Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Açıklama Yaptı
09 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 13:24

Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Açıklama Yaptı

Kooperatif Merkez Bankası LTD Yönetim Kurulu, KKTC Bankalar Yasası’na göre, “Merkez Bankası’nın veya herhangi bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine, servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olduğu tespit edilen,

“ASILSIZ HABER YAYANLAR SUÇ İŞLEMİŞ OLUR… CEZASI 15 MİLYAR VEYA 7 YIL HAPİS”

“YASAL HAKLAR KULLANILACAK”

Lefkoşa, 8 Ağustos 17 : Kooperatif Merkez Bankası LTD Yönetim Kurulu, KKTC Bankalar Yasası’na göre, “Merkez Bankası’nın veya herhangi bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine, servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olduğu tespit edilen, bu yolda asılsız haber yayanların” suç işlediklerini belirtti.

Bu suçtan mahkum olanların 15 milyar Türk Lirası’na kadar para cezasına veya yedi yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecekleri belirtilen açıklamada, tüm kesimler bu konuda daha duyarlı davranmaya çağrıldı.

Kooperatif Merkez Bankası LTD Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, banka yönetim kurulunu hedef alan açıklamalara detaylı şekilde dikkat çekilerek, Banka Yönetim Kurulu üyelerinin hiçbirinin Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd. ortağı olmadığı vurgulandı.

Yönetim Kurulu açıklamasında, “Bir Kooperatif iştiraki olan Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd, Kooperatif Merkez Bankası’nın da olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının ortak servetidir. Kimsenin özel malı değildir. Çiftçinin, üreticinin, hayvancımızın yanında duran, onlara hizmet vermeye çalışan bir kurumdur” denildi.

“Banka Yönetim Kurulumuz, şubelerimizden gelen her bilgiyi dikkatle inceleyip yetkili karar mercii olarak gerekli kararları üretmiştir. Bu kararlar sonucunda ise bankamızın kârlılığı yükselmiş, mevduatları en çok yükselen yerel banka olmuş, faiz dışı gelirleri artmış ve kâra geçmiştir” denilen açıklamada, bankalar yasasındaki ilgili maddeye atıfta bulunuldu.

Yönetim Kurulunun görevde bulunduğu süre içerisinde alınan kararların sayesinde bankanın gerek mevduatlarını, gerekse kârlılığını artırdığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yürürlükteki mevzuatta da belirtildiği gibi ‘Merkez Bankası’nın veya herhangi bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olduğu tespit edilen ya da bu yolda asılsız haberler yayanlar bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 15.000.000.000-TL’ye kadar para cezasına veya yedi yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler’ maddesini hatırlatır, tüm kesimleri bu konuda daha duyarlı davranmaya davet ederiz.”

Açıklamada, bankaya ve banka yönetim kuruluna yönelik suçlamalarla ilgili yasal hakların kullanılacağı da kaydedildi.

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur
Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Açıklama Yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans