Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Öğretmenler Protokolsüz mezuniyet töreni yaptı
30 Haziran 2011 Perşembe Saat 06:29

Yeni Öğretmenler Protokolsüz mezuniyet töreni yaptı

AÖA’dan mezun olan yeni öğretmenler, okul yönetimi ve devlet yetkilileri olmadan diploma töreni yaptı

Atatürk Öğretmen Akademisi’nden (AÖA), 2010-2011 eğitim yılında mezun olmaya hak kazanan bazı öğrenciler dün yaptıkları eylemle, 1937 yılından beri faaliyette olan eğitim kurumunun tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.


Okul yönetiminin, daha önce dün yapılacağını açıkladığı diploma merasimini iptal ettiğini savunan öğrenciler; aileleri, arkadaşları ve bazı sivil toplum örgütü yetkililerinin katılımıyla dün akşam akademi önünde sembolik bir mezuniyet töreni düzenledi.
Akademi içerisinde mezuniyet töreni yapmalarına izin verilmediğini belirten öğrenciler, AÖA’nın giriş kapısı önüne kurdukları platform ile jeneratörden sağladıkları elektrik vasıtasıyla güç de olsa sembolik törenlerini yaptı.


Akademi öğrencileri ve ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen eylem, jeneratörden kaynaklanan problem yüzünden, sık sık sönen ışıklar ve düzenli olarak çalışmayan ses düzeni nedeniyle gecikmeli başladı.


KIBRIS’a, eylem hakkında açıklama yapan AÖA Öğrenci Konseyi BaşkanOnur Bütüner, okul yönetiminin mezuniyet törenine gelmesi beklenen Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün, öğrenciler tarafından protesto edileceği yönündeki söylenti yüzünden haftalardır hazırlandıkları mezuniyet törenini iptal ettiğini savundu.

Bütüner, “Akademi yönetiminin kararını, mezun arkadaşlarımıza yapılan üvey evlat muamelesi olarak değerlendiriyoruz. Bizlerde arkadaşlarla birlikte aldığımız karar doğrultusunda bugün burada yaptığımız hazırlıklar neticesinde sembolik de olsa mezuniyet törenimizi gerçekleştiriyoruz. Törenimizi okulumuzda yapmak istiyorduk. Fakat buraya geldiğimizde kapının kilitlendiğini gördük. Görevliye okula alınmamamız doğrultusunda emir verildiğini öğrendik. Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Özçınar’ın, mezuniyet töreninin 8 Temmuz’da yapılacağı yönünde son dakika kamuoyuna yaptığı açıklamayı garipsedik. Bunu kendisini kurtarmak için yaptığı bir açıklama olarak değerlendiriyorum” dedi.

Özçınar: Mezuniyet 8 Temmuz’da


Öte yandan dün, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile AÖA yönetimi, mezuniyet töreninin 8 Temmuz Cuma günü yapılacağını duyurdu.
AÖA Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Zehra Özçınar tarafından yapılan yazılı açıklamada, mezuniyet töreninin basına yansıyan gerekçelerle değil, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı okulların diploma törenlerinin bu hafta içerisinde yoğunlaşması nedeniyle ertelendiği belirtildi.


Açıklamada, yeni mezun olacak öğretmen adaylarına ve ailelerine yaraşır bir tören düzenleyebilmek adına gerekli hazırlıkların yapılabilmesi maksadıyla Akademi Başkanlığı’nın töreni 8 Temmuz Cuma günü saat 20.00’de gerçekleştirme kararı aldığı kaydedildi.

Bu haber toplam 11624 defa okunmuştur
Yeni Öğretmenler Protokolsüz mezuniyet töreni yaptı Haberi

YORUMLAR
sevgi
tebrikler yeni öğretmenler
akademi öğrencilerini tebrik ederim. geleceğin öğretmenlerinin girişimci, boyun eğmeyen öğretmenler olması çok güzel. bu,yetiştirilen bu öğretmenlerin eğitim alanında da bir çok başarıya imza atacaklarını göstermektedir. öğretmenleri kutluyorum. okul yönetimini ise siyasi çıkarları eğitimin içine, bu güzel mutlu güne karıştırdığı için kınıyorum.. öyle sonradan kendini kurtarmak için söylennen yalanlara bir tek kendileri inanırrr..
01 Temmuz 2011 Cuma Saat 05:53

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans