Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kktc’de Mali Suçlarla Mücadele Sempozyumu” Başladı
25 Haziran 2011 Cumartesi Saat 19:42

“Kktc’de Mali Suçlarla Mücadele Sempozyumu” Başladı

Polis Genel Müdürlüğü’nün (PGM) düzenlediği ve Türkiye ile KKTC’den uzmanların konuşmacı olarak katıldığı “KKTC’de Mali Suçlarla Mücadele Sempozyumu” bu sabah başladı.

Girne Çatalköy’de, Acapulco Otel’de gün boyunca sürecek olan ve yeni oluşturulan Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev alan polislere yönelik eğitim çalışmaları çerçevesinde düzenlenen sempozyumun akşamüzeri programına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katılacak. Etkinliğin sonunda birimde görev alan 29 polise diplomaları verilecek.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Polis Genel Müdürü Günay Özan; yargıçlar, savcılar, hakimler, avukatlar, işadamları, bankacılar, esnaf, kurum kuruluş temsilcileri ve diğer yetkililer ile polislerin katıldığı üç oturumlu sempozyumda, Türkiye ve KKTC’den uzmanlar, mali denetim ve mali suçlarla mücadele hakkında konuşacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Polis Genel Müdürü Günay Özan’ın konuşmasıyla başlayan sempozyumda, Polis Genel Müdürlüğü Müfettişi Kerem Kadiroğulları Mali Suçlarla Mücadele Birimi ve birimin kurulması ile eğitimler hakkında katılımcılara sunum yaptı.

Sunum sonrası oturumlara geçildi. İlk oturumunda “yolsuzluğa karşı önleyici politikalar ve uygulamalar” konusunda sunumlar yapıldı.

Doç. Dr. Mustafa Besim’in başkanlığındaki bu oturumda, Maliye Bakanlığı MASAK Başkan Yardımcısı İbrahim Hakkı Polat; TC Adalet Akademisi Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başmüfettişi Bülent Tarhan ve LAÜ İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Okan Şafaklı konuştu.

Doç. Dr. Erdal Güryay başkanlığındaki “Mali suçlarla mücadelede KKTC’deki mevcut durum” konulu ikinci oturumda, Gelir ve Vergi Dairesi eski müdürlerinden Göksel Saydam “mevzuat eksiklikleri”; kıdemli savcı Ergül Kızılokgil “yargılama süreci”; Başmüfettiş Ali Adalıer “polis soruşturma süreci” ve Ece Çelikdal “Sayıştay denetim süreci” konularında sunum yaptı.

Son oturum ise, “mali denetim kurumları koordinasyonu” konusunda yapılacak ve Sayıştay Üyesi Ahmet Güvensoy başkanlık edecek. Bu oturumda sunum yapacak kişiler şunlar:

“Maliye Bakanlığı MASAK Daire Başkanı Ömer Sayılganoğlu; Maliye Bakanlığı Maliye Teftiş Başmüfettişi Ahmet Veysel Özer; KOM - TADOC Emniyet Amiri Dr. Mahmut Cengiz ve TC Gümrük Müsteşarlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Sezai Uçarmak.”

Sempozyumun kapanış oturumunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Maliye Bakanı Ersin Tatar da birer konuşma yapacak ve ardından eğitim gören polislere diplomaları verilecek.

ÖZAN

Polis Genel Müdürü Günay Özan, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Polis Genel Müdürlüğü’nün ilk kez oluşturulan “Mali Suçlarla Mücadele Birimi”nin kurularak ilk mezunlarını vermesinden ve bu konuda ilk sempozyumu gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu birimin ve sempozyumun yapılması konusunda kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Özan, “Bizler, suç ve suçlularla mücadele etmeyi kendisine hedef edinmiş bir kurumuz… Bugüne kadar hep bu hedefi gerçekleştirmek için çalıştığımız gibi bundan sonra da bu amaçla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Mali Polis’te görevlendirilecek polislerin 3 ay boyunca muhasebe ve vergi konuları başta olmak üzere ekonomi, kara para ve adli psikoloji gibi konularda eğitim gördüklerini ifade eden Özan, eğitimlerin pek çok denetim kurumundaki stajlar ile devam ettiğini kaydetti.

Özan, eğitimler kapsamında geçen hafta ise, yurt dışından gelen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstihbarat Daire Başkanlığı eğiticileri tarafından mali polislere mali suç soruşturmalarına dair teknik bilgiler verildiğini dile getirdi.

Mali Polis’in tek bir birim olabileceğini, ancak devlet kurumları ile koordineli çalışmasının ortaya daha etkili sonuçlar çıkaracağına inanç belirten Özan, bu koordinasyon sayesinde pek çok konudaki idari ve yasal eksikliklerin daha etkili ve yapıcı yaklaşımlarla giderilme fırsatının doğacağına inandığını söyledi.

Özan ayrıca, koordineli çalışmanın devletin pek çok alanındaki potansiyelinin daha süratli ve etkili bir şekilde hissedilmesine vesile olacağını düşündüklerini belirterek, “Çünkü bizler bundan böyle devletimiz adına haksız kazanç elde edenlere bunun hesabını daha bilinçli bir şekilde soracak ve insanların alın teri ile bir yerlere gelebileceklerine dair inançlarının güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Özan’ın konuşmasının ardından söz alan ve birimin kurucularından olan Polis Genel Müdürlüğü Müfettişi Kerem Kadiroğulları da, birim hakkında sunum yaptı.

Ülkede halkın can ve mal güvenliğini sağlama ve suçları önlemede geniş sorumlulukları bulunan Polis Genel Müdürlüğü’nün ilk kez “Mali Suçlarla Mücadele Birimi” oluşturduğunu, burada amacın; öndeki piyonu değil gerçek suçluları bulmak olduğunu belirterek, birimin organize suçlularla mücadele edeceğini kaydetti.

Kadiroğulları, birimde yer alan polislerin titizlikle seçildiğini, çünkü birimde ketumluk, görevine ciddi bir şekilde bağlılık ve güvenirlilik gerektiğini belirtti.

Yasalarla da desteklenmesi gereken birimin kurulma aşamasında Polis Genel Müdürlüğü Müfettişi Kerem Kadiroğulları’nın yanı sıra Müdür Muavini Ömer Tazeoğlu, Başmüfettiş Erdal Şanlıdağ, Müfettiş Aziz Nizamoğlu, Müfettiş Muavini Hüseyin Bora, Müfettiş Muavini Uğur Yasakçı, Müfettiş Muavini Erem Özerem, Polis Çavuşu Yılmaz Hacıoğulları ve Polis memuru Hakan Kazma çalıştı.

29 civarında polisin görev aldığı birim, personelin 3 aylık eğitim ve staj dönemlerinin ardından bugün diplomalarını almalarının ardından hizmete başlayacak.

Vergi, muhasebe, ekonomi, hukuk konularında birçok uzmandan ders alan mali polisler, ülkede mali suçlarla, yolsuzluk ve kaçakçılıkla mücadeleye daha bilgili katılacak.

Bu haber toplam 13530 defa okunmuştur
“Kktc’de Mali Suçlarla Mücadele Sempozyumu” Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans