzde 15’ini oluşturduğunu belirten Zaim, başlık teknolojisinin burada da devreye girerek tasarruf sağladığını ifade etti.

TARIMSAL KULLANIM

Dünyada su kaynaklarının yaklaşık yüzde 60’ının tarımsal faaliyetlerde kullanıldığına dikkat çeken Zaim, tarımda su tasarrufunun büyük önem taşıdığını kaydetti.

Zaim, yeni teknoloji damla sulama sistemleriyle suyun doğrudan bitkinin köküne inmesinin sağlandığını, sistemin uç kısmının toprağın içine gömülmesiyle de suyun hava ile temasının kesilerek suyun buharlaşmasının önüne geçildiğini söyledi.

SİFONLAR

Zaim, evlerdeki sifonların da suyun kullanım miktarında büyük yer tutuğunu ve evsel kullanımın dörtte birini oluşturduğunu, yeni teknoloji tam ve yarım basmalı sifonlarla büyük ölçüde tasarruf sağlanacağını kaydetti.

SU HORTUMLARI

Dışarı temizleme hortumlarına da değinen Zaim, hortumun uç kısmına takılacak başlık sayesinde suyun dağıtılarak kullanılabileceğini, aynı zamanda başlıkta açma kapama sistemi de bulunduğu için istenilmeyen suyun boşa akmayacağını sözlerine ekledi.

BEKTAŞ

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş da, ada genelinde ciddi su sıkıntısı bulunduğunu belirterek, mevcut suyun daha tasarruflu kullanılması için iki toplumlu proje başlattıklarını söyledi.

Bektaş, proje kapsamında halkın evlerinde veya iş yerlerinde kullanabilecekleri su tasarrufu sağlayan cihazları tanıttıklarını ve su tasarrufu konusunda halkı bilgilendirdiklerini kaydetti.

Nilden Bektaş, sivil toplum örgütlerini, karar vericileri, çiftçileri ve halkı projeye dahile etmeyi amaçladıklarını, bu yönde etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bektaş, bugünkü etkinliği diğer bölgelerde de sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu haber toplam 11215 defa okunmuştur
“SU TASARRUFUNA YÖNELİK FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI PROJESİ” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans