Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne-Lefkoşa yolu artık ışıl ışıl
11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 08:33

Girne-Lefkoşa yolu artık ışıl ışıl

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin katkılarıyla aydınlatma çalışması tamamlanan Lefkoşa - Girne Anayolu ile Girne Çevre Yolu, bu akşam düzenlenen törenle hizmete girdi.

Törene Başbakan İrsen Küçük, eşi Gülin Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça,  İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla yetkililer katıldı.

Açılışta Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner konuşma yaptı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük yaptığı konuşmada, tören esnasında, 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın hemen sonrasında Girne bölgesinde 28 köyün elektriği birçok köyün de asfalt yolu bulunmadığını hatırladığını belirterek, KKTC ile halkı olarak nereden nereye gelindiğinin idrak edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yıllar içerisinde büyük bir gelişme kaydeden ülkenin birçok eksik alt yapıyı tamamlayarak geliştirdiğini belirten Başbakan Küçük, sürekli gelişim içinde olan ülkede şu an anayollarda kalitenin artırıldığını kaydetti.

“Trafik kazalarının yüksek olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerek, azalması için bu kaliteyi yakalamamız gerekir” diyen Başbakan Küçük, kalitenin yakalanması için hükümet ve ilgili bakanlığın büyük çaba içerisinde olduğunu söyledi.

Bugünlere gelinirken sözkonusu gelişmenin nasıl yakalandığı gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbakan Küçük, kaydedilen ekonomik gelişme sonucunda ülkeye yabancı yatırımcılar gelmeye başladığını belirtti.

“Bugün bu noktalara gelen bir KKTC vardır. Bugünlere gelişte muhakkak Kıbrıs Türk halkının çalışkanlığı yanında Anavatan Ankara’mızın katkısını hiçbir zaman küçümsememek gerekir” diyen Küçük, bunun her zaman Kıbrıs Türkü’nün güvencesi olan Türkiye’nin sağladığı finansman ve teknik bilgi sonucunda gerçekleştiğinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, gelişimde sürekliliğinin ise Türkiye ile mevcut gelişmelerin iyi düzeye getirilmesiyle artarak devam edeceği inancını taşıdığını vurguladı.

Bir süre önce TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in de hazır bulunduğu, Anamur’dan Kıbrıs’a yılda 75 milyon metre küp su sağlayacak su tesisinin temel atma töreni için Türkiye’ye gittiklerini hatırlatan Başbakan Küçük, kaydedilen gelişmelerin büyük olduğunu, bunların 50 yıl önce hayal olduğunu söyledi.

Başbakan Küçük konuşmasının sonunda, kaydedilmekte olan gelişmeleri kimsenin gözardı etmemesi ve şükranla anması gerektiğini ifade ederek, katkıda bulunan başta TC Başbakanı Erdoğan olmak üzere Devlet bakanları Cemil Çiçek ve Egemen Bağış ile Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’ya teşekkürlerini sundu.

AKÇA

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bugün açılışını gerçekleştirdikleri Lefkoşa - Girne Anayolu ile Girne Çevre Yolu aydınlatılmasının, ülkenin son günlerde gündeminde olan bir konu olduğunu belirterek, bunun trafik yanında ülke turizmine de büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Ercan Hava Limanı’ndan ülkeye gelecek turistlerin anayol ve çevrede göreceği durumun onlar üzerinde güzel intiba bırakacağını ifade eden Büyükelçi Akça, aydınlatılmış ve bölünmüş yol üzerinden Girne’ye gelecek turistlerin ülkelerine döndüklerinde ülke hakkında olumlu görüş belirteceklerini kaydetti.

Konuşmasında, 2011 yılında TC’nin sağladığı kaynaklardan 175 milyonluk alt yapı yatırımları için kaynak tahsis edildiğini ifade eden Büyükelçi Akça, sözkonusu projelerin KKTC halkının tümüne hizmet vereceğini belirtti.

Büyükelçi Halil İbrahim Akça, 2010 - 2020 yıllarını kapsayacak yeni bir karayolları master planının da devrede olduğunu bildirdi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de yaptığı konuşmada, bugün KKTC’de bir ilkin yaşandığını ifade ederek, ülkede ilk kez iki şehrin aydınlatma ile birbirine bağlandığını, bunun da mutluluk verici olduğunu söyledi.

Saner, hükümetin görev yaptığı sürede ortaya koyduğu; mevcut yolların standartlarının yükseltilmesi ile güvenliğinin artırılması projelerinin bir bir hayata geçmeye başladığını belirterek, katkı oyanlara teşekkürlerin sundu.

Ülkedeki yolların standartlarının 4 başlık altında yükseltildiğini ifade eden Bakan Saner, bunların; New Jersey korkuluklar, bölünmüş yollarda aydınlatma çalışmaları, mevcut bölünmüş yollara metal korkuluk takılması ve refüjlerin peyzajının yapılması olduğunu kaydetti.

Ülkede mevcut 123 km tamamlanmış bölünmüş yola ilave olarak 16 km Gazimağusa - İskele bölünmüş yolu ve 10 km de Dörtyol - Geçitkale yolunu tamamlamak için büyük uğraş verdiklerini belirten Bakan Saner, sözkonusu yolların ihale aşamasında olduğunu söyledi.

Gazimağusa - İskele Anayolu’nun da korkuluk, aydınlatma ve peyzajının yapılmasıyla anayolun tamamlanacağını ifade eden Bakan Hamza Ersan Saner, bakanlık ile karayollarının ortaya koyduğu yol standartlarının yükseltilmesi adına projenin ilk örneği oluşturacağını kaydetti.

Saner, yolların standartlarının yükseltilmesi ve trafik kazalarının önlenmesi adına aydınlatılan Lefkoşa -Girne Anayolu ile Girne Çevre Yolu’nun bu açıdan büyük önem taşıdığını belirtti.

Bakanlığın, TC Ulaştırma Bakanlığı ile karayollarının tanımlanması adına da birtakım ciddi projeler yaptıklarını ifade eden Bakan Saner, tamamlanma aşamasına gelen projeyi kısa süre sonra KKTC haritalarına işleyeceklerini söyledi.

Bugün TC’nin katkılarıyla açılışını gerçekleştirdikleri projenin; toplam 2 milyon 200 bin TL’ye mal olduğunu ifade eden Bakan Saner, bunun yol standartlarının yükseltilmesine ciddi katkı yapacağını kaydetti.

Bakan Saner konuşmasının sonunda KKTC’deki yol standartlarının yükseltilmesine yaptığı büyük katkılar nedeniyle TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a teşekkürlerini sunarak, projenin hayırlı olmasını diledi.

Bu haber toplam 13524 defa okunmuştur
Girne-Lefkoşa yolu artık ışıl ışıl Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans