Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üçlü Zirve 6 Temmuzda Newyork ta
19 Mayıs 2011 Perşembe Saat 12:22

Üçlü Zirve 6 Temmuzda Newyork ta

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon arasında gerçekleştirilmesi beklenen üçlü zirvenin büyük olasılıkla 6 Temmuz’da New York’ta olacağı bildirildi.

“Üçlü Görüşme New York’ta... Üçlü Görüşme İçin New York’a… BM Genel Sekreteri Daha Fazla Zamana Sahip Olmaları İçin Görüşmenin BM Merkezinde Olmasını İstiyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri Ban’ın “liderlerle daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ve görüşmenin Cenevre yerine New York’ta yapılmasını tercih ettiğini” yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Ban’ın liderlere 4 Temmuz’da Cenevre’de bulunacağını fakat yeterli zamanı olmayacağını, çünkü programına göre ziyaret için başka bir ülkeye gitmesi gerekeceğini ilettiğini belirten gazete, Ban’ın “Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak liderlerle teferruatlı bir şekilde görüşecek zamana sahip olmak için görüşmenin 6 Temmuz’da uluslararası örgütün merkezinde yapılmasını tercih ettiğini” ekledi.

Konunun henüz netlik kazanmadığını, fakat Genel Sekreter Ban’ın isteğini “alabora edecek” gelişmeler yaşanmasının zor olacağı yorumunda bulunan gazete, haberinin devamında kısaca Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın Berlin temaslarına da yer verdi.

Özersay’ın Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliyle bir araya geldiğini kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Özersay’ın Almanya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konuları müdürüyle de görüştüğünü belirtti.

Gazete, Özersay’ın sözü edilen yetkiliyle Kıbrıs sorununun şu anki aşamasını görüştüğünü ve kendisini “Türk görüşleriyle” ilgili olarak bilgilendirdiğini ifade etti.

DOWNER VE HRİSTOFYAS AVUSTRALYA’DA GÖRÜŞECEK

Politis gazetesi ise, “Avustralya’da Görüşüyorlar... Hristofyas ve Downer Akşam Yemeğinde Görüşecekler” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın önümüzdeki günlerde Avustralya’ya gerçekleştireceği ziyaret esnasında, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’le bir araya geleceğini bildirdi.

Gazete, Avustralya’ya gerçekleştireceği resmi ziyaret çerçevesinde Hristofyas’ın, ülkenin siyasi liderliğiyle görüşmeler yapacağını, aynı zamanda Avustralya’daki 4 şehirde (Sidney, Melburne, Kanberra ve Adelaide) yaşayan Rumlar ve yetkililerde temaslarda bulunacağını kaydetti.

Downer’in ailesinin Adelaide şehrinde yaşadığını yazan gazete, Hristofyas-Downer görüşmesinin Avustralyalı bir yetkilinin muhtemelen Adelaide şehrinde Hristofyas onuruna vereceği akşam yemeği çerçevesinde gerçekleştirileceğini, sözü edilen yemeğe Downer’in de davet edildiğini ve Kıbrıs sorunuyla ilgili meşguliyetinden dolayı Downer’in yemeğe gitmemezlik edemeyeceğini ifade etti.

Gazete, Hristofyas’ın son liderler görüşmesinde Downer’i Avustralya ziyaretiyle ilgili olarak bilgilendirdiğini Downer’in ise aynı dönemde aynı şehirde bulunacaklarından dolayı Hristofyas’la buluşmamasını tuhaf bir şey olarak addettiği imasında bulunduğunu ifade etti.

Gazete, Hristofyas-Downer görüşmesinin sosyal nitelikli bir görüşme olacağını ekledi.

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
Üçlü Zirve 6 Temmuzda Newyork ta Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans