Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaşın Durumu şuan iyiye gidiyor
27 Mayıs 2011 Cuma Saat 09:46

Denktaşın Durumu şuan iyiye gidiyor

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tansiyon ve solunumunun, bu sabah saat 05:00’ten itibaren stabil hale geldiği; durumunun, mutlu edici, memnuniyet ve ümit verici olduğu açıklandı.

YDÜ Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde tedavisi devam eden Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Hastane Başhekim Yardımcısı, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, durumun stabil hale gelmesiyle, ilaç sınırlandırılmasına gidildiğini belirterek, “şuuru dün akşama göre çok daha iyi” dedi.

Kaptanoğlu, “durumu mutlu edici, memnuniyet ve ümit verici” ifadesini kullandı.

Basın toplantısına Başhekim Uzman Dr. Sevim Erkmen, Başhekim Yardımcısı Beyin Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fin Rasmussen, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kaya Süer ve Rauf Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş katıldı.

Bu arada bu sabah TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti,  YDÜ Hastanesi’ne gelerek Kurucu Cumhurbaşkanı hakkında bilgi aldı.

KAPTANOĞLU

Başhekim Yardımcısı Beyin Cerrahı Prof. Dr Erkan Kaptanoğlu, basın toplantısında, yakın takip ve anında müdahaleler sonucu bu sabah saat 05.00'den itibaren tansiyon ve solunumun stabil hale geldiğini belirtti.

Tansiyon ve kalp ritmini düzeltmek için kullanılan ek ilaçların oldukça sınırlandırıldığını kaydeden Kaptanoğlu, “Bu memnun edici bir durum. Şuuru dün akşama göre çok daha iyi” dedi.

Denktaş’ın konuşmalara gözleri ve hareketleriyle cevap vermekte olduğunu belirten Kaptanoğlu, “Bu mutlu edici, memnuniyet ve ümit verici bir durum” ifadesini kullandı.

Kaptanoğlu, normal bir odaya geçmenin birkaç gün alabileceğini, ancak tam olarak bilemediklerini, bazen sürprizler olabildiğini kaydetti.

RASMUSSEN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen de, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın zor bir 24 saat geçirdiğini belirterek, Denktaş'ın ne kadar güçlü olduğunun kendisine söylendiğini ve problemleri aşabileceğine inandığını dile getirdi.

Artık ileriye doğru bakmaya başladıklarını, Denktaş'ın kendi kendine soluduğunu kaydeden Rasmussen, “makine desteğinden önümüzdeki günler içinde kurtarmayı düşünüyoruz” dedi.

Rasmussen, bunun mutlu edici bir gelişme olduğunu söyledi.

SÜER

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaya Süer de, Kurucu Cumhurbaşkanı’ndan aldıkları örneklerin boğaz florası denilen mikroorganizmalar içerdiğini, bu organizmaların her insanda bulunabilen ancak bu tür gelişen ani olaylarda solunum yolundan aşağı inerek enfeksiyona neden olabildiğini anlattı.

Kültürlerde herhangi rahatsız edici bir mikroba rastlanmadığını, bunun çok iyi bir sonuç olduğunu kaydeden Süer, düne göre klinik olarak değerlendirildiğinde belirgin bir düzelmenin söz konusu olduğunu söyledi.

Üretilen mikroorganizmayla ilgili direnç hakkında bir sıkıntı bulunmadığını da ifade eden Süer, verilen antibiyotiklerin yaş, kilo ve böbreklere uygun şekilde yeterli dozda olduğunu kaydetti.

Süer, bir soru üzerine, enfeksiyonun hastaneye gelişten 3 gün sonra ortaya çıktığını, Denktaş'ın hastaneye gelmeden birkaç gün önce de boğaz enfeksiyonu geçirdiğini öğrendiklerini dile getirerek, arkadan eklenen nörolojik tablo nedeniyle boğazdaki mikroorganizmaların solunum yolundan inerek enfeksiyona neden olduğunu, hastane kökenli bir durumdan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Süer, GATA ekibinin de alınan kültür örneklerini incelediğini ve kendileri ile aynı fikirde olduklarını da aktardı.

ÖZMENOĞLU

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın durumunun nörolojik olarak düne göre daha iyi olduğunu; sözel uyarılara el sıkarak, gözünü açarak yanıt vermekte olduğunu ifade etti.

“Bunları dün yapamıyordu” diyen Özmenoğlu, bunun umut verici olduğunu belirtti.

Özmenoğlu, tıbbi destek tedavisinin devam etmekte olduğunu, nörolojik açıdan ek bir bulgu olmadığını kaydetti.

SERDAR DENKTAŞ

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş da, “bu açıklamalardan sonra, yüzümün durumu, düne göre daha iyi olduğunu açıkça anlatmaktadır sanırım” dedi.

Ortada inanılmaz bir gayret bulunduğunu ifade eden Serdar Denktaş, “Kurucu Cumhurbaşkanı da, öyle anlaşılıyor ki kendi içinde müzakere etmeye başladı. Müzakerede de nasıl inatçı olduğunu tüm vatandaşlarımız bilir” dedi.

Duaya devam edeceklerini kaydeden Denktaş, bu badireyi daha iyi haberler vererek atlatacaklarını umduğunu da söyledi.

“Durumu kritik, o yüzden Türkiye’ye götürülemedi” şeklinde haberlerin çıktığına da dikkat çeken Denktaş, “Burada yapılandan öteye yapılacak bir şey yok. O nedenle taşımanın da gereği yok. Bu nedenle burada dünkü tetkikler sonrasında da doğru bir karar verildi. Yoksa biz taşıyacağız dedikten sonra Genelkurmay bizi hastane ile birlikte taşırdı. Onlar da gördüler ki burada herşey gerektiği gibi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı ve ekibin tümüne teşekkür etti.

ERKMEN

Başhekim Uzman Dr Sevim Erkmen de, basın mensuplarına teşekkür ederek, desteklerinin devamını diledi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili bilgi vermek için, bugün saat 16.00'da yeniden basın toplantısı düzenlenecek.

Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur
Denktaşın Durumu şuan iyiye gidiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans