Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ban Ki-Moon, 3 lü görüşme tarihini değiştirdi
11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 11:55

Ban Ki-Moon, 3 lü görüşme tarihini değiştirdi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moonun, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyasla yapacağı yeni üçlü görüşmenin tarihinde değişiklik yaptığını; Haziranda yapılması beklenen görüşmenin Temmuz ayına ertelendiği bildirild

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la yapacağı yeni üçlü görüşmenin tarihinde değişiklik yaptığını; Haziran'da yapılması beklenen görüşmenin Temmuz ayına ertelendiği bildirildi. Üçlü zirvedeki ertelemenin Türkiye'deki seçimlerinden dolayı yapıldığı iddia edildi.


Politis; "Üçlü Görüşme Temmuz'a… BM Gündem İçin Türk Seçimlerinin Sonrasını İstiyor" başlığıyla yansıttığı haberinde, BM'den diplomatik kaynaklara dayanarak Ban'ın bu kararının özellikle; 12 Haziran'da Türkiye'de yapılacak genel seçimlerin "neden olduğu komplikasyonlardan ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerdeki tavrını değiştirmesi olasılığını çok fazla azaltmasından kaynaklandığını" savundu.


Haberde, BM'nin bu çerçevede; üçlü görüşme gündemine mülkiyet konusunun da dahil edilmesinin mümkün olup olmadığının ortaya çıkması için Türkiye'deki Seçimler ile üçlü görüşme arasına bir ay gibi önemli bir zaman aralığı koymayı tercih ettiği savunuldu.


Gazete, üçlü görüşmenin yapılması tarihine getirilecek ertelemeye resmi gerekçe olarak BM Genel Sekreterinin, KKTC Cumhurbaşkanı'nın ve Rum Yönetimi Başkanı'nın yüklü programlarının gösterileceğini ancak BM'nin; Seçim kampanyası döneminden kurtulacak olan Ankara'nın Kıbrıs sorununda vereceği mesajlara oldukça "yatırım yapıyor" göründüğünü yazdı.
Bu arada BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Dimitris Hristofyas'la dünkü görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, üçlü görüşme tarihindeki bu değişikliğe; Ban'ın iki liderle Haziran sonu, Temmuz başı ya New York'ta ya Cenevre'de görüşmek istediğini söyleyerek değindi.


Türkiye'de bulunan Ban'ın müzakereler konusunda somut bir yol haritası ve takvim dayattığına ilişkin haberler dün gerek BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, gerek hükümet tarafından yalanlandı.
Downer; "Kendisiyle yakın zamanda konuştum, Genel Sekreter müzakere prosedürünün Aralık ayında sona ereceğini ne kamuoyu önünde ne de baş başa görüşmelerinde söyledi. " dedi. BM'nin sadece prosedürün bir dinamiği olmasını ve en kısa zamanda ilerlemesini istediğini belirten Downer, "BM somut bir takvim belirlemedi, Genel Sekreter de son 24 saat içerisinde görüşünü değiştirmedi. " ifadesini kullandı.


Downer, uluslararası konferans konusunda ise; böyle bir ihtimale her iki tarafın da katıldığını ancak uluslararası görüşmenin nasıl yapılacağı ve kimlerin katılacağı konusundaki yaklaşımlarının farklı olduğunu söyledi.
Alexander Downer, üçlü görüşme gündeminin henüz belirlenmediğini kaydederek, "Zaman yaklaştığında bu konu üzerinde yoğunlaşacağız, şimdiden o zamana kadar ne olacağına bakacağız ancak gerçekten faydalı, prosedürü hızlandıracak bir görüşme olmasını istiyoruz. " dedi. Downer, daha sonra başka üçlü görüşmeler yapılması ihtimalini de açık bıraktı.

Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
Ban Ki-Moon, 3 lü görüşme tarihini değiştirdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans