Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oy verme işlemi başladı
05 Haziran 2011 Pazar Saat 13:08

Oy verme işlemi başladı

CTP-BG 23. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık için aday olan 4 kişi, alfabetik sırayla delegelere hitap ederek vizyonlarını anlattı. Saat 15.30’da da oy verme işlemi başladı.

İlk konuşmayı yapan Kutlay Erk, Ferdi Sabit Soyer’in 45 yıllık arkadaşı, 40 yıldan fazla süredir de siyasette yoldaşı olduğunu belirterek, “Beraber yürüdüğümüz onlarca yıl yoldaşlığından onur duydum, mutlu oldum. Bundan sonraki süreçte de yoldaşlığımız devam edecek. Seni seviyoruz” dedi.

Erk, CTP’nin değerlerini yarınlara taşımak için mücadele eden yoldaşlarına seslenirken, bugünkü seçimin Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm tarafları ilgilendirdiğini; CTP’nin, “Kıbrıs’ı bugünden yarına taşıyacak esas akıl” olduğunu söyledi.

CTP’nin yerinin zirve olduğunu kaydeden Erk, bunun için akıl yüklü politikalar geliştirmeleri, köy köy gezmeleri gerektiğini ifade etti. “CTP bir vizyon partisi olmalıdır ve kadrolarıyla bu vizyona ulaşarak Kıbrıslı Türklere yön vermelidir” diyen Kutlay Erk, vizyonunun, partiyi zirvedeki önder parti yapmak olduğunu anlattı.

“Vizyonum Kıbrıs sorununu çözmektir” diyen Kutlay Erk, vizyonunu anlatırken Kıbrıslı Türkleri AB’ye hazırlamak, Kıbrıs Türk kimliğini elletmemek, partiyi genç vizyonlara devretmek, Kıbrıs’a sürdürülebilir barış ve refah getirmek olduğunu ifade etti. Erk, “CTP’yi yeniden umut yapacağız, Kıbrıslı Türklerin umudunu tazeleyeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’yle karşılıklı saygı ve dayanışma ilişkileri kuracaklarını ifade eden Kutlay Erk, ezik olmadıklarını söyledi.

Erk, farklılıklara karşı öfkeli ve kırıcı değil, farklılıkları zenginlik görerek, herkesin kapasitesini kullanarak çalışacağını; CTP’yi bütün CTP’lilerin ve Kıbrıslı Türklerin partisi haline getireceğini anlattı.

Erk konuşmasını “Benim bir büyük vizyonum, bir güzel rüyam var. Önder partiyi, CTP’yi zirveye getirmek, orada tutmak ve gençliğe devretmektir” diyerek tamamladı.

ÇAĞLAR

Genel başkan adayı Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar, Che Guevera’nın “Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin” sözüne atıfta bulunarak “Kıbrıs’ta eşitlik, adalet ve özgürlük, çözüm, barış için çıktıkları yolda hiçbir zaman kaybetmediklerini, hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Çağlar, Kıbrıslı Türklerin mücadelesinin kurultaydan sonra da devam edeceğini vurguladı.

İlkelerinden hiçbir zaman taviz vermeyen, ilkelerine ihanet etmeyen CTP’nin bugünden sonra seçilecek genel başkanla, hep birlikte yarınlarda da ilkeli siyasetine devam edeceğini söyleyen Çağlar, başkan seçilirse de emek mücadelesine devam edeceğini vurguladı.

Dünya değişirken toplumu değiştirme misyonu yüklendiklerini ifade eden Mehmet Çağlar, CTP’nin kendi içinde yapısal, kurumsal değişimleri başlatıp gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Çağlar, gençlerle olgunluğun niteliklerini birleştirerek, bugünden yarınlara bütünsellik içinde gruplaşma ve farklı düşüncelere saygısızlığa fırsat vermeden, en geniş katılımcılıkla, gençlerin, kadınların, erkeklerin birlikte çalışacağı yeni farklı komitelerle, parti sözcülerini artırarak, toplumla kucaklaşarak yapısal değişiklikleri hayata geçireceklerini anlattı.

BG konseptini daha da geliştirerek yeni solun gülen yüzüyle tüm toplumu kucaklayarak halkın mücadelesini geniş katılımla, farklı görüşleri bir potada eriterek devam edeceklerini ifade eden Çağlar, parti içi disiplin ve adaletin yayılarak toplumsal adaletin sağlanmasına yönelik atılımların hızlandırılacağını kaydetti.

Çağlar, “Bizler birer çınar ağacı gibiyiz” diyerek, insan sevgisi, CTP sevgisi, yurt sevgisinin önemini vurgulayarak, “Bir uzun koşuysa devrim, biz de bize düşen her yerde, her görevde, ellerimizi hiç kirletmeden bu mücadeleyi bugünlere getirdik, bundan sonra da üzerimize düşen her görevi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çağlar, Abraham Lincoln’ün, “güvenlikleri için özgürlüklerinden vazgeçenler bir gün ikisini de kaybederler” sözüyle tamamladı.

KALYONCU

CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, solun esas adresinin CTP olduğunu belirterek, bütün zenginliklerin de emekle sağlandığını ifade etti.

“Mutluluğun yolu başarmaktır” diyen Kalyoncu, CTP’lilerin her zaman kolektif bir başarının peşinde olduğunu, ancak bunun zaman zaman unutulduğunu söyledi.

Yoldaşça eleştirilerin karşılıklı saygıya dayanması gerektiğini ifade eden Kalyoncu, “Hep beraber kurtulmak zorunda olduğumuzu bilmemiz lazım. Emeğin örgütlerinin birbirine saygısız davranması ancak kapişari düzeninin partilerini sevindirir” dedi.

“Birileri bize ‘besleme’ desin istemiyorsak, bunun yolu daha çok çalışmaktan geçer” diyen Kalyoncu, Kıbrıs sorununu Kıbrıslı Türklerin yaratmadığını, ama bugün “ceremesini” sadece KKTC’de yaşayan insanların çektiğini ifade etti. Kalyoncu, Türkiye’deki yetkiliklerin bunu unutup Kıbrıslı Türklere “besleme” deme hakkı olmadığını söyledi.

Daha sağlıklı bir ekonominin Kıbrıs sorununun çözümüyle sağlanabileceğini kaydeden Ömer Kalyoncu, CTP’nin iktidarda da, muhalefette de belirleyici bir parti olduğunu anlattı.

“Yolumuzun doğru olduğunu bilerek haydi hep beraber ileriye” diyen Kalyoncu, CTP’nin sandıkta da kazanan parti olacağını vurguladı.

YORGANCIOĞLU

Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, CTP’nin sadece bir siyasi parti değil, Kıbrıs Türk halkını geleceğe taşımada siyasi bir misyonu olduğunu ifade etti.

Yorgancıoğlu, “Partimiz halkımızın, demokrasinin, insan haklarının, Kıbrıs sorununun çözümünün, emeğin ve emekçinin, siyasal irademizin garantisidir. Partimizin bu konumunun devamı için siz değerli delegelerden onay istiyorum” dedi.

CTP’nin “dikenli ve taşlı bir yolda yürüdüğünü”, en geniş kitleleri kucaklaması gerektiğini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, bu kitleleri kucaklamak, dinamik bir yapı yaratmak adına onay istediğini belirtti.

Toplumsal tüm kesimlerle bir masada toplanarak, sorunların çözümünü politika haline getirmek, gençlerin parti yönetim kademelerinde ve hükümetin yönetim kademelerinde daha çok temsil edilmesi için yetki istediğini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, çok sesliliğin zenginlik olduğunu; bunu risk görmenin partideki zenginliği perdelemek olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, farklı görüşlere fırsat vermek için başkanlık görevini talep ettiğini kaydederek, “Halkımızın onurlu iradesinin daha keskin savunulması için sizden onay istiyorum” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümü için iki toplumu yakınlaştıracak platformlar oluşturmak gerektiğini kaydeden Özkan Yorgancıoğlu, CTP delegelerinin oylarının sadece parti kadrolarını değil, yakın gelecekte ülkeyi yönetecek kadroları da belirleyeceğini ifade etti.

“2012’de partimizi yeniden iktidar yapmak için buna hazır mısınız?” diye soran Özkan Yorgancıoğlu, CTP’nin yeni dönemde tüm toplumsal kesimlerle politikalarını belirleyip yeni kadrolarla, yeni, yapısal konumunu, tüzüğünü belirleyip, 2012 ortalarında UBP’yi “alaşağı etmek için” harekete geçmek için harekete geçmek zorunda olduğunu söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, bugünden sonra da herkesin kalplerinin CTP için atmasını diledi.

Adayların konuşmalarının ardından, Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer ve 4 aday sahnede el ele tutuşarak kurultay delegelerini selamladı.

Daha sonra seçimlere geçildi. Yüksek Onur Kurulu seçimsiz açıklandı. Ali Bulut, Halil Onbaşı, İlker Işınsu, Salih Öztoprak ve Vasfi Candan Yüksek Onur Kurulu üyelikleri görevine getirildi.

1100 delegesi bulunan CTP’de saat 15.30 itibarıyla 787 delegenin kurultay salonuna gelerek kayıt yaptırdığı belirtildi. Delegeler genel başkan ve 40 kişilik parti meclisi için oy vermeye başladı.

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
Oy verme işlemi başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans