Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktams, Dikkat diktatör var!
30 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 13:17

Ktams, Dikkat diktatör var!

KTAMS, bugün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde protesto eylemi yaparak, Bakan Ersan Saner’in tayin -terfiler ve asalet onaylama konularında yaptığını savunduğu “diktatörce” tavırları kınadı.

KATMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki sendika heyeti, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde “Dikkat Diktatör Var” yazılı pankart açtı.

Kaptan, burada yaptığı konuşmada, “UBP Hükümeti’nin halk için bir şey yapmadığını, tek derdinin Türkiye AKP Hükümeti’nin söylediklerini yaparak koltukları korumak olduğunu” iddia etti.

UBP’nin hükümete geldiğinden beridir çalışanların fakirleştiğini, gençlerin göçe sürüklendiğini, çalışanların her gün yeni bir hakkının budandığını savunan Kaptan, Ulaştırma Bakanlığı’nda ise “bakan diktatörlüğü” yaşandığını ve bakan Ersan Saner’in yasalara uymadan keyfi bir uygulamayla çalışanların terfi - tayin ve işe girme asaletlerini geciktirdiğini öne sürdü.

Kaptan, bu gelişmelere üzüldüklerini ifade ederek, ülkenin kişilerin keyfine göre değil yasalara göre yönetilmesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını savundu.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, çalışanların Ercan Havaalanı konusunda da kaygılı olduğunu, hiçbir konuda tatmin edici açıklama yapılmadığını dile getirerek, halkın kabul etmediği, onaylamadığı hiçbir şeyin önünde durulamayacağını, Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman talimatlarla yönetilmeyi kabul etmediğini, bu yüzden getirdiği gibi götürmeyi de bildiğini söyledi.

Kaptan, hükümetin arkasında artık halk desteğinin bulunmadığını, bu yüzden artık istifa etmesi gerektiğini iddia ederek, bakan Saner’i de uygulamalarından dolayı kınadı.

Kaptan, tüm bakanlıklar önünde eylem yaparak bütün bakanlıkların yanlış uygulamalarını halk ile paylaşacaklarını belirtti.

Ahmet Kaptan, yakın bir tarihte bu çerçevede İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı önünde de eylem yapacaklarını, ancak bunun tarihini Sendikal Platform’da yapılacak toplantının ardından açıklanacağını söyledi.

Hükümetin yeni Kamu Görevlileri Yasası yapacağını anımsatan Kaptan, bu konuda kendileriyle diyalog kurulmasını beklediklerini, ancak hükümetin kendileriyle değil “Ankara’yla diyalog kurmayı ve talimat alıp uygulamayı” tercih ettiğini öne sürdü.

BASIN AÇIKLAMASI

KTAMS’ın eylemle ilgili basın açıklamasını ise sendika genel sekreteri İbrahim Gencal okudu.

Gencal, hükümetin artık halkın umutlarını ve güvenini tükettiğini öne sürerek, hükümete geldiği günden itibaren tüm sektörleri açlığa ve iflasa mahkum ettiğini savundu.

Hükümetin ülkenin tüm kurumlarını Türkiye’ye “peşkeş” çekmeye çalıştığını öne süren Gencal, “dayatma” olarak nitelediği bu uygulamalara direnenlerin de “vatan haini veya Türkiye düşmanı” olarak ilan edildiğini iddia etti.

KTAMS Genel Sekreteri Gencal, ülkede artık yasaların tanınmadığını, bazı bakanların da “diktatörce” davrandığını savunarak, bu zihniyetteki bakanlardan olduğunu savunduğu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’i eleştirdi.

Saner’in, Ocak 2009 tarihinde Sivil Havacılık Dairesi’nde işe başlayan kamu görevlilerini, Kamu Görevlileri Yasası Madde 68’in 2. fıkrasında “iki yılda kadrolanması gerekir” denmesi, ayrıca madde 70’e göre “iki yıldan fazla adaylık süresi olamaz” denmesine rağmen, “Ben uygun gördüğüm zaman asaletlerini onaylarım” dediğini savunan Gencal, bunu “diktatör anlayış” olarak niteledi.

Bakanın, tayin ve terfilerde de ayni zihniyetle “Ben uygun gördüğümde yaparım” dediğini iddia eden Gencal, Bakan Saner ve hükümete suçlamalarda bulunarak, “Gerek KTAMS olarak gerekse Sendikal Platform’da birlikte hareket etiğimiz örgütlerle direneceğiz” dedi.

Bu haber toplam 13079 defa okunmuştur
Ktams, Dikkat diktatör var! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans